10.10.2013 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V prvním pololetí přes recesi růst obchodů o 5,4 %

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly klientům v prvním pololetí letošního roku prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 63,68 miliardy korun, to je o 5,4 % více než ve stejném období loňského roku.

Podle statistik asociace tak po dlouhé době vzrostl investiční optimismus tuzemských firem.
„Po delší době můžeme přinést dobré zprávy. Obrat k růstu signalizovalo už letošní první čtvrtletí, kdy jsme vykázali velmi mírné celkové meziroční zlepšení. V prvním kvartále ale zároveň došlo k osmiprocentnímu poklesu ve financování podnikatelských investic, které nejlépe dokumentují stav tuzemských firem. V pololetí se to změnilo: i přes pokračující recesi vykázalo financování firemních investic nárůst o 3,5 %. Jde o velmi příznivou informaci z pohledu celé ekonomiky. Zdá se, že podnikatelům se vrací chuť investovat, zřejmě i pod vlivem deklarovaného zmírnění fiskálně restriktivní politiky,“ říká Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva ČLFA, která sdružuje téměř padesát předních tuzemských poskytovatelů leasingových, úvěrových a factoringových produktů.
Z celkových 63,68 miliardy korun bylo 46,55 miliardy určeno na financování firemních investic a provozu a 17,13 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti. Členské firmy ČLFA uzavřely v prvním pololetí 485 497 nových leasingových a úvěrových obchodů a na konci tohoto období spravovaly 2 296 601 aktivních smluv. Celkové pohledávky z běžících leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly na konci prvního pololetí 212,31 miliardy korun.
I v prvních šesti měsících letošního roku pokračoval pokles leasingových obchodů v rámci financování podnikatelských investic. Tento jev je způsoben především daňovým znevýhodněním finančního leasingu v České republice. Meziroční pokles leasingových obchodů v podnikatelské sféře o 6 % byl kompenzován více než 2% růstem objemů podnikatelských úvěrů. První pololetí letošního roku potvrdilo zájem podnikatelských subjektů o operativní leasing – jeho podíl na celkovém leasingovém trhu dosáhl 43 %. Dařilo se i factoringu – objem pohledávek postoupených v rámci factoringu na členské společnosti ČLFA se meziročně zvýšil o 7 %.
Oblast financování domácností zaznamenala v prvním pololetí letošního roku 0,5% růst v porovnání se stejným obdobím roku 2012.
Jako obvykle i v letošním prvním pololetí převládaly v obchodech členů ČLFA kontrakty na financování automobilů. Členské společnosti ČLFA poskytly na silniční dopravní prostředky 26,3 miliardy korun. Z toho 15,9 miliardy korun bylo určeno na pořízení osobních vozů. Prostřednictvím produktů členů ČLFA bylo financováno přes 41 % všech nových osobních aut prvně registrovaných v České republice.

Financování podnikatelských investic V prvním pololetí letošního roku poskytly členské společnosti ČLFA podnikové klientele na její investice 15,6 miliardy korun prostřednictvím leasingu a 16,4 miliardy korun pomocí podnikatelských úvěrů. Členové ČLFA podepsali v letošním prvním pololetí 32 497 smluv na podnikatelské úvěry.
Pokud jde o leasing, členské firmy uzavřely 19 007 nových smluv na leasing strojů, zařízení a dopravních prostředků pro podnikatele. Z toho 7403 smluv bylo na finanční leasing, 2665 na operativní leasing, 8369 na tzv. full service leasing (tedy vrcholnou podobu operativního leasingu) a 570 smluv na krátkodobý pronájem. Je tedy patrné, že podnikatelé už dnes upřednostňují operativní leasing před finančním leasingem.
V přehledu komodit u podnikatelských úvěrů a leasingu pro firemní klientelu tradičně převládají dopravní prostředky. V prvním pololetí roku 2013 dosáhly nejvyššího podílu osobní a užitkové automobily, následovalo financování investic do strojů a zařízení, zejména do obráběcích strojů a do zemědělské a lesnické techniky.

Financování firemního provozu (factoring) Hodnota pohledávek postoupených na členy ČLFA vzrostla o více než 7 %. Největší zájem je stále o tuzemský a regresní factoring, podíl bezregresního factoringu se ale zvyšuje.
Financování provozu firem zajišťují členské společnosti ČLFA prostřednictvím factoringu, který je založen na postoupení krátkodobých pohledávek.
Výše prostředků poskytnutých klientům členy ČLFA v rámci factoringu v letošním prvním pololetí meziročně stoupla o 17 % na 14,5 miliardy korun. Hodnota postoupených pohledávek dosáhla 61,62 miliardy korun, což představuje meziroční růst o 7,3 %. Celkový trh reprezentovaný Asociací factoringových společností České republiky (AFS ČR) hlásí souhrnnou hodnotu pohledávek 65,78 miliardy korun a růst o 1,6 %.
I nadále na českém factoringovém trhu převládá tuzemský a regresní factoring (oproti bezregresnímu factoringu při něm factoringová společnost nenese riziko platební neschopnosti odběratele klienta). Rozdíl mezi podíly regresního a bezregresního factoringu se však stále snižuje.

Financování domácností

Ve financování domácností dominují spotřebitelské úvěry. Lidé si nejvíce půjčují na osobní automobily, přičemž upřednostňují ojeté vozy.
V oblasti financování domácností i nadále výrazně převládají spotřebitelské úvěry nad spotřebitelským leasingem, a to přesto, že objem leasingu v tomto sektoru meziročně stoupl o více než 8 % na 0,8 miliardy korun. Hodnota spotřebitelských úvěrů činila 16,34 miliardy korun, což odpovídá loňské úrovni (meziročně jde o mírný nárůst o 0,2 %).
Statistiky ČLFA dlouhodobě prokazují relativně rovnoměrné rozložení poskytnutých prostředků mezi jednotlivé kategorie spotřebitelských úvěrů. Ani letošní první pololetí nebylo výjimkou. Jiná je situace, pokud porovnáme počty uzavřených smluv: největší zájem byl o financování v místě prodeje (171 712 smluv), následovaly osobní půjčky (167 472 smluv) a s větším odstupem revolvingové úvěry (91 087 smluv).
Také v rámci financování domácností uzavřeli členové ČLFA nejvíce smluv na osobní automobily. Lidé přitom upřednostňovali ojeté vozy. Jestliže počet smluv na ojetá osobní auta u této zákaznické skupiny meziročně stoupl, počet kontraktů na nová osobní vozidla naopak klesl. Celkově členové ČLFA v letošním prvním pololetí profinancovali o 1342 osobních vozů určených domácnostem méně než ve stejném období loňského roku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down