02.05.2013 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Valná hromada se vrátila do Přelouče

Jarní zasedání valné hromady Sdružení komunálních služeb se po třech letech uskutečnilo opět v Přelouči. Tentokrát proběhlo koncem března v historickém objektu Občanské záložny a jeho součástí byla stejně jako obvykle výstava komunální techniky, které se zúčastnilo více než tři desítky firem.

Hlavním odborným tématem setkání členů sdružení byly tentokrát opravy kanalizačních a dešťových vpustí. Pro členy organizace byla na páteční dopoledne připravena také exkurse s odborným výkladem do mechanicko biologické čistírny odpadních vod v Přelouči.
Jednání ve velkém sále Občanské záložny zahájil ředitel příspěvkové organizace Technických služeb města Přelouč Karel Šilhavý. Jak mimo jiné uvedl, podobná akce by se nemohla uskutečnit bez podpory města, generálního partnera společnosti KASI i hlavního sponzora, firmy DAF Truck a dalších vystavujících.
Přítomné poté přivítala také starostka města Přelouče, Bc. Irena Burešová. „Jsem ráda, že se naše město mohlo opět na dva dny stát centrem komunální techniky. Jde totiž o obor, který je bedlivě sledován a občany hodnocen. Technické služby dotvářejí vizitku měst a obcí a těší mě, že práci těch našich mohu ohodnotit kladně. Jen bych jim samozřejmě přála větší zdroje financí. Protože jenom kvalitní profesionální technika může práci ještě více zdokonalit. A jak je vidět na vystavených strojích, odborníci mají opravdu z čeho vybírat.“
Ústní prezentaci vystavujících poté zahájili zástupci generálního partnera a hlavního sponzora akce. Společnost KASI je zřejmě největším výrobcem a dodavatelem kanalizační litiny. Na trhu působí již od roku 1992 a v nabídce této ryze české firmy je možné najít šachtové poklopy, kruhové vtokové mříže a lapače, šachtová stupadla, uliční vpusti a další.v krátké videoprojekci představil stručně svůj široký sortiment též zástupce společnosti DAF Truck. Jak bývá na setkáních Sdružení komunálních služeb obvyklé, počítačové prezentace vystavujících si vzala na starost společnost Gordic. Ta působí na trhu již dvacet let a zhruba deset let vyvíjí a dodává software vhodný pro technické služby. Software užívá asi dvacítka klientů a jeho většímu rozšíření bohužel brání nedostatek potřebných financí. Kromě veškeré počítačové evidence činností technických služeb nabízí firma Gordic též systém elektronické spisové služby i elektronickou správu hřbitovů.

Mezi vystavovateli také nové tváře

Kromě tradičních účastníků prezentací techniky reprezentovaných například společnostmi I- Tec Czech, Zoeller, Pekass, A – Tec Servis, Vari Honda, Cime, Seco Group, Farid, Technocar, Unikont Group, SOME, Minam nebo Simed, se v Přelouči objevilo také několik firem, které pravidelnými vystavovateli v minulosti nebývaly.
Zmínit lze například brněnskou společnost HUTIRA s nabídkou sacích bagrů MTS vhodných pro nasávání mokrých i suchých materiálů, jako je voda, bahno, vlhká půda, kamení nebo prach. Jde o alternativní metodu, při níž sání nahrazuje klasické bagrování a je dvanáctkrát rychlejší než ruční hloubení. Bagr může pomoci všude tam, kde je potřeba uklidit suť například ze společných dvorů, nebo sklepů v průběhu rekonstrukcí objektů i komunikací. Sací bagr nasaje 8 m3 materiálu do svého zásobníku a zvládne nasátí materiálu o hmotnosti 20 kg a velikosti 20 centimetrů.
Techniku k měření, monitorování a optimalizaci služeb v oblasti s nakládání s odpady vyvíjí a vyrábí společnost Botek. Systém umístěný přímo na svozovém vozidle může obsahovat digitální záznam trasy, identifikovat nádoby na odpad pomocí čipů a zároveň odpad vážit. O každém sběru jsou informace zaznamenávány včetně zákazníkem definovaných dodatečných informací. Zvyšuje se tak efektivita svozu, jež je dosažena snížením množství neobsloužených nádob i neuskutečněním svozu u neplatících zákazníků. Systém zároveň rozpozná přetížené nádoby a poskytne potřebná data o hmotnosti nutné k fakturaci.
Kompletní servis, prodej a pronájem pracovních plošin zajišťuje firma Plošiny Rybáček, jež má svoje sídlo v Lounech. V Přelouči vystavila zřejmě nejprodávanější plošinu ze svého sortimentu. Jde o plošinu Cela DT, která se vyrábí ve čtyřech provedeních s maximální pracovní výškou 21 nebo 24 metrů. Plošina na automobilovém podvozku do 3,5 tuny je při přepravě celá složená za kabinou. Cela DT 21 pracuje s bočním dosahem 9,5 m.
Kroměřížskou společnost Technocar uživatelé komunální techniky znají především jako dodavatele hákových nosičů kontejnerů, kontejnerových přívěsů a návěsů a ramenových nakladačů kontejnerů. Tentokrát se firma prezentovala sypačem MP – 2 určeným k posypu jak chemickým materiálem, tak i inertem. Sypač je vhodný hlavně pro agregaci s podvozky do hmotnosti 3500 kg a práci v husté zástavbě, na chodnících i náměstích. Zařízení je možné pohánět nezávisle samostatným motorem Honda, nebo lze použít hydrauliku vozidla. Objem zásobníku je 1,2 m3 s pracovní šířkou 2 až 10 metrů při spotřebě písku 20 až 300 g/m3, či soli 5 až 40 g/m3. Ovládání je řešeno z kabiny nosiče.
V roce 2000 byla založena firma Pivnička. Začínala servisem vyklápěčů a prodejem kontejnerů a nádob na komunální odpad. Sortiment se postupně rozšířil o koše a schránky na psí exkrementy a univerzální vyklápěče. Koš a schránky na psí exkrementy jsou patentově chráněny pro země Evropské unie. Dalším oborem činnosti je prodej a servis univerzálních hřebenových vyklápěčů odpadových nádob a kontejnerů SKI-PI.

Novinky i inovace

Vysprávkovou soupravu výtluků, kterou nabízí společnost Unikont Group jsme již na stránkách časopisu představili. Její nová varianta má ovšem samostatný pohon tříválcovým motorem Lombardini. Jde sice o poněkud dražší řešení, ale nástavba tak může být agregována na jakémkoli podvozku. Vysprávková souprava nebyla ovšem jedinou novinkou, kterou si společnost Unikont Group do Přelouče připravila. Další byl víceúčelový nosič nářadí Tremo se sací nástavbou o objemu zásobníku 1,6 m3, pohonem kol 4 x 4 a řízenou zadní nápravou. Stroj může pracovat se dvěma, nebo třemi zametacími kartáči. Inovovaný je i chodníkový zametací stroj Hako City Master 1250. Jeho výhodou je zvýšená přepravní rychlost na 30 km/h a plošně řešené vytápění kabiny. Kvalitnější je i vzduchem odpružená sedačka řidiče. Stroj s nerezovým zásobníkem o objemu 1 m3 může být využit také při sečení, nebo mulčování travních porostů.

Text a foto Roman Paleček

Popisek: Společnost Seco Group připravila pro letošní sezónu inovovaný design svých produktů

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down