V jihočeském měste Kaplice vykročili správným směrem

Není to tak dávno, co jsme se dozvěděli o ukončeném výběrovém řízení, které vypsalo město Kaplice na dovybavení svého sběrného dvora. Hned na první pohled nás zaujalo složení technologií. To, co je zcela běžným standardem v Německu i v Rakousku, není totiž v našich krajích doposud zcela obvyklé.

Proto jsme si přijeli pro podrobnosti na předání těchto zařízení, které se uskutečnilo v prosinci minulého roku. Stroje instalovali technici firmy MOUDER, s. r. o., která dodala veškeré technologie od německé společnosti Husmann.

 

Již na první pohled bylo vidět, že představitelé Kaplice vybírali jednotlivé komponenty s velkou rozvahou a především s ohledem na jejich co nejlepší a nejefektivnější využití. Podstatným momentem rovněž je, že instalace těchto zařízení nepotřebují žádné příliš speciální stavební úpravy:

 

Uzavřený samolisovací kontejner Husmann SPB 20 o objemu 20 m3 je vybaven lisovacím zařízením, které stlačí objemný komunální odpad na přijatelný objem.

Válcový drtič Husmann Gigant 1750 je vybaven ježkovým válcem, který zmenší a slisuje velkoobjemový odpad v otevřeném kontejneru.

Na žádném sběrném dvoře by neměl chybět drtič polystyrenu Husmann HZS 15. Poradí si s každou polystyrenovou deskou či krabicí, které rozdrtí na malé kousky, které lze transportovat v pytlích nebo dále využít například k izolačním účelům.

Balíkovací jednokomorový lis Husmann KBP 20  umožňuje lisovat velké balíky. Používá se především na kartóny a PET láhve.

Balíkovací tříkomorový lis Husmann HMB I/3 je určen pro malé balíky do 70 kg, pro třídění drobného odpadového materiálu.

Štěpkovač Husmann H4M slouží pro štěpkování materiálu až do průměru 140 mm. Alternativou pro štěpkovač může být drtič Husmann HFG II  s podávacím pásem. S jeho pomocí lze drtit nejen větve a kmeny, ale i odpadové dřevo, listí a trávu.

 

Představitelů města Kaplice – starosty Ferdinanda Jiskry, místostarosty Josefa Kaloše a Ivany Putzerové – jsme se zeptali, co je vedlo k průlomu „standardního modelu“ vybavení sběrného dvora u převážné části těchto zařízení v České republice, které se obyčejně skládají pouze z několika kontejnerů na třídění materiálu. „Zpočátku jsme měli také sběrný dvůr vybavený převážně jen kontejnery a staršími technologiemi. Neustále jsme však uvažovali, jak odpad ještě lépe třídit, jak ho popřípadě levněji likvidovat a v neposlední řadě uspořit na nákladech na dopravu, na něž jsme se také důkladně zaměřili. Po stanovení těchto priorit jsme se začali zajímat i o možnosti dotací. Podařilo se nám je získat a poté jsme vypsali na vybavení sběrného dvora výběrové řízení. Nyní můžeme říci, že se nám podařilo za pomocí dotací získat velice kvalitní technologie, které budou splňovat naše požadavky beze zbytku,“ uvedl za všechny starosta Kaplice Ferdinand Jiskra.

 

Celý článek je otištěn v čísle 2/10 časopisu Komunální technika.

Autor: Redakce

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *