06.03.2023 | 09:03

V lese je mulčer jako doma

Lesnickými pracemi se Aleš Kovařík zabývá již hezkou řádku let. Od roku 2008 se více specializuje především na pěstební činnost, kterou momentálně zajišťuje společně s dalšími pracemi na výměře zhruba 1500 hektarů. Jeho firma, která má svoje sídlo v Chrášťovicích přibližně deset kilometrů od jihočeských Strakonic, zaměstnává několik stálých zaměstnanců, další pracovní síly si firma najímá na sezónní práce. Od loňského podzimu patří do jejího strojového parku svahový mulčer Ecotech Italia HRT 135 Swing.

„V lese pracuji již 22 let a dříve jsem se věnoval i těžbě dřeva s motorovou pilou. S nástupem harvestorů jsem s touto činností skončil a jako fyzická osoba provozuji firmu, která se zaměřuje především na pěstební činnost. Jelikož působíme v lokalitách, kde se dřevo těží harvestory, museli jsme se vybavit technikou, která zvládne práci v náročném terénu, protože těžké těžební stroje les přeci jen poznamenají. Dříve jsme k přípravě pasek před výsadbou využívali křovinořezy a lehčí mulčovací stroje. Tuto techniku používáme samozřejmě nadále, ale na některých pozemcích již tyto stroje značně trpěly a nepodávaly potřebné výkony. Proto bylo třeba se porozhlédnout, čím strojový park vhodně doplnit,“ vypráví Aleš Kovařík.

Jak uvedl, bývá pravidelným návštěvníkem výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích a nejinak tomu bylo i v loňském roce. „Původně jsem jel do Českých Budějovic s ideou vybrat mulčovací stroj na pásovém podvozku. Nakonec se ale ukázalo, že pro naše účely je tato varianta vzhledem k menší obratnosti nevhodná. Při práci v oplocenkách by nebylo možné připravit pozemek až do jeho krajů, protože pásový stroj potřebuje určitý prostor na otáčení. Z několika dalších nabízených variant mě zaujal mulčer v expozici firmy Alfa Profi. Model HRT 135 Swing se zdál pro naše účely ideální a k dohodě o koupi došlo hned v rámci výstavy. S novým strojem jsem začal pracovat okamžitě po jeho dodání a v permanenci byl celý loňský podzim. Zatím funguje k naprosté spokojenosti. Při přípravě ploch na sázení mladých stromků výborně zpracovává starou vysokou trávu a poradí si i s větvemi a náletovými dřevinami do průměru pěti centimetrů. A nezastaví se ani při práci v těžkém terénu, kterou již lehčí mulčovací stroje nezvládaly. Pochopitelně je vždycky lepší, když je pozemek srovnaný a přiopravený. Na rozryté pasece je obsluha stroje s hmotností téměř 170 kilogramů přeci jen fyzicky náročnější, byť má samozřejmě vlastní pojezd. Jelikož stroj pracuje s velkou intenzitou, není z hlediska bezpečnosti radno, aby se někdo pohyboval před ním. Mulčer sice materiál rozmělňuje velice kvalitně, ale nebezpečí úletu větve nebo kamene je poměrně značné,“ popisuje Aleš Kovařík první pracovní zkušenosti s novým mulčerem.

Velice dobrý pomocník nejen do lesa

V příštích sezónách bude hlavním úkolem nového mulčeru práce na velkých pozemcích připravených frézou, na menších pasekách se budou nadále uplatňovat méně výkonné mulčovací stroje a křovinořezy.

„Vybraný model není primárně určen pro lesnické práce, jeho doménou je hlavně práce při údržbě okolí komunikací, břehů řek a rybníků a ve svažitém terénu. Řekl bych, že jeho promyšlená koncepce vychází z praktických zkušeností, které se podařilo přenést do robustní konstrukce. Technické řešení rozhodně nezapomíná na pohodlí obsluhy. Řídítka jsou nastavitelná, při práci ve svazích je možné upravit rozchod kol na maximum a navíc využít patentovaný systém natáčení základny motoru včetně řídítek, díky němuž je práce při jízdě po vrstevnici podstatně komfortnější. Vyhovuje mi i konstrukce žacího ústrojí, která díky svému tvaru eliminuje nebezpečí poškození malých stromků při jejich obsékání. Pohodlné je i pákové ovládání mulčeru, po několikadenním zácviku je možné se strojem pracovat zcela intuitivně. A zapomenout nemohu ani na výhody snadné běžné údržby a pohodlného čištění. Bezproblémový je i transport stroje. Po tříměsíčním provozu jsem žádné nevýhody neshledal, v permanenci bude zhruba od května do listopadu a do budoucna uvažuji o pořízení ještě jednoho mulčeru stejných parametrů,“ hodnotí Aleš Kovařík.

Více v časopisu Komunální technika 3/2023.*