08.10.2018 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Temelíně se strojem nové dimenze

Asi šest kilometrů na jihozápad od Týna nad Vltavou a 24 kilometrů severně od Českých Budějovic leží obec Temelín. Zřejmě každý občan ČR si její název spojí s jadernou elektrárnou na jejím území. My jsme se sem vypravili za jinou zajímavostí, profesionálním žacím strojem Gianni Ferrari Turbo 4T Cruiser.

„Na celkem značné katastrální rozloze přes padesát kilometrů čtverečních, do níž patří celkem osm obcí, žije asi 860 obyvatel. Zelené plochy sečeme pravidelně zhruba každý měsíc. Na každou z průměrných pěti až šesti sečí za sezónu – podle klimatických podmínek – připadá asi sedm hektarů,“ řekl nám úvodem starosta Temelína Josef Váca a pokračoval:

„Doposud jsme udržovali rozlehlé travnaté plochy s pomocí kloubového nosiče, který máme již osm let, a pomalu dosluhuje. Začaly se u něj projevovat první poruchy a provoz se prodražoval. Proto jsme si loni v červnu pořídili jako náhradu žací stroj Gianni Ferrari Turbo 4T Cruiser, o němž jsme měli dobré reference. S pomocí několika sekaček stejné značky, ale jiného modelu, z nichž některé mají za sebou deset let tvrdé práce, udržují smluvní firmy nedaleký areál jaderné elektrárny. Měli jsme možnost tuto techniku vidět v nasazení a nechali se jí vlastně inspirovat. Dodavatelem byla společnost Profigrass prostřednictvím regionálního zástupce, firmy Uniagra CZ.“

Základní technická fakta

Žací stroj GF Turbo 4T Cruiser je vybaven kapalinou chlazeným dieselovým čtyřválcovým motorem Kubota o objemu 1498 cm3 s turbodmychadlem. Výkon činí 44 koní. Palivová nádrž pojme 40 litrů nafty.

Trvalý pohon všech kol je řešen axiálním pístovým čerpadlem a hydromotory na každé nápravě. Pojezd se ovládá dvěma pedály pro jízdu vpřed a vzad. Nožní brzda je hydrostatická, parkovací kotoučová. Posilovač řízení zadních kol přispívá k sníženému poloměru otáčení. Maximální rychlost stroje schváleného pro provoz na pozemních komunikacích činí 20 km/h. Rozměry základní verze jsou 300 x 125 x 202 cm (d x š x v), hmotnost asi 1300 kilogramů.

Vývodový hřídel se spíná elektrohydraulicky pomocí tlačítka. Dvoububnové rotační žací ústrojí má záběr 150 cm, ke sběru trávy a transportu do zásobníku pomáhá metač se šesti lopatkami. Odolný polyetylenový zásobník s integrovaným rozmetačem pro efektivní plnění pojme 1300 litrů. Maximální vyklápěcí výška je 220 cm při zadním přesahu 35 cm.

Kabina je klimatizovaná a vytápěná. K pohodlí obsluhy přispívá nastavitelný sloupek volantu. Odpruženou sedačku Grammer s bederní oporou, seříditelnými loketními opěrkami a podpěrou hlavy lze nastavit podle výšky a hmotnosti obsluhy. Dveře je možné zajistit pro případné větrání v pootevřené poloze. V kabině nechybí reproduktory a zdířka pro poslech muziky například z mobilního telefonu.

„Turbo 4T Cruiser je vlajkovou lodí z portfolia žací techniky Gianni Ferrari a v kabinové verzi nejsilnějším strojem. Koncem roku 2016 přišel na trh ještě výkonnější stroj – novinka Turbo 4 Fifty s atmosférickým motorem o objemu 2,4 litru o výkonu 50 koní, šířkou záběru 170 cm a zásobníkem na 1400 litrů posekané hmoty. Ta už je určená pro údržbu rozlehlých ploch, například velkých městských parků,“ doplnil obchodní zástupce dodavatelské společnosti Uniagra CZ Ing. Ondřej Maňhal.

(Podrobnosti v Komunální technice 9/2018)

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down