30.06.2010 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Průhonicích na Grillu

Začátkem třetí dubnové dekády se ještě více zazelenala v té době již tak dost zelená – i jinými barvami vegetace hýřící – Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. v Průhonicích. Toto 74hektarové místo odpočinku i bádání tečované dálnicí D1 a na dohled od Prahy totiž oživily stroje v zeleném šatu z produkce italské společnosti Grillo. Došlo i na českou premiéru.

Rodinná společnost Grillo S. p. A. se sídlem v severoitalském městě Cesena působí na trhu již více než padesát let. V současné době se soustřeďuje především na výrobu profesionálních jednoúčelových hydrostatických sekaček s pohonem všech čtyř kol pro sečení beze sběru nebo s ním. „Společnými jmenovateli jejích výrobků jsou především vysoký výkon a objemné zásobníky na posečenou hmotu,“ upřesnil Ing. Radek Mašek z akciové společnosti PEKASS, která je výhradním zástupcem značky na českém trhu.

 

V portfoliu má firma Grillo žací stroje různých velikostí. Nejmenším členem rodiny je mulčovací „motokára“ Climber 7 (horolezec, šplhavec). Pohánějí ji motory Briggs & Stratton Intek a Vanguard o výkonech 13,5 až 21 k a spotřebou mezi jedním až dvěma litry paliva na jednu motohodinu. Maximální rychlost při jízdě vpřed je 9 km/h, vzad 4 km/h. Záběr mezinápravového sekacího ústrojí činí 85 cm, katalog uvádí hodinový výkon 4800 m2 – podle typu stroje. Maximální stoupavost do 60 % předurčuje mulčovač pro údržbu svažitých pozemků, obtížně přístupných míst a vysokého porostu. Podle Ing. Maška si Climber poradí i s metrovým porostem a úspěšně pracuje i v České republice. Zaplatíte za něj 100 000 až 150 000 korun (bez DPH).

 

K další skupině italské techniky v zelených dresech se řadí menší stroje s čelním sekacím zařízením se sběracími koši o objemu do 300 litrů. Ty zastupovala v Průhonicích sekačka FD 280 s motorem Briggs & Stratton (16 k), dosahující rychlost až 9,5 km/h. Šířka záběru činí 113 cm, katalogový výkon kolem 6000 m2 za hodinu.Cena na českém trhu se pohybuje mírně nad hranicí sta tisíc korun – bez DPH.

 

Čerstvou novinkou na českém trhu, nikoliv však v sortimentu firmy, jsou jednoosé traktory Grillo s benzinovými i dieselovými motory o výkonech od 5 do 9 k. Některé modely jsou vybaveny otočnými řídítky umožňujícími táhnout i tlačit připojené agregáty. „Traktory jsou tak vhodné pro zahradnické firmy na přípravu půdy i pro celoroční úklid obcí s pomocí sněhové frézy nebo zametacího kartáče. S dovozem těchto strojů jsme začali letos v souvislosti s požadavky komunálního sektoru na stroje pro čištění úzkých chodníků kolem 60 cm, kam už se nedostanou ani nejužší kloubové nosiče,“ vysvětlil Ing. Mašek. Ceny jednonápravových nosičů se pohybují od 40 000 do 120 000 korun (bez DPH).

 

V hlavní a jediné roli předvedla své umění a síly v české premiéře záhy po prvním představení v Německu hydrostatická sekačka s čelním žacím ústrojím FD 1100. „Její prototypy testovala firma Grillo loni prakticky po celý rok v různých evropských zemích na rozmanitých typech trávníků a v rozličných podmínkách tak, aby byl zajištěn dokonalý provoz sekaček nejenom na italském trhu, ale i například také v Německu a středoevropských zemích, kam italská firma své výrobky vyváží. Průhonickou akci jsme naplánovali na druhou poloviny dubna, tedy do období, kdy již dostatečně bují zeleň a všichni zájemci si tady mohou stroj sami v praxi vyzkoušet,“ vysvětlil Ing. Mašek.

 

V případě práce ve svazích je stroj FD 1100 vybaven uzávěrkou diferenciálu, která nefunguje standardně na přední či zadní nápravě, ale křížem, tedy současně na levé přední a pravé zadní kolo a naopak tak, aby stroj mohl bez prokluzu či posunu jezdit bokem po svahu.

 

Profesionální sekačky Grillo FD 1100 si je možné objednávat již nyní. Dodací lhůty se pohybují okolo šesti týdnů. Zmíněný model je k mání za 650 000 korun bez DPH.

 

Celý článek je uveřejněn v čísle 6/10 časopisu Komunální technika.

Autor:  Jan Kroupa

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down