10.10.2013 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Univerzál s vlastnostmi manipulátoru i traktoru

Pod svahy Krušných hor na rozhraní okresů Most a Teplice v Ústeckém kraji se nachází město Lom. O technické služby, především o úklid města a údržbu zeleně, se zde stará od července 2012 příspěvková organizace Městské technické služby Lom, jejímž jediným stoprocentním vlastníkem je město Lom. Nejnovějším pomocníkem je od začátku září pracovníkům technických služeb manipulátor Iseki ICT 50.

Nabídka činností lomských technických služeb je poměrně široká a kromě již zmiňovaných prací údržby zeleně a komunikací zahrnuje například poskytování služeb pro zemědělství, rybníkářství, lesnictví a myslivost, výrobu kovových konstrukcí, kovodělných výrobků a umělecko-řemeslné zpracování kovů, nakládání s odpady kromě nebezpečných, stavební práce a správu nemovitostí, provoz sběrného dvora a mnoho dalšího. Zhruba dva roky funguje v Lomu kompostárna, kam mohou občané ukládat bezplatně biologicky rozložitelný odpad, popřípadě využít sběrných míst zeleného odpadu.

K novému stroji pomohly dotace

Pořízení nové moderní profesionální techniky není pro město s necelými čtyřmi tisícovkami obyvatel snadnou záležitostí. V případě nákupu nosiče Iseki ICT 50 pomohly dotace na zlepšování kvality ovzduší a snižování emisí. Stroj tak bude primárně využívám právě k úklidu komunikací a tomu bylo uzpůsobeno jeho vybavení potřebnými adaptéry.
Nosič oceněný díky svému konceptu a univerzálnosti v roce 2009 na mezinárodní výstavě Demopark stříbrnou medailí v sobě snoubí vlastnosti manipulátoru a traktoru. Jde tedy o snadno ovladatelné vozidlo s vysokým výkonem a širokou celoroční škálou působnosti.

Všestranný, rychlý, výkonný

Univerzální nosič s palivovou nádrží o objemu 60 litrů je poháněn čtyřtaktním dieselovým motorem Iseki s maximálním výkonem 55 koní při 2600 ot/min. Motor se zdvihovým objemem 2197 cm3 má točivý moment 1165 Nm/1600 min.
Plynulý hydrostatický pohon je vybaven servo řízením. Veškeré funkce ovládá obsluha jednoduše jedním pedálem. Servo ovládá plně hydraulický pohon a řízení otáček motoru. Energie hydrostatu je využívána k dynamickému brzdění nosiče.Řazení je řešeno v klidu jako mechanické ve dvou skupinách. Za jízdy je možné řadit elektronicky pomocí tlačítek. Maximální pojezdová rychlost dosahuje 40 km/h. Nastavení požadované rychlosti pojezdu vpřed je možné pomocí tlačítka s elektrickým ovládáním. Dvěma tlačítky lze požadovanou rychlost v intervalech po 0,5 km/h případně 1 km/h zvyšovat, nebo snižovat. Separátně lze sepnout, nebo vypnout náhon na všechna kola. Uzávěrka diferenciálu účinná na přední kola je ovládána pedálem.
Obsluha má možnost volby vhodného režimu pro momentální práci. Při přejezdech je zadní náprava pevná a obsluha řídí přední nápravu, při sečení může pracovat s řiditelnou zadní nápravou a ve stísněných podmínkách (například zimní údržba chodníků) využije řízení všech kol. Poloměr otáčení je pouhých 2,5 m. Pro každý druh práce je možné zvolit také vhodné obutí.
Kromě pedálu jsou další potřebné funkce integrovány do sloupku řízení a pravé opěrky ruky. Díky ergonomickému uspořádání ovládacích prvků hydrauliky, vývodových hřídelů, možnosti řazení při zátěži, tempomatu a nastavení pojezdové rychlosti je ovládání stroje velice pohodlné. Přispívá k tomu i přehledná přístrojová deska. Pohodlí obsluhy v kabině umocňuje dostatečně velký prostor na nohy, integrované výkonné topné zařízení a klimatizace. Při údržbě je možné kabinu hydraulicky sklopit.
Pro těžká přídavná čelní zařízení je stroj vpředu vybaven mechanickým převodovým hřídelem s vysokým točivým momentem. Jeho spouštění je možné při zátěží a provádí se stiskem tlačítka pomocí hydraulické lamelové spojky. Pro další přídavná zařízení umístěná vpředu, bočně, nebo vzadu je k dispozici výkonný hydraulický systém s průtokem 65 l/min při 220 bar.
Pro použití nejrůznějších adaptérů může obsluha využít pět závěsných bodů umístěných vpředu (čelní hydrozávěs kategorie 1N), uprostřed vpravo i vlevo, návěs (multifunkční plocha pro nesené adaptéry) a v zadní části tříbodová hydraulika a přívěsová spojka. Model ICT 50 je tak možné agregovat například se zametacím strojem s vysáváním a skrápěním, přívěsem, mulčovacím ramenem nebo zastřihovačem plotů, rotačním či cepovým mulčovačem, s žací lištou s bočním výhozem či možností sběru posečené hmoty do koše s kapacitou 1600 litrů (vyprazdňování do výšky 230 cm), úspěšný byl nosič i při podzimním úklidu spadaného listí. V zimní sezóně manipulátor velmi dobře poslouží ve spojení se šípovou i rovnou sněhovou radlicí, sněhovou frézou a sypačem. Multikoncept je vhodný pro využití inertního posypu i postřik solanky.

Popisek: Multifunkční nosič v sobě spojuje vlastnosti manipulátoru a traktoru

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down