30.06.2020 | 06:06

V Přelouči přišli nosičům na kloub

Jako příspěvková organizace působí Technické služby města Přelouče (TSmP). Nejenom různých o činnostech jsme hovořili s ředitelem Karlem Šilhavým. Řeč šla také o nové akvizici v podobě nosiče nářadí Kärcher MIC 35 pro celoroční nasazení.

Zřizovatelem TSmP je město Přelouč, které své organizaci stanovuje objem provozních prostředků a počet zaměstnanců jako závazné limity. Ve vlastnictví TSmP je movitý majetek, ten nemovitý má ve výpůjčce od města. Pole působnosti tkví na území Přelouče a dalších sedmi místních částí, které pod město správně spadají.

Zelené plochy k údržbě zaujímají rozlohu zhruba 32 hektarů. Dále je možné zmínit 38 km chodníků a 35 km zpevněných místních komunikací, které kromě jiného rovněž TSmP spravují.

Nová posila

„Protože nám neustále přibývají zelené plochy a další prostranství k údržbě, začali jsme uvažovat o koupi posily v podobě univerzálního nosiče kloubové koncepce. Limitujícím faktorem byly rozměry, variabilita a možnost celoročního využití,“ vysvětluje Karel Šilhavý a navazuje:

„Z výběrového řízení nakonec vyšel vítězně univerzální kloubový nosič od firmy Kärcher, typ MIC 35, který splňoval zadané podmínky na sto procent. Jedná se o kompromis mezi nejmenším a největším strojem této modelové řady. Zatím ho využíváme jako samosběrný zametací vůz, ideální na chodníky a různé stísněné prostory. Jak jsme se přesvědčili, také v agregaci s odmetacím kartáčem nebo radlicí a sypačem obstojí na výtečnou při zimní údržbě chodníků. Stejně dobře si poradí s údržbou zeleně při sekání se sběrem i mulčování. Vyhodnotili jsme si, že je to výborný pomocník pro podmínky Přelouče a podobných měst s akčním perimetrem do pěti kilometrů.“

Očima praxe

„Nosič MIC 35 máme od dubna. Jezdím s ním teprve krátce, zhruba třicet motohodin. Stejně jako u Holderu semně velice zamlouvá kloubová koncepce, kdy se stroj dokáže uprostřed doslova zlomit. Kromě obratnosti si cením úzkého průjezdného profilu, ideálního především pro údržbu chodníků. Kam se dostane předek, se vejde i zadní část. Jen je potřeba dávat si pozor na zrcátka, například při práci v těsné blízkosti zdi,“ dělí se o praktické poznatky Leoš Dejnožka, obsluha nosiče MIC 35, a pokračuje:

„Kartáči smetené nečistoty putují k centrální sací hubici s přímým odtahem do zásobníku, a to bez jakýchkoliv záhybů a odboček, tedy rizikových míst, která by se mohla ucpávat. Stroj spolehlivě sebere i kačírek o průměru do pěti centimetrů. Díky vysokozdvihu není problém vysypat smetky přes hranu kontejneru až do výšky zhruba 1,5 metru. Užitečná je tlaková hadice k dočištění míst například v okolí laviček a pro vlastní očistu stroje po směně. Pro nás hodnotím nový nosič jako ideální. Postupně si zvykám na ovládání. U podobných strojů, s nimiž jsem doposud pracoval, se totiž točilo volantem levou rukou a ovladače byly umístěné vpravo, tedy stejně jako řadicí páka v osobním automobilu. Tady je to obráceně.“*

(Podrobnosti v Komunální technice 6/2020)

www.karcher.cz