31.03.2016 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Univerzální stroj pro městské lesy

Od roku 2002 působí v Trutnově společnost s ručením omezeným Lesy a parky. Firma stoprocentně vlastněná městem se v Trutnově a jeho okolí zabývá lesnictvím, těžbou dřeva a poskytuje služby v myslivosti a věnuje se i dalším činnostem. Především se ale stará o 2319 hektarů městských lesů, které má v pronájmu, spravuje lesopark o rozloze více než 300 hektarů a pečuje o městské parky.

Městské lesy jsou rozděleny do pěti úseků zahrnujících lesoparky i hospodářské lesy. „Při pěstební činnosti zaměstnáváme 10 až 15 stálých pracovníků, dalších deset lidí přibývá podle potřeby z řad dlouhodobě nezaměstnaných evidovaných na úřadu práce. Kromě pěstební činnosti pracují také při prořezávkách a v menší míře i probírkách. Větší podíl na probírkách a především těžbě dřeva mají ovšem živnostníci, které si na jednotlivé práce najímáme. Tento systém služeb ale není vždy ideální. Městské lesy nemohou zajistit při těžbě i probírkách velké objemy, a proto jsme někdy takříkajíc v pořadí. Proto je lepší, když jsme v takových případech vybaveni vlastní technikou, která může zvládnout svoz menších objemů dřevní hmoty na poměrně velké ploše. A to byl důvod, proč jsme si před necelým rokem pořídili návěs T50 s hydraulickou rukou Country 480,“ vysvětluje správce příměstských lesů Bc. Jiří Matěna.

Uplatní se hlavně při probírkách

Nová vyvážečka je určena především do probírek, ale zvládne i klasickou těžbu v lehčím terénu. Navíc je možné návěs doplnit korbou a využít jej například při dopravě sypkých materiálů.

„Jako tažný prostředek využíváme zatím nejčastěji malotraktor SAME Solaris 45 a k dispozici máme též výkonnější traktor Zetor Forterra 105. Organizace probírek dřeva v lesoparcích má svoje specifika. Na tomto území je poměrně hustá síť cest a přibližovat v tomto prostoru dřevo v polozávěsu není možné, jelikož by docházelo k nežádoucímu poškozování cest a pěšin. Proto dřevo k cestě přibližuje traktor s navijákem a dále s jeho odvozem pomáhá vyvážečka. Ani menší traktor nemá při agregaci s vyvážečkou problém a menší souprava nenechává v lesním porostu nežádoucí následky. Vyvážečku nevyužíváme permanentně, její nasazení bývá spíše nárazové. Proto uvažujeme o jejím dalším využití v agregaci s korbou při menších opravách lesních cest, popřípadě při odvozu štěpky nebo klestu,“ popisuje nasazení vyvážečky Jiří Matěna.*

Více v časopisu Komunální technika 3/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down