22.04.2021 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Kosmonosech slouží zelená energie

ŠKODA AUTO ve spolupráci s ČEZ Solární, „dcerou“ ČEZ ESCO, a energetickým podnikem ŠKO-ENERGO loni nainstalovala na svém servisním centru v Kosmonosech solární panely. Na pěti budovách u sídla automobilky v Mladé Boleslavi zabírají plochu přes 2200 m2 a ročně dodají více než 450 MWh ekologické energie.

ŠKODA AUTO zde pokrývá téměř 25 % své spotřeby elektřiny pomocí nových fotovoltaických modulů. I toto opatření je součástí strategie Green Future, do níž firma sloučila své ekologické aktivity.

Trendem vlastní výroba

Stanislav Pekař, vedoucí After Sales ŠKODA AUTO, vysvětluje: „S touto elektrárnou pokryjeme čtvrtinu spotřeby elektřiny centra v Kosmonosech energií získanou klimaticky neutrálním způsobem. Můžeme ji ukládat do baterií o výkonu 570 KWh, odkud ji lze kdykoli odebírat, kromě jiného k nabíjení baterií vozů s elektrickým pohonem.“

„Vlastní výroba ekologické energie v průmyslových podnicích je obecným trendem, který se čím dál víc dostává i k nám. Progresivní firmy jako ŠKODA AUTO se o CO2 neutrální řešení zajímají stále více a s vlastní fotovoltaickou elektrárnou mají jistotu, že využívají skutečně čistou elektřinu. Pro výstavbu těchto elektráren je možné využít prakticky jakoukoliv střechu, která míří na jih, východ, nebo západ,“ podotýká obchodní ředitel ČEZ ESCO Vlastimil Vyskočáni.

Kromě fotovoltaických modulů a baterií jsou součásti projektu také hromosvody a jímací soustavy, systémy elektronické požární signalizace, bezpečnostní instalace a záchytné systémy, úpravy v trafostanicích a montáž strukturované kabeláže a slaboproudých zařízení pro napojení elektrárny a bateriového úložiště na datové sítě podniku.

Tři pilíře strategie

Celkové investice do zařízení činily zhruba 30 milionů korun. Z 60 % je pokryla z fondů Evropské unie prostřednictvím operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK), který spadá pod MPO ČR. Automobilka na fotovoltaiku sází i jinde. Od listopadu 2019 provozuje ve svém závodě v Púně jednu z největších střešních solárních elektráren v Indii.

ŠKODA AUTO své ekologické aktivity sloučila do strategie GreenFuture, která se dělí do tří oblastí. GreenProduct se zaměřuje na vývoj energeticky efektivních pohonů a použití recyklovatelných materiálů ve vozech. Pomocí opatření z GreenRetail podporuje ekologické hospodaření svých prodejních a servisních zastoupení. GreenFactory zahrnuje veškeré aktivity, umožňující šetrnou výrobu vůči přírodním zdrojům.

O svých aktuálních projektech a aktivitách v oblasti ochrany životního prostředí pravidelně informuje ŠKODA AUTO ve své Zprávě o trvale udržitelném rozvoji, vydávané každé dva roky.*

(Podrobnosti v Komunální technice 4/221)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down