V obtížných podmínkách jako ryba ve vodě

V minulých číslech jsme se podrobně věnovali speciální technice, robustních a výkonných strojích ENERGREEN, které uživatelům nabízejí účinné a rychlé řešení, jak se vypořádat se sekáním trávy, „náletů“ a dřevin ve svazích.

Existují tři způsoby jak se vypořádat se sekáním trávy, různých náletů a dřevin na svažitých pozemcích, kterých je okolo nás dost a je také třeba se o jejich údržbu náležitě postarat:

  1. Manuálně s pomocí ručního nebo motorového nářadí, vždy s obsluhou, která s nástrojem pracuje.
  2. Rádiem na dálku řízenou technikou.
  3. Samojízdnými stroji s ramenem se značným bočním dosahem.

Nutno zdůraznit, že první způsob je limitující ve smyslu výkonu jedince či daného nástroje, přičemž v každém případě platí, že obsluha musí pracovat ve svahu, což někdy není vůbec jednoduché či možné, anebo jde o přinejmenším velmi rizikovou činnost.

Od teorie k praxi

Výrobce, společnost ENERGREEN, si tato fakta uvědomuje, a proto nabízí řešení v podobě speciální techniky, která těžkou práci ve svahu rychle a bezpečně zastane. Kromě výhody komfortu obsluhy a bezpečnosti tyto stroje disponují vysokým výkonem odrážejícím se ve značné produktivitě práce, mají tedy parametry, které jedinec s ručním nářadím zdaleka nepřiblíží.

V minulých číslech časopisu jsme se věnovali především teoretickému, technickému popisu jednotlivých modelů. V říjnu jsme navštívili jednu z mnoha praktických ukázek, kterou společnost HANES připravila pro potenciální zákazníky, tentokráte na velmi zarostlém železničním náspu u jihlavského nádraží na Vysočině.

Pro všestranné nasazení

Na akci byl k vidění ramenový samojízdný stroj ENERGREEN ILF S 1500 s dosahem ramene 12 metrů. Zájemcům se představil v agregaci s vyžínací hlavou NewSpeed o šířce záběru 1500 mm a hlavou na sekání náletových dřevin LittleBoy se záběrem 800 mm, která si poradí i s kmeny až do průměru zhruba 20 cm.

Dále zástupci společnosti HANES předvedli rádiem řízený univerzální nosič nářadí RoboGREEN. Opět nechybělo více druhů agregovaných nástrojů. Byly to konkrétně: kladívková mulčovací hlava se záběrem 1300 mm, lesnická hlava se záběrem 1300 mm na odstraňování náletů až do průměru 10 cm a pařezová fréza. Jak se v praxi ukázalo, oba adaptéry si poradí až s dvounásobnou plochou než uvádí výrobce, při frézování je nezastavily ani nálety s průměrem přes 15 cm.

Dálkově řízený nosič RoboGREEN je k dispozici s více než dvaceti různými adaptéry a je potřeba dodat, že je vhodný pro práci ve svažitém terénu až do sklonu 55 stupňů. Tuto techniku je možné s příslušným nářadím využít také třeba při zakládání trávníků, při sečení travních porostů, může pracovat jako rotavátor či obraceč a pomůže i při zimní údržbě komunikací a jiných prostranství.

Výsledky předčily očekávání

Dojmy z předváděcí akce? Velmi příjemným překvapením byla průchodnost dálkově řízeného stroje RoboGREEN, který spolehlivě mulčoval porosty, které byly vyšší než stroj samotný. Práce v agregaci s lesnickou hlavu, při níž byla vidět likvidace náletových dřevin do průměru 15 cm, potom zaujala všechny zúčastněné.

Samojízdný stroj ILF S 1500 překvapil praktickou demonstrací úctyhodného dosahu 12metrového ramene a pak také schopností pracovat díky otočné sekací hlavě nejen při pohybu vpřed, ale i vzad. Tvrzení, že ILF S 1500 je tak dvakrát rychlejší než jiné konvenční stroje, někteří účastníci navýšili odhadem až na trojnásobek, ale to už bylo na posouzení každého návštěvníka této vydařené předváděcí akce.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down