Vystavovatelé na nadcházejícím veletrhu bauma 25 v Mnichově představí vesměs větší efektivitu strojů, které činí stavební procesy inteligentnějšími, mnohdy s využitím alternativních zdrojů energie. Jak mohou být tyto činnosti v budoucnu co nejvíc klimaticky neutrální?
Světová výstava bauma 2025 poskytne odpovědi na tuto otázku v jednom ze svých klíčových témat. A nejenom na ni, odpoví též na mnoho dalších dotazů. Přední veletrh stavebních strojů, technologií na stavební materiály, těžební a stavební techniky se bude konat na výstavišti v Mnichově již za necelý měsíc, od 7. do 13. dubna 2025. Podívejme se na jeho hlavní témata.
Jedním z přístupů k větší ochraně klimatu na staveništi je zlepšení účinnosti strojů. „Vzhledem k tomu, že mezinárodní průmysl stavebních strojů po desetiletí žene tento vývoj dopředu, bylo zde již dosaženo mnohého – například prostřednictvím stále hospodárnějších konstrukčních prvků a systémů,“ říká Joachim Schmid, výkonný ředitel pro stavební stroje a systémy stavebních materiálů při Svazu německého strojírenství (VDMA). Obzvlášť velké posuny směrem ke klimatické neutralitě, podle jeho hodnocení, v současnosti slibuje optimalizace procesů při používání stavebních strojů.
Příležitosti, které nabízí digitalizace a automatizace, budou na baumě obzvlášť zdůrazněné. Digitální řešení umožňují lepší plánování činnosti strojů, což pomáhá k omezení prostojů. Rozvoj sofistikované komunikace mezi technikou může zajistit efektivnější výrobní řetězce, zatímco chytré senzory monitorují stav stroje a dokážou tak včas detekovat například zvýšenou spotřebu energie z technických důvodů.
„Existuje také významný potenciál pro úspory oxidu uhličitého při provozu stavební techniky,“ pokračuje Schmid. Kromě vhodného školení pro obsluhu strojů se průmysl stále více spoléhá na digitální asistenční systémy a (částečnou) automatizaci procesů.
Další důležitou pákou dekarbonizace je vývoj alternativních koncepcí pohonu. Kromě již rozšířeného používání elektromotorů se mnoho firem a výzkumných institucí věnuje také vývoji a testování stavebních strojů na vodíkový pohon. Velký potenciál pro úsporu skleníkových plynů slibuje také použití hydrogenovaného rostlinného oleje (HVO). „Koncepce alternativních pohonů jsou v současné době mezi výrobci a uživateli natolik relevantní, že tomuto technologickému segmentu věnujeme vlastní klíčové téma,“ vysvětluje Nicole Schmit, ředitelka veletrhu.
Jedná se o přední světovou událost pro stavební stroje, techniku na výrobu stavebních hmot, těžebních strojů, stavebních vozidel a nářadí. Veletrh se letos uskuteční na výstavní ploše s rozlohou 614 000 metrů čtverečních. Jde tak o největší akci svého druhu na světě. Účastní se jej 3000 vystavovatelů z 60 zemí všech kontinentů. Bližší informace najdete zde.*
Foto archiv/Messe München
Vyšlo v Komunální technice 3/2025