08.09.2021 | 06:09

V septembri začne v Nitre mobilný zber kuchynských olejov

Nitra zbiera kuchynský odpad a stavia komunitné kompostéry, spúšťa i mobilný zber olejov. Prvý odštartuje už tento piatok.

Mesto Nitra začalo so zberom kuchynského bioodpadu na sídliskách od júla, v rodinných domoch plánuje zaviesť zber do konca roka. Na sídliská sa ešte počas júna umiestnili hnedé nádoby s označením BRKO, kúpu košíkov s vreckami však mesto nechalo na samotných občanov.  „Vyvážať sa budú jeden- až trikrát za týždeň v závislosti od ich naplnenosti a klimatických podmienok. Obyvatelia domov môžu medzičasom odovzdávať kuchynský bioodpad bezplatne na zberných dvoroch,“ informovalo mesto. Kuchynský bioodpad z nitrianskych hnedých nádob poputuje do bioplynovej stanice Bošany. Keďže tento druh odpadu skončí v bioplynke, do nádob sa môžu umiestňovať tepelne upravené i neupravené zvyšky potravín rastlinného aj živočíšneho pôvodu, starý chlieb a pečivo, mliečne výrobky, vajcia a výrobky z nich, potraviny po záručnej dobe, znehodnotené potraviny, nedojedená strava, resp. zvyšky z taniera, šupy z ovocia a zeleniny i zvyšky z kvetov a rastlín.

Nitra chce aj kompostéry

Nitrančania bývajúci na sídliskách si pri triedení biologicky rozložiteľných odpadov môžu vybrať, či budú odpad z kuchyne hádzať do hnedých nádob alebo do komunitných kompostérov. Ako informovala nitrianska radnica na svojej stránke, záujem o komunitné kompostéry zo strany občanov, ktorí bývajú na sídliskách, je pomerne veľký. Preto do konca tohto roka vyrastie v Nitre viac ako 20 komunitných kompostovísk. Naposledy v Nitre pribudol komunitný kompostér na kuchynský odpad na Lipovej ulici na sídlisku Chrenová. Je to v poradí už tretí kompostér a postavil sa na už existujúcom komunitnom kompostovisku. Dnes na tomto mieste stoja teda dva kompostéry postačujúce pre viacero vchodov z obytných domov. „Na základe výsledkov prieskumu, ktorý mesto realizovalo v letných mesiacoch, vzišiel záujem ďalších domácností z bytového domu na Lipovej ulici o poskytnutie kompostéra na kuchynský bioodpad,“ hovorí Martin Pavelka z odboru životného prostredia. Zriadenie komunitného kompostoviska financovalo Mesto Nitra v rámci programu Kompostujeme v Nitre.

Chystajú zber olejov

Okrem zberu kuchynských odpadov spúšťa mesto Nitra i novinku, a to mobilný zber kuchynských olejov a tukov. „Použitý kuchynský olej ako odpad znečisťuje a zanáša kanalizačné potrubia. Keď sa dostane do vody, tak dokáže znečistiť niekoľko tisíc litrov vody. Olej je biologicky ťažko odbúrateľný a vo vodnom prostredí redukuje kyslík potrebný pre faunu a flóru. Použitý olej obsahuje karcinogény. Jeho recykláciou sa zamedzí znečisteniu povrchových a podzemných vôd. Použité kuchynské oleje a tuky je potrebné odovzdať v uzatvárateľnej, najlepšie priehľadnej PET fľaši alebo väčšej bandaske na jedno zo zberných miest. Zodpovedné narábanie s kuchynským odpadom patrí k udržateľnejšiemu spôsobu života,“ uviedla Lenka Mareková z mestského úradu.

Mobilný zber kuchynských olejov a tukov plánuje radnica spustiť do prevádzky hneď po letných prázdninách. Prvý mobilný zber by sa tak mal konať 10. a 11. septembra. Mesto Nitra chce Nitranov k zberu olejov a tukov motivovať aj bonusmi typu „staré za nové“. Pri odovzdaní jedného litra použitého kuchynského oleja tak Nitrania dostanú litrový ocot a za šesť litrov odovzdaného oleja obdržia naspäť jeden liter nového slnečnicového oleja. Nitriansky magistrát už zverejnil na svojej webovej stránke miesta i presné časové rozpätie, na ktorých sa bude použitý kuchynský olej zbierať. V piatok 10. septembra začína zber o 15. hodine a prebiehať bude v mestských častiach Dražovce, Zobor, Chrenová, Janíkovce a Dolné Krškany. Na druhý deň zasa štartuje o 10. hodine v Horných Krškanoch, na Čermáni, Klokočine, Dieloch, Mlynárcach, Kyneku, Párovských Hájoch a v Starom meste.*