26.01.2024 | 10:01

V Litoměřicích přemýšlejí o investicích komplexně

Uplynulý rok se v Technických službách města Litoměřice nesl ve znamení poměrně značných investic do potřebné obnovy techniky. K obměně strojového parku ovšem v Litoměřicích přistupují s rozmyslem. Postupné kroky logicky navazují, jednotlivé činnosti se vhodně doplňují a vše tak směřuje k alespoň částečné soběstačnosti.

Technické služby města Litoměřice byly založeny v roce 1995 městským úřadem jako příspěvková organizace zajišťující servis pro město. Kromě svozu směsného a tříděného odpadu zabezpečuje více než stovka stálých zaměstnanců v rámci hlavních činností celou škálu služeb zahrnující celoroční péči o veřejnou zeleň, dbá o čistotu města včetně zimní údržby komunikací, spravuje 2800 světelných bodů veřejného osvětlení, stará se o hřbitov, veřejné WC i městský mobiliář, provozuje sběrný a skladový dvůr a zajišťuje opravy komunikací a chodníků menšího rozsahu. Svoje volné kapacity využívá organizace k zajištění doplňkových činností a svoje služby může nabídnout občanům města i firmám. „Ve stručném výčtu činností, které pro město zajišťujeme, nechybí ani správa 54 dětských hřišť a parkovacích míst včetně provozu parkovacího systému, který se nám podařilo zjednodušit. V loňském roce vzniklo nové samostatné středisko oprav komunikací, které bylo v minulosti součástí střediska čistoty města. Disponuje svojí technikou, k dispozici máme například frézu či zařízení na zpracování recyklátu a některé další stroje chceme doplnit. Zvládáme menší rekonstrukce chodníků i opravy výtluků na silnicích. Díky speciální technologii Infraset můžeme výtluky odstraňovat i v zimních měsících,“ říká úvodem Petr Kurc, provozní ředitel Technických služeb města Litoměřice.

Obměna s přechodem k elektromobilitě

„Plán výměny zastaralé techniky jsme vytvořili již v roce 2022, jelikož provoz starých strojů s potřebou častých oprav již nebyl z ekonomického hlediska i spolehlivosti únosný. Zažádali jsme o dotaci v programu Elektromobilita, s žádostí jsme uspěli a mohli tak přikročit k výměně hned šesti dosluhujících vozidel kategorie do 3,5 tuny, které nahradilo šest užitkových vozidel Goupil s elektrickým pohonem. První vozidlo s označením G 4 u nás pracuje od června loňského roku a je primárně určeno na údržbu dětských hřišť a sportovišť. Vozidlo s dlouhým rozvorem funguje jako mobilní dílna, je vybaveno zásuvkou umožňující využití aku nářadí, zároveň dobře poslouží při transportu různého materiálu. Vzhledem k počtu hřišť ve městě je maximálně využito a v praxi se osvědčilo. Dalších pět vozidel Goupil, tentokrát modelů G 6, provozujeme od listopadu a stejně jako to první budou v celoroční a každodenní permanenci. Značku Goupil jsme vybrali po zralé úvaze a podrobně jsme se seznámili se zkušenostmi jejich dlouholetých provozovatelů. Auta jsme viděli v činnosti a pro naše účely se jeví jako optimální řešení. Dvě pracují v úseku čistoty města a svážejí především odpad z kontejnerů a odpadkových košů, další dvě vozidla využívá středisko údržby zeleně a poslední pracuje při svozu odpadů od soukromých subjektů na skladový dvůr v Třebouticích. Ve všech uvedených případech jde o činnosti, které probíhají v průběhu celého roku,“ zdůrazňuje Ing. Vítězslav Votruba, ředitel Technických služeb města Litoměřice.

Nákupem užitkových elektromobilů ale obměna strojového parku v loňském roce zdaleka neskončila. Technické zázemí posílilo například třínápravové vozidlo IVECO využívané v kontejnerové dopravě, na hřbitově pracuje nový malotraktor Kioti, pro zimní údržbu je určeno univerzální vozidlo Bonetti, při úklidu města pomáhají dva elektrické vysavače Glutton a obměnou prochází i vybavení žací technikou.

„Určitý posun k elektrifikaci strojového parku má svoje opodstatnění. Jak elektromobily, tak i vysavače se často pohybují v historické části města i v občanské zástavbě, kde lidé jejich tichý provoz bez emisí opravdu ocení. Díky těmto vlastnostem můžeme techniku nasadit prakticky kdykoliv a nikoho to neruší. Při určitých činnostech má podle našich zkušeností elektrifikace význam,“ dodává Vítězslav Votruba.*