Unikátní řešení pro efektivní práci

Dnes, kdy existuje mnoho mechanických ručně vedených i nástavbových odstraňovačů plevele včetně hlavic pro agregaci na křovinořezy, se dá těžko předpokládat, že by se mohlo na trhu objevit ještě nějaké zásadně odlišné řešení.

Přesto se tak stalo. Přišla s ním poměrně malá dánská firma KWERN Aps., která si dala za cíl zkonstruovat ručně vedený odstraňovač plevele s vlastním spalovacím motorem, který by v sobě skloubil výhody stávajících odstraňovačů a naopak minimalizoval jejich nevýhody.

Společnosti KWERN se podařilo přijít s úplně novou konstrukcí. Její produkty Greenbuster (volně přeloženo „krotitel zeleně“) se od všech ostatních ručně vedených odstraňovačů plevele liší především konstrukcí vlastního agresivního kartáče.

Tyto kartáče jsou tvořeny svazky plochých ocelových pásků, které se šroubují na unášecí hlavu v téměř vodorovné poloze. Díky tomuto řešení, délce pásků 300 mm a jejich pružnosti velmi dobře kopírují terén a vyčistí kvalitně i spáry mezi zámkovou dlažbou nebo žulovými kostkami.

Kartáče tak mají mnohem menší odpor, což umožňuje velmi jednoduchou a lehkou konstrukci vlastního podvozku s motorem. Lehký odstraňovač spolu s malým odporem kartáče dávají Greenbusteru unikátní vlastnosti – snadnou ovladatelnost a manévrovatelnost, fyzicky nenáročnou práci a hlavně – skvělé výsledky.

Díky dlouhým pružným ocelovým páskům uloženým téměř vodorovně se minimalizuje poškrábání zámkové dlažby, nedochází k vytahování malých dlažebních kostek a hlavně se nepřenášejí rázy do řídítek, takže nedochází k tzv. kopání. Tato konstrukce navíc umožňuje velký průměr kartáče, a tím také značný pracovní záběr 550 nebo 660 mm.

Samozřejmostí jsou nízké otáčky kartáče asi 250 ot/min, takže lze pracovat často i bez zábrany. Pokud se na ošetřované ploše nacházejí také kamínky, je k dispozici jednoduchá nebo dvojitá zábrana, která umožňuje obsluze perfektní výhled do pracovního prostoru kartáče.

Svazky s ocelovými pásky lze na unášecí hlavě vyměnit za smíšené svazky (ploché ocelové pásky a štětiny PPN) nebo za svazky pouze se štětinami PPN. Tyto varianty jsou vhodné k zametání ploch.

Další velkou devízou jsou velmi zajímavé zaváděcí ceny. Aktuální nabídku tvoří čtyři typy ručně vedených odstraňovačů. Základní model Home 550 s cenou 15 990 Kč je vhodný na pravidelnou údržbu privátních i menších komerčních ploch. Typ Pro 66 (18 990 Kč) je ideální pro správce ploch, menší poskytovatele služeb a náročné komerční i privátní uživatele. Nejvýkonnější model Pro III je potom správnou volbou pro technické služby, obce, profesionální poskytovatele služeb a půjčovny. Také tento model překvapí příznivou cenou 23 990 Kč. Řadu ručně vedených odstraňovačů plevele uzavírá model s elektromotorem s označením Lithium, který stojí 31 990 Kč. Je tichý a neprodukuje žádné emise, takže se hodí pro centra měst, obytné oblasti a klidové zóny.

Díky tomu, že se ručně vedené odstraňovače KWERN Greenbuster v praxi dobře osvědčily, vyvinul výrobce na stejném principu také dvoukartáčový model pro ridery značek Husqvarna a Stiga.

Odstraňovače plevele KWERN Greenbuster dováží do České republiky od loňského jara společnost HS+, která za necelý rok stihla podstoupit i přímé konfrontace s konkurenčními odstraňovači a vždy s velmi dobrými výsledky. Za tuto poměrně krátkou dobu projevili zájem o prodej této techniky i prodejci některých konkurenčních výrobků, kteří byli vlastnostmi a schopnostmi Greenbusterů velmi mile překvapeni.

Na praktické ukázky techniky KWERN se můžete podívat třeba prostřednictvím tohoto odkazu:

https://www.youtube.com/results?search_query=greenbuster

(Podrobnosti v Komunální technice 3/2020)*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down