V náročných podmínkách třídič obstál

Karel Pošvář zakoupil stavební parcelu, která před revolucí sloužila jako skládka nejrůznějšího odpadu (železa, popelu, plastů apod.) Protože hodlá na pozemku stavět, nezbývalo mu nic jiného než se skládky zbavit. Jednalo se zhruba o 2000 tun zeminy s příměsí různého odpadu.

Majitel měl zkušenosti s vibrační třídičkou, avšak na doporučení známého zvolil k likvidaci skládky kvůli preciznějšímu třídění bubnový stroj. Rozhodl se oslovit společnost EUROGREEN CZ, která zastupuje techniku Zemmler v ČR a SR a nabízí ji také k pronájmu.

Výkonný model MS 5200

Objekt si přijel prohlédnout zaměstnanec firmy EUROGREEN CZ a společně s majitelem vybrali nejvhodnější model třídiče pro tento typ práce. Protože bylo potřeba přetřídit 1700 až 2000 tun zeminy s obsahem různého odpadu v co nejkratším čase, volba padla na výkonný model Zemmler MS 5200, který si Karel Pošvář zapůjčil i s dopravou. Stroj s hmotností 13,5 tuny a dieselovým motorem je na brzděném dvounápravovém přívěsu a zapřáhnout ho lze za odpovídající středně těžký nákladní automobil.

Přetřídění zeminy začalo v pátek odpoledne a skončilo v pondělí dopoledne. Třídič nebyl v nepřetržitém provozu; odpracoval 18 motohodin. Za hodinu si poradil se 100 tunami zeminy. O chod se postaral zaměstnanec společnosti EUROGREEN CZ. Plynulý přísun materiálu do třídiče zprostředkovávala dvě rypadla. Protože byla hromada zeminy opravdu velká, jedno materiál přibližovalo ke druhému, které materiál nakládalo do násypky třídiče o objemu 5,5 m3, s nímž nebylo nutné po pozemku manipulovat.

Kvalitní a rychlá práce

Zemina se třídila na tři frakce. Převládala primární (2,2 cm), sekundární (7,14 cm) bylo méně. V nadfrakci převažovaly kameny a plastový odpad. Čistou zeminu, které bylo nejvíc, odvážela o pár set metrů dál na druhý pozemek dvě nákladní vozidla. V budoucnu poslouží jako zásyp na zahradu a majitel ji nabídne na prodej.

Sekundární frakce složená z menších kamenů a zbytků plastů bude ještě jednou roztříděná. O její odvoz od třídiče se postaral teleskopický manipulátor a nákladní vůz. Kameny majitel použije do základů stavby a poslouží rovněž jako podkladní vrstva pod chodníky. Velké kusy plastů pracovníci během přetřídění umísťovali do připravených big bagů s následným odvozem na skládku k odborné likvidaci.

Separace jednotlivých frakcí probíhala ve dvojitém bubnu umožňujícím v jednom pracovním cyklu třídit materiál až na tři frakce. Požadované velikosti je dosaženo pomocí drátěných sít osaditelných podle potřeby na vnějším i vnitřním bubnu. Samotná výměna síta je velice rychlá a zabere zhruba hodinu, na obou bubnech potrvá tato operace o něco déle. Vnitřní buben chrání vnější síto před poškozením velkými kusy materiálu. Toto technické řešení výrazně napomohlo při přetřídění zeminy. Díky pohybu materiálu po vnitřním roštu docházelo k perfektní separaci jednotlivých frakcí.

Kromě verze MS 5200 je k dispozici mnoho dalších modelů s výkony od 20 do 180 m3/h. „Třídič Zemmler MS 5200 splnil mé očekávání. Se službou společnosti EUROGREEN CZ, jejich zaměstnanci a s výsledkem práce jsem celkově spokojený. Jsem rád, že se uplatnil největší model, díky němuž se byla zemina přetřídila v co nejkratším čase,“ poznamenal Karel Pošvář.

Milan Jedlička, foto Karel Pošvář

www.agroportal24h.cz

(Podrobnosti v Komunální technice 7/2023)*

Popisky:

1: Zemina se třídila na tři frakce. Primární převládala, méně bylo sekundární. V nadfrakci byly kameny a plastový odpad

2: Za hodinu zvládnul stroj přetřídit 100 tun materiálu. O zdárný chod se postaral zaměstnanec společnosti EUROGREEN CZ

3: Zemina poslouží majiteli jako zásyp na zahradu a mohou si ji zakoupit i další zájemci

4: Třídičem Zemmler MS 5200 prošly kameny, které posloužily do základů stavby i plast, jenž putoval na skládku

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down