07.03.2022 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Válkám ne!

Války mezi trochu civilizovanými státy a národy a překreslování hranic států do 21. století nepatří. Války vždy nejvíce odnesou obyčejní lidé včetně obyčejných vojáků, a bohužel včetně dětí, zatímco ti, co je vyvolali, a vysoké šarže v armádách jsou v teple a v dostatku. Války dnes nikdo nepotřebuje, protože v podstatě si lidé mohou žít a podnikat, kde chtějí. Rusové v Evropě a Evropané v Rusku a hranice států tak hodně ztrácí na významu, schengenský prostor v rámci EU je toho důkazem.

Za mě by mělo platit pravidlo, že jakmile někdo na někoho vystřelí, měl by se svět proti agresorovi okamžitě semknout a postavit se mu všemi prostředky, protože jak agresor někde uspěje, už přemýšlí, kde by mohl uspět znovu, historie je toho plná. Když v roce 1934 vtrhnul Mussolini do Etiopie, tehdejší Společnost národů se za Etiopii ani formálně nepostavila a za chvíli ji měl. Když začala v roce 1936 španělská občanská válka, demokratický svět opět nic neudělal a jen fašistické Německo a Itálie pomáhaly svým frankistům, Sovětský svaz svým komunistům. Když fašistické Německo anektovalo Rakousko a československé Sudety, západní demokracie pro to měly bohužel pochopení a do konfrontace s agresorem opět nikdo nešel, a tak mu dále rostla chuť. Hitler vtrhnul 1. 9. 1939 na Polsko ze západu a Sovětský svaz o dva týdny později z východu, západní armády se jen zakopaly na svých hranicích a čekaly, až se agresor vzpamatuje a posílí se. Jak víme, fašistické Německo napadlo západní Evropu 10. 5. 1940 a za šest týdnů bylo hotovo, Mussolini se pak v září vydal do Řecka.

Z toho plyne několik ponaučení. Totalitní vládce, bez možnosti prohrát demokratické volby, ať je to starověký římský císař nebo monarcha, Mussolini, Hitler či Putin, který si uzurpuje vládu jen pro sebe, dříve či později zblbne svým pocitem všemohoucnosti a dokonalosti a po ovládnutí své země chce ovládat i další. Jedině velmi rychlá a rozhodná reakce zbytku světa, alespoň toho demokratického a normálního světa, může agresora zastavit. Proti válce na Ukrajině demonstrují lidé na celém světě, protestují umělci, vědci, sportovci a nezůstává jen u slov, svět se proti válce staví velmi jednotně a velmi razantně. Válka do 21. století nepatří, toho už si naše předchozí generace užily dost.

Profi Press, Profi Press SK a Nakladatelství Brázda války a ruskou agresi na Ukrajině odsuzují a na humanitární pomoc zasílají sto tisíc korun.

Martin Sedláček

Ředitel vydavatelství Profi Press s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down