V praktické zkoušce univerzální vozidlo obstálo

Jako složka městského úřadu pracuje ve Smiřicích Středisko městských služeb Smiřice. Oficiálně bylo zřízeno v říjnu loňského roku a jeho pracovní náplní je správa a údržba města a rozšíření a zkvalitnění péče při úklidu a údržbě budov v majetku města, při udržování čistoty a pořádku veřejných prostranství, ochraně životního prostředí a veřejné zeleně na území města. Aby bylo možné uvedené činnosti efektivně zvládnout, modernizují a doplňují ve Smiřicích postupně technický park.

Strojem, který momentálně ve vybavení střediska chybí, je univerzální nosič nářadí, jenž by zvládl v průběhu roku činnost s více variantami pracovních adaptérů a nástaveb. Proto se ve Smiřicích, městě s téměř třemi tisícovkami obyvatel, rozhodli nosič v agregaci se zametací nástavbou vyzkoušet v konkrétních podmínkách, ve kterých by měl v budoucnu pracovat.

„Naše středisko služeb kromě svozu komunálního odpadu zabezpečuje ve městě i jeho městských částech veškeré technické služby. Zaměstnáváme sedm pracovníků v dělnických profesích a ti musejí zvládnout úklid a údržbu veřejných prostranství a veřejné zeleně, zimní údržbu místních komunikací a chodníků, drobné opravárenské a údržbářské práce pro město a plní další úkoly. Na některé další práce si ještě najímáme externí dodavatele, ale rádi bychom služby využívali v co nejmenší míře, proto chceme zkompletovat technický park a být tak co nejvíce soběstační,“ popisuje organizaci komunálních služeb starosta města Smiřice, Bc. Luboš Tuzar.

Pro zefektivnění úklidu

Středisko městských služeb zatím při péči o město využívá dva starší traktory, z nichž jeden již dosluhuje a celoroční údržba zeleně a komunikací se opírá především o tři malotraktory John Deere vybavené kromě sečení také sněhovými radlicemi, sypači a zametacími kartáči. K traktorům přibyl také menší nákladní automobil, ale stroj, který by pomohl například při čištění místních komunikací, ve strojovém parku chybí.

„Malotraktory se zametacími kartáči uklidí chodníky, ale zametací agregáty nemají sběrné vany, takže smetky z chodníků končí na místních komunikacích, ze kterých je zatím odstraňuje objednaný zametací speciál. Toto řešení je jednak finančně nákladné a hlavně se nepoužívá všude a pouze jednou za čas. S univerzálním nosičem vybaveným zametací nástavbou bychom v budoucnu chtěli alespoň jednou za měsíc uklidit celé město. Při pravidelném úklidu by se čištění mělo postupem doby zrychlit a především naše ulice budou podstatně lépe vypadat,“ plánuje Luboš Tuzar.

Zkušenosti nasbírané během let mu dávají zapravdu. „Kdysi jsme měli k dispozici pouze menší a málo výkonné stroje a zaměstnávali více lidí. Nákupem profesionálnější techniky se vše zrychlilo a ušetřili jsme i lidské síly, o které je nouze. V případě nákupu víceúčelového nosiče si slibujeme totéž,“ vysvětluje Luboš Tuzar.

Výhodou je i rychlá výměna nástaveb

Univerzální vozidla Bocdor nejsou na trhu dlouho, proto se ve Smiřicích rozhodli, že pokud budou uvažovat o pořízení tohoto stroje, bude dobré si jej vyzkoušet v konkrétních podmínkách. První test vozidla se zametací nástavbou proběhl při úklidu cyklostezky s uspokojivým výsledkem. „Na tuto práci je vozidlo ideálním řešením. Vyhovuje jak svými rozměry, tak hmotností. Pomocí ocelového přimetacího kartáče dokáže odstranit i vegetaci, kterou cyklostezka místy zarůstá. Při úklidu místních komunikací stroj, myslím, také obstál velice dobře. Jeho velkou výhodou by měla být i flexibilita s možností rychlé výměny pracovních nástaveb. Tu zametací může nahradit například hákový nosič kontejnerů a stroj bychom samozřejmě rádi využívali i v zimní sezóně se sněhovou radlicí a sypačem,“ říká Luboš Tuzar.

Více v časopisu Komunální technika 11/2022.*

1 – Univerzální vozidlo Bocdor je poháněno motorem o výkonu 110 kW. Manuální pětistupňová převodovka s redukcí poskytuje dostatečných 10 rychlostí pojezdu vpřed a dvou vzad

2 - Bocdor je vybaven komplexním elektronickým řízením hydraulických funkcí propojeným s datovou sběrnicí vozidla. Pracovní nástavby tak lze ovládat třeba v závislosti na okamžité rychlosti vozidla

3 - Ve Smiřicích vozidlo pracovalo v agregaci s vysávací nástavbou Jasen se zametacími kartáči umístěnými vzadu