Vážení čtenáři,

v červnovém čísle Komunální techniky, jehož nosným tématem jsou univerzální nosiče nářadí, se ještě jednou vracíme do Brna.

 

V rámci čtyřlístku jarních veletrhů Techagro, Silva Regina, Animal Vetex a Biomasa toho bylo k vidění nejen ze zemědělské, ale i lesní a především komunální techniky, opravdu hodně.

Představeným novinkám se budeme pochopitelně průběžně věnovat a sledovat, jak se osvědčují v praktickém provozu. Stručnému seznámení s veletrhy, které letos na přelomu března a dubna navštívilo rekordních 115 tisíc diváků, poslouží alespoň osmistránková fotoreportáž. I když na všechno, co stálo v Brně v komunální sféře za shlédnutí, se i tak dostat nemůže.

Při udílení cen Grand Prix bodovaly především zemědělské stroje, ale dostalo se i na techniku uplatňující se v komunálních službách. Grand Prix Silva Regina si z Brna odvezla ruční motorová pila Husqvarna 560XP Autotune s inovativně řešeným dávkováním paliva a zlepšenými ergonomickými charakteristikami, nízkou spotřebou a sníženými hodnotami exhalací. V Grand Prix Biomasa zabodovala linka na výrobu pelet Kovo Novák MGL 400 nebo briketovací lis Briklis BrikStar 30-12 s automatickou regulací kvality briket. Cenu našeho sesterského časopisu Energie 21 získala kogenerační jednotka s plynovou turbínou SCHNELL Motoren AG. Pomocí plynové turbíny se podařilo výrobci docílit doposud nejvyšší elektrické účinnosti v historii kogeneračních jednotek ve výši 47 %. Sériová výroba byla započata vloni a doposud bylo v Německu na bioplynových stanicích realizováno stopadesát těchto zařízení.

Na brněnské výstavy plynule navázal kolotoč prodejních a předváděcích akcí výrobců a prodejců komunálních strojů, který se nezastavil po celý duben i květen. Jedním z vrcholů přinejmenším evropského významu byl pak bezpochyby květnový mnichovský veletrh IFAT Entsorga s téměř třemi tisícovkami vystavovatelů a 125 tisíci návštěvníků ze stoosmdesáti států. Ani v Mnichově jsme pochopitelně nechyběli a o dění na veletrhu se dočtete v příštím čísle. Určitě je potěšitelné, že v Mnichově bylo velice často slyšet češtinu a mezi vystavovateli se rozhodně neztratili ani čeští výrobci. Ze zúčastněných můžeme jmenovat například jičínský Kobit nebo společnost Simed.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *