Vážení čtenáři,

bývá letitým zvykem, že pokud není zrovna o čem diskutovat a potažmo psát, a to ve společnosti na jakékoli úrovni, přicházejí ke slovu osvědčená roky prověřená témata. Muži v takovém případě nejraději proberou situaci na politické scéně, sportovní výsledky či kvalitu právě nalévaných nápojů. Ženská část populace fundovaně rozebere a zhodnotí kvalitu oděvů přísedících, či si vymění nejrůznější kulinářské receptury, mezi nimiž nemohou chybět pochopitelně ty dietní zaručeně a zázračně působící.

Ale tématem nejosvědčenějším zůstávají bez pochyby vděčné a vpravdě nekonečné debaty o počasí. Zřejmě tomu tak bylo od nepaměti, i když mnozí z nás by dozajista často byli ochotni odpřísáhnout, že vrtošivost počasí je rok od roku nekontrolovatelnější. Nevím, možná tomu tak skutečně je, ale možná pouze s přibývajícím věkem roste vrtošivost a neochota k přijímání změn každého jedince. Známé pořekadlo pravící, že není na světě člověk ten, co by se zavděčil lidem všem, ostatně aplikují na počasí například naši zemědělci již po mnoho sezón. Roky katastrofálního sucha s absolutním nedostatkem vláhy se v tomto sektoru střídají s deštivým, především žňovým, obdobím takřka se železnou pravidelností…

Je ovšem pravdou, že matička příroda si někdy dokáže připravit i větší záludnosti, než jakými jsou slunce v létě a sníh v zimě, i když i tyto faktory někdy dokážou leckoho zaskočit a negativně ovlivnit pracovní výkon. Příkladem může být letošní jaro, v jehož průběhu museli několikrát převléci kabáty i ti nejcharakternější z nás. A pozadu za převlékači kabátů bránícími se proti střídavému horku a chladu vlastně nemohli zůstávat ani zodpovědní řidiči. Pokud by správně reagovali na počasí, museli by alespoň třikrát během jara měnit jarní a letní obutí. Ve střehu tak museli být i pracovníci komunálních služeb, vždyť v určitých lokalitách republiky napadlo ještě v prvním májovém týdnu 25 cm sněhu. A to už byl dávno mnohde v plném proudu jarní úklid, potažmo první seče zelených ploch.

I z hlediska počasí je tedy nutné být připraven prakticky na všechno. Jednou z variant je univerzalita alespoň části strojového parku s možností rychlé výměny nářadí. A právě univerzální nosiče jsou hlavním tématem červnového čísla.

 

Roman Paleček   

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *