08.06.2022 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Už mu bude dvacet? To by nikdo nehádal…

Více než 25 let poskytuje Ladislav Jirák z Hrádku nad Nisou jako fyzická osoba služby v oblasti celoroční péče o zeleň. Hlavním předmětem činnosti od jara do podzimu je sečení travních ploch. Již dvacátou sezónu je mu při zajištění precizní údržby zeleně nenahraditelnou oporou žací traktor ISEKI SXG 19.

„Služby v oblasti péče o zeleň jsem začal nabízet na přelomu let 1996 a 1997 s tím, že jsem měl určité zkušenosti z předchozího zaměstnání v technických službách v Hrádku nad Nisou. Zpočátku do mojí výbavy patřil pouze křovinořez a benzínový žací stroj. I když tato sekačka měla patřit do kategorie profi techniky, rozhodně nesplňovala moje požadavky a nebylo na ni spolehnutí. Když jsem potom po několika odpracovaných sezónách viděl na prezentační akci při praktických ukázkách žací traktor ISEKI SXG 19, rozhodl jsem se pro jeho koupi takřka okamžitě. Pracuji s ním již od roku 2002 a nedám na něj dopustit,“ říká úvodem Ladislav Jirák.

Jeho žací traktor byl jedním z prvních dodaných strojů této modelové řady do České republiky a má výrobní číslo 46. „O stroj se snažím pravidelně pečovat, což je na něm, doufám, vidět,“ poznamenává Ladislav Jirák. Jak podotkl, kromě pravidelné péče je vidět, že stroj má stálou obsluhu. „Občas, když je více práce, mi pomáhá syn, jinak s žacím traktorem pracuji jenom já.“

V permanenci od dubna do prosince

S žacím traktorem pečuje Ladislav Jirák o veřejnou zeleň nejen v Hrádku nad Nisou, ale i v několika okolních obcích, zajišťuje též pravidelnou údržbu fotbalových hřišť a seče travní plochy ve firemních areálech i rekreačních střediscích. „Pracuji například v Chrastavě, Bílém Kostelu, Krásné nebo v Ruprechticích. Všechny travní plochy zvládne posekat žací traktor, jen na dočištění používám někdy menší techniku. Stroj rozhodně nijak nešetřím, někdy musí zvládnout i sečení v náročném terénu a poradí si dobře i ve svazích. Samozřejmě nesmí být příliš deštivé počasí. Sezóna začíná v dubnu a končí až v prosinci, protože traktor využívám i při sběru spadaného listí. Přesnou statistiku si nevedu, ale běžně sekám veřejné plochy tak pětkrát i šestkrát za rok, některá fotbalová hřiště i třikrát do týdne. K tomu udržuji na objednávku firemní areály podle aktuální potřeby. Žací traktor si tedy v sezóně příliš neodpočine,“ rekapituluje Ladislav Jirák.

Pro stroj velká pochvala

Žací traktor ISEKI SXG 19, který Ladislav Jirák vlastní, má odpracováno 8200 motohodin. „Množství odpracovaných sezón potvrdilo, že jde o stroj s opravdu velkou výdrží. Kromě opotřebitelných součástek, jako jsou nože, klínové řemeny, pneumatiky a opěrná kolečka, se měnila pouze vodní pumpa. Motor a systém pojezdu pracují stále bez potíží, spotřeba pohonných hmot se pohybuje mezi litrem a litrem a půl nafty na motohodinu podle náročnosti terénu a kvality travního porostu, což je též uspokojivé. Kromě vlastního stroje musím pochválit i servisní techniky společnosti Eurogreen CZ z Jiřetína pod Jedlovou, kteří se o traktor vzorně starají a vycházejí mi vždycky vstříc. Potřebné náhradní díly bývají k dispozici většinou hned a do Jiřetína to nemám daleko, takže si je mohu v případě potřeby obratem vyzvednout. Pokud potřebná součástka náhodou není k dispozici, v servisním středisku se snaží situaci co nejrychleji vyřešit. Samozřejmě jsem si za ta léta vyzkoušel i práci s jinými značkami žacích strojů, ale neměnil bych. Pokud bude sloužit zdraví a budu v činnosti dále pokračovat a nynější stroj již doopravdy doslouží, chtěl bych opět žací stroj značky ISEKI,“ uzavírá Ladislav Jirák.

Jeho žací traktor pracuje se systémem mezinápravového sečení se záběrem 1,22 m. Při sečení fotbalových hřišť by se určitě uplatnil i širší pracovní záběr, ale při údržbě parků a dalších ploch se stromy, keři i městským mobiliářem tato konfigurace naprosto vyhovuje.   

Více v časopisu Komunální technika 6/2022.*

1 – S žacím traktorem ISEKI SXG 19 odpracoval Ladislav Jirák již více než 8000 motohodin

2 – Díky pravidelné údržbě nejsou s dvacet let starým strojem žádné potíže

3 – Model ISEKI SXG 19 pracuje se záběrem 1,22 m, koš má kapacitu 550 litrů

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down