11.06.2021 | 06:06

V Ružinovskom podniku preferujú univerzálnosť nosičov nadstavieb

Jednou z bratislavských mestských častí je Ružinov, ktorý je najväčší zo sedemnástich častí Bratislavy. O údržbu ružinovských komunikácií a zelene sa stará príspevková organizácia Verejno-prospešné služby Ružinov na čele s jej generálnym riaditeľom Jozefom Orsovicsom. Starať sa o viac než milión a pol metrov verejnej zelene nie je vôbec jednoduché, preto sa tu vlastnosti strojov ako univerzálnosť a vysoká efektívnosť cenia.

Slovo univerzálnosť sa v Ružinovskom podniku vysoko oceňuje. Svoje o tom vie aj jej riaditeľ Jozef Orsovics, ktorý sa stará o to, aby malo viac ako 85 tisíc Ružinovčanov kvalitne udržiavané cesty, ihriská, chodníky i zelené priestranstvá. „Podnik zabezpečuje letnú a zimnú údržbu komunikácií, verejných priestranstiev a zelene tak, aby plnila svoje funkcie v urbanizovanom prostredí. Pracuje tu 135 zamestnancov, ktorí sa starajú o vyše 1 650 000 metrov verejnej zelene. „Prevádzka je celoročná a začíname na začiatku roka jarným vyhrabávaním zbytkového lístia. Na to nadväzuje kosba, prvá, druhá... až piata, v závislosti od poveternostných podmienok a podľa stavu zelených plôch. Po ukončení kosby sa plynule nabieha na zber lístia a jeho hrabanie. V polovici novembra, resp. začiatkom decembra sa spúšťa zimná údržba a tá trvá až do polovice marca, kedy sa to prelína a začína odznova kolotoč všetkých prác. Okrem zelene zabezpečujeme a udržujeme trvalú čistotu verejných priestranstiev, všetkých spevnených plôch, schodísk, údržbu komunikácií 3 a 4 triedy,“ popisuje činnosti podniku riaditeľ Jozef Orsovics.

Kosenie, zametanie, starostlivosť o zeleň a verejné priestranstvá, čistenie komunikácií i čistenie detských ihrísk... To sú činnosti, ktoré v momentálnom období naplno zamestnávajú ľudí z Ružinovského podniku. Pre kvalitné a rýchle odvedenie prác sa tu používajú v značnej miere univerzálne nosiče nadstavieb. „Univerzálnosť je pre nás podstatná. Z finančného hľadiska si nemôžeme dovoliť na každú jednu činnosť iný stroj, rovnako na to nemáme ani kapacitné možnosti, kde by sme toľko strojov vedeli uskladniť. Rovnako, keďže sme príspevková organizácia, musíme jednať hospodárne a hospodárnosť je maximálne efektívna iba vtedy, ak viete využiť jeden stroj počas celého roka na rôzne činnosti. Tieto vlastnosti sme našli v nosiči nadstavieb od výrobcu FORT, v bezprašnej zametacej nadstavbe FORT MPM od ŠUPA TECHNIKA,“ vraví Orsovics. „Výhodou je tiež jednoduchosť jeho používania, radí sa medzi vozidlá do 3,5 tony, na čo stačí vodičský preukaz skupiny B,“ dodáva.

Viac o Ružinovskom podniku a o využívaných strojoch sa dočítate v aktuálnom vydaní Komunálnej techniky 6/2021.*