23.10.2020 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V komunální sféře jako ryba ve vodě

Traktory značky New Holland se úspěšně etablovaly na trhu komunální techniky. Pečují například o zeleň v parcích a sportovních areálech, starají se o pořádek v obcích, kde také zajišťují zimní údržbu komunikací. Těžiště nabídky dnes zajišťují tři modelové řady.

Abychom vám orientaci v sortimentu přiblížili co nejlépe, použili jsme jednoduchý nástroj – vhodnost toho kterého stroje pro jednotlivé činnosti reprezentuje počet „hvězdiček“ (čím více, tím lépe…) a doprovodné slovní hodnocení. Rozmanité možnosti nasazení potom znázorňují obrázky.

Řada Boomer: výkony 27 – 47 koní

K dispozici je pět modelů s hydrostatickou nebo mechanickou převodovkou, které mohou být vybavené kabinou. Ideálně se hodí pro údržbu areálů, pro drobné chovatele a zelináře. Traktory Boomer jsou opravdové profesionální stroje, které zastanou práci při údržbě průmyslových a sportovních areálů, parků a obcí. Od svých „hobby konkurentů“ se liší především klasickým tříbodovým závěsem a vývodovým hřídelem. Běžně pracují také v koňských stájích, fóliovnících i v lese.

5* Sečení včetně se sběrem – jedná se o doménu traktorů Boomer. Přímo pro tento model jsou konstruovány sekací adaptéry a sběrací koše Matev.

3* Mulčování – je vhodné především pro nižší porosty. Na náletové dřeviny a práci s příkopovými rameny je vhodnější si pořídit těžší a výkonnější stroj.

5* Zimní údržba – další z preferovaných činností stroje. Díky menším rozměrům a hmotnosti může traktor jezdit po chodnících a uklízet sníh například v agregaci čelní kartáč/radlice, vzadu rozmetadlo posypu.

3* Doprava – traktor umí táhnout také například automobilové přívěsy. Limituje jej však menší dosahovaná rychlost 25 km/h a nízké užitečné zatížení.

4* Krmení a údržba stájí – patří také mezi preferované činnosti. Třeba při práci v koňské „maštali“ je Boomer velmi obratný. Čelním nakladačem přivezete zvířatům balík sena o hmotnosti 150 kg.

5* Údržba asfaltových ploch a zametání – tuto činnost umí Boomer na jedničku. Kabina je vybavená klimatizací a prachovými filtry. Zametat je možné s kombinaci s kropením nebo sběrem smetků.

2* Štěpkování a práce v lese – větší modely lze osadit lehkým rampovačem pro vytahování menší kulatiny z lesoparků nebo malým vyvážecím návěsem.

Řada T3F: výkony 55 – 72 koní

K dispozici jsou tři modely. Tyto traktory jsou výjimečné kombinací těchto vlastností: jezdí rychlostí 40 km/h, mají celkovou hmotnost přesahující dvě tuny, ta se rovná nosnosti zadních ramen, olejové čerpadlo „dává“ 52 litrů za minutu čistě pro pracovní rozvody a palivová nádrž má přes 60 litrů. Na trhu nenajdete jiný traktor s podobnými parametry. Kabina s topením a klimatizací je k dispozici na přání.

3* Sečení, i se sběrem – na objemy sběracích košů je sečení příliš výkonné. Velká a těžká souprava je méně pohyblivá, ale sekat větší plochy umí dobře. Způsobuje však stopy na vlhkém trávníku.

5* Mulčování – traktor je vhodný i pro agregaci s výkonnými stranovými nebo lehkými ramenovými mulčovači. Zvládnou i mladší náletové dřeviny. Se sběrem do koše krásně vyčistí travnaté plochy po sportovních, kulturních a společenských akcích.

3* Zimní údržba – tuto práci zvládá velmi dobře, ale souprava je příliš dlouhá, široká a těžká pro provoz na chodnících. Úklid komunikací pro ni nepředstavuje sebemenší problém.

4* Doprava – traktor může být osazen pneumatickými brzdami a jezdit s pětitunovým přívěsem. Uveze čtyři tuny nákladu rychlostí až 40 km/h.

4* Krmení a údržba stájí, například koňských – do většiny těchto prostor se traktor T3F vejde pohodlně a zastane více práce než Boomer.

3* Sečení a ošetřování píce – stroj lze agregovat s lehkou stranovou nebo čelní lištou. Obracení a shrnování píce zvládne až do 3 m záběru. Na svinovací lis je potřeba větší stroj.

5* Údržba asfaltových ploch – v pohodě zvládá zametání s kartáči včetně vlhčení a vysávání prachu, kelímků a PET lahví. Není ideální na chodníky.

3* Štěpkování a práce v lese – traktor lze vybavit plnohodnotnou nástavbou. Je schopný vyvážet dřevo z lesů malých výměr. Ideální je do lesních školek. Na profesionální těžbu se doporučuje větší stroj.

Řada T4.S: výkony od 55 k

Jedná se o univerzální stroje s výkonem začínajícím na 55 koních. K dispozici jsou tři modely. Důraz je kladen na jednoduchost s maximem mechanických částí včetně převodovky. Časté nastupování zpříjemní rovná podlaha a doširoka otevírající se dveře. Čtyřsloupková kabina poskytuje velmi dobrý výhled na připojené nářadí. Tyto stroje dobře poslouží při údržbě velkých areálů a komunikací

4* Doprava – traktor může být osazen pneumatickými brzdami a jezdit s pětitunovým přívěsem. Uveze čtyři tuny nákladu rychlostí 40 km/h. Zvládne jezdit i s přívěsem na natahování kontejnerů.

4* Mulčování – zvládne větší plochy než komunální traktory, a to včetně náletových dřevin. Nelze jej však agregovat se sběracím košem, tedy využít pro úklid travnatých ploch po akcích. Ideální stroj pro práci s lehčím ramenovým mulčovačem.

3* Zimní údržba – traktor je zbytečně dlouhý a široký pro úklid sněhu z chodníků. Úklid silnic v rámci celé obce však zvládne velmi dobře.*

(Podrobnosti v Komunální technice 10/2020)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down