29.03.2023 | 09:03

URBATECH pro města a obce

Třídenní veletrh URBATECH začíná na českobudějovickém Výstavišti 30. března 2023, expozice vystavovatelů se soustředí v pavilonu T1, praktické ukázky techniky budou po celou dobu veletrhu na venkovních výstavních plochách. Součástí veletrhu jsou odborné konference ve čtvrtek a v pátek v Národním pavilonu Z.

„Cílem URBATECHU je vytvořit platformu pro výměnu zkušeností, praktických rad a řešení v oblasti zajištění správy měst a obcí, městských společností, zemědělských a lesních celků,“ vysvětluje předseda představenstva českobudějovického Výstaviště Mojmír Severin s tím, že města a obce mohou díky novým poznatkům, které na veletrhu získají, ušetřit i nemalé peníze.

Veletrh URBATECH je primárně věnovaný pro zástupce samosprávy, starosty měst a obcí, ale inspiraci a užitečné informace na něm získá i široká veřejnost. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky komunální techniky, jako jsou malotraktory, sekačky, zametací, čistící i další stroje, lesní a zemědělská technika nebo stroje pro likvidaci biomasy. „Přímo v areálu je možné si otestovat elektromobily například značky Tesla, bude zde i nabídka dobíjecích stanic pro elektromobilitu,“ dodává obchodní ředitel Výstaviště Jan Kuběna. Ministerstvo životního prostředí bude ve své expozici prezentovat dotační program Nová zelená úsporám. Návštěvníci mohou využít i poradenská centra, kde na ně budou čekat architekti nebo odborníci ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu. Ve čtvrtek a v pátek je vstupné na veletrh 200 korun, v sobotu je pak cena poloviční, tedy 100 korun.

Novinky ze světa samospráv

Paralelně s konferencí URBATECH organizuje Svaz měst a obcí ČR Krajské setkání, kde představí novinky ze světa samospráv a hlavním tématem bude efektivita, úspory a pozitivní rozvoj obce v roce 2023. Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR a Komora obecních lesů organizuje odbornou konferenci pro zástupce samosprávy, vedení měst a obcí a jejich odborné lesní hospodáře, bez ohledu na členství ve SVOL. Obě setkání jsou naplánována na čtvrtek 30. března v Národním pavilonu Z.

Odborné konference proběhnou ve čtvrtek i v pátek

První den bude věnovaný klimatickým změnám a hospodaření s vodou. Mezi přednášejícími bude například známý geolog a spisovatel Václav Cílek, který bude mluvit o klimatické budoucnosti a zadržování vody v krajině. Recyklaci odpadní vody s využitím kořenových čistíren, mokřadních střech, fasád a záhonů rozebere Michal Šperling, stavitel kořenových čistíren, zahradních jezírek, přírodních koupališť i mokřadních střech a záhonů, který v roce 2017 vyhrál cenu Energy Globe Award.

V pátek se konference zaměří na energetickou soběstačnost obcí a trendy v alternativních zdrojích energií. O řešení energetických potřeb obce promluví exministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. O plně soběstačné obci Kněžice, která byla vloni mezi finalisty soutěže E.ON Energy Globe, pak bude mluvit její starosta Milan Kazda.

Jednodenní vstup na konferenci je 1390 korun. Dvoudenní vstupenka vyjde na 2290. V ceně je i vstup na výstavu, oběd, coffee break a parkování. Vstup na společenský večer, který se koná 30. března, je 650 korun.

Záštitu nad akcí udělili: ministr zemědělství Zdeněk Nekula, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo průmyslu a obchodu, místopředseda vlády ČR pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, prezident Agrární komory ČR Jan Doležal, Asociace krajů ČR.*