05.09.2013 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Holešově pracuje kompostárna na výbornou

Od začátku roku 2000 působí jako společnost s ručením omezeným ve stoprocentním vlastnictví města Technické služby Holešov. Kromě běžných činností komunální sféry provozují holešovské technické služby odpadové centrum, jehož součástí se na jaře roku 2011 stala nová kompostárna.

Na základě dotačního titulu vzniklo v Holešově moderní zařízení na zpracování biologicky rozložitelného odpadu vzniklého z městské zeleně, ze svých soukromých pozemků mohou v odpadovém centru ukládat bezplatně odpad i občané Holešova a služby kompostárny využívají též další obce z mikroregionu.
Biologický materiál tvoří ze 70 procent tráva, 20 % listí a desetiprocentní podíl má dřevní štěpka. „Navezenou travní hmotu ukládáme nejprve do dvou kójí, kde ji nakladačem promísíme se štěpkou. Vycházíme tak z letitých zkušeností provozu kompostárny v Opavě, kde se takovéto předpřipravení kompostové zakládky velmi osvědčilo. Kompostovací proces začne již vlastně venku a vlastní zrání v hale v pásových hromadách se tím urychluje. V kompostovací hale zakládáme tři pásové hromady o délce 30 m, obvyklé šířce asi 3,4 m a výšce 1,5 až 2,5 m. Hala má velmi dobře vyřešené odvodnění, veškerá voda je svedena do jímky a následně využita při zavlažování zakládky.
O každé zakládce vedeme pečlivou evidenci na samostatné kartě. Zaznamenáváme jak manipulaci s materiálem, tak teplotu v hromadách, která je velice důležitým ukazatelem. Měříme ji tyčovým teploměrem každý den v několika místech hromady a získané hodnoty průměrujeme. Pokud teplota překročí 65 stupňů celsia, zakládku zavlažujeme a následně překopeme. Překopáváme tak dvakrát nebo třikrát a celý proces zrání trvá 90 dní. Kromě teploty sledujeme také vlhkost, pokud je hmota příliš mokrá, je třeba přidat dřevní štěpku,“ vysvětluje pracovník technických služeb Jakub Bednárek.

Kompost má dobrou kvalitu

Po procesu zrání je hmota proseta rotačním sítem, přičemž zhruba desetina hotového kompostu putuje znovu do zakládky, aby mohl být rychleji nastartován další cyklus. Do nové zakládky je přimíchána i hrubá prosetá frakce. „Letos se nám daří, tráva má optimální vlhkost a i štěpky je dostatek. Komplikovanější surovinou bývá listí, které je třeba podrtit. Vyrobený kompost neprodáváme, kompostárna byla vybudována v rámci dotace a tak po dobu pěti let nesmíme kompost prodávat a využívat ke komerčním účelům. Nicméně surovinu po laboratorním hodnocení využijeme pro potřeby města a chceme ji nabídnout též občanům jako bonus za to, že k nám mnohdy na vlastní náklady biologicky rozložitelný odpad svážejí. Laboratorními zkouškami jsme prošli vždy dobře a vždy se povedla vyrobit první třída kvality,“ zdůrazňuje Jakub Bednárek.
Technika součástí dotace
Profesionální provoz kompostárny by se neobešel bez odpovídající techniky. I ta byla pořízena z dotačního titulu a vybrána na základě výběrového řízení. Základem strojového parku je traktor Kubota M9540 s překopávačem Pezzolato PRT 2500, štěpku připravuje štěpkovač Pezzolato PZ 110, nezbytné je rotační síto a univerzální nakladač ZTS UN 052.1. „Síto jsme doplnili o dopravník, s jehož pomocí transportujeme přesetý kompost do připravených kontejnerů. S technickým vybavením kompostárny můžeme být, myslím, spokojeni,“ hodnotí Jakub Bednárek.

Traktor se osvědčuje

Nejnovějším strojem v provozu kompostárny je traktor Kubota M9540 Hydraulic Shuttle. Má zatím odpracovaných pouhých 35 motohodin, ale podle vyjádření obsluhy provozu plně vyhovuje. Traktor s výkonem 99 koní pohání úsporný kapalinou chlazený čtyřválcový turbomotor Kubota V3800-DI-TE3 se systémem přímého vstřikování. Japonský univerzální traktor je využitelný v komunální sféře i v zemědělství. Oblíbená je agregace s čelním nakladačem, ale i pro práci s překopávačem naprosto vyhovuje. Traktor je vybaven převodovkou s možností řazení 36 rychlostí vpřed i vzad ve třech rozsazích a k dispozici jsou i plazivé rychlosti, což je pro práci s překopávačem důležité. Zcela přepracována byla kabina. Zaoblené sklo zlepšuje výhled a zvětšuje prostornost. Výška kabiny poskytuje více místa na hlavu a většina ovladačů byla ergonomicky přemístěna pro snadnější ovládání. Ve standardu nechybí klimatizace s optimalizovaným prouděním vzduchu ze sloupku řízení. Traktor je vybaven hydraulickým čerpadlem o výkonu 64.4 l/min pro univerzálnější použití. Se zlepšenou kapacitou zdvihu na 4100 kg je možné nyní použití nejtěžších nástrojů. Produktivitu zvyšuje nezávislé hydraulické PTO. Je možné jej připojit a odpojit pouhým stisknutím tlačítka. Standardně dodávaný samosvorný diferenciál pomáhá udržovat stabilní rychlost při trakci na pravé nebo levé straně stroje. Umí na opačnou stranu traktoru přenést výkon, a tak zabezpečit stabilní pohyb stroje, když je potřebná trakce. Zámek diferenciálu je standardní výbavou na zadních kolech.
Nesený překopávač Pezzolato PRT 2500 je poháněn vývodovým hřídelem traktoru s otáčkami 540 ot/min. K jeho agregaci by postačil i výkonově slabší traktor (50 koní) s nutností plazivých pojezdových rychlostí. Překopávač je vybaven hydraulicky výškově stavitelnou ojí. Naklápění do transportní polohy je řešeno speciálním kloubovým hřídelem. Stroj je vybaven podpěrným stabilizačním bočním kolem. Standardní pracovní záběr překopávače je 2500 mm (šířka hromady) a 1400 mm (výška).

Popisek: Nejnovější posilou technického parku holešovské kompostárny je traktor Kubota M9540 Hydraulic Shuttle, který pracuje v agregaci s překopávačem Pezzolato PRT 2500

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down