08.04.2023 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Udržitelná recyklace stavební suti

Recyklace stavebních materiálů je v době zvyšování udržitelnosti stále důležitější. Při demolici budov vzniká recyklovatelná suť. Ta se drtí, prosévá, třídí a upravuje. Recyklované kamenivo lze poté znovu použít jako stavební materiál. I používané stavební stroje mohou být součástí oběhového hospodářství, protože díky nákupu a prodeji použitých strojů získají druhý život.

Aby bylo možné beton, cihly a jiné stavební materiály dále zpracovat, musí se nejdříve rozdrtit. Na to se používají drticí stroje. Na rozdíl od mlýnů nepracují drtiče v rozsahu jemných frakcí, ale vytvářejí hrubé až středně velké frakce.

Drtiče se rozdělují podle principu drcení: tlakové, nárazové, úderové drcení nebo střihání. Čelisťový drtič je běžně používaný tlakový drtič v první fázi zpracování. Je určen pro hrubé drcení a zmenšuje velikost kamenů třikrát až pětkrát. Bloky o rozměrech 2 m se tak zmenší na 0,5 m. Mezi pevnou a pohyblivou čelistí se vytváří klínová drticí komora, do které shora padá výchozí materiál. Hrubé kameny se mezi čelistmi drtí, dokud se nerozpadnou na menší kusy. Jakmile je velikost zrn menší než výstupní průměr drticí komory, padá kamenivo do sběrné nádoby.

Drtič vždy vyrábí produkt o různé velikosti zrn. Proto je nutné nadrcený materiál prosít a vytřídit, aby mohl být dále zpracováván. Hrubé kameny se potom drtí v kuželových a válcových drtičích a štěrk v kulových mlýnech na jemný materiál. Tímto způsobem se z hrubé suti stává štěrk, drť a písek – v závislosti na tom, na co má být recyklovaný materiál použit.

Recyklovaný beton pro pozemní a inženýrské stavby

Recyklovaný minerální materiál lze znovu použít jako stavební materiál. Recyklovaný beton se často používá jako podklad pro silnice a chodníky, ale také jako drenážní materiál při ukládání potrubí a vedení do země. Dále se materiál používá i pro vytváření náspů a železničních tratí. Tam končí přibližně tři čtvrtiny recyklovaného materiálu. Nevýhodou recyklace stavebních materiálů jsou nedokonalé separační postupy. Pokud chceme být nákladově a časově efektivní, nejsou recyklované produkty dostatečně vytříděné pro všechny druhy použití.

Pokud se však materiál z demolice dostatečně proseje a vytřídí a pokud se vyplaví nečistoty, lze jej znovu použít i pro náročnější potřeby. Tento takzvaný recyklovaný beton je směsí nalámaného betonu a zdiva a primárního betonu. Je k dispozici v různých kvalitativních třídách v závislosti na jeho použití. Protože je náchylný na vlivy prostředí, není vhodný pro inženýrské stavby. Používá se však v pozemních stavbách: Ze zbouraného domu se tak stává nový dům.

I stavební stroje mohou být součástí oběhového hospodářství

Řešit lze nejen recyklaci stavebních materiálů, ale také způsob pořizování stavebních strojů. Nákupem použitých strojů lze šetřit CO2, suroviny i rozpočet – zlatý důl namísto hromady šrotu. Průmyslové aukční domy se specializují na prodej použitých strojů. Pokud ve vlastním provozu například již nepotřebujete drtič, může jej Surplex zařadit do portfolia a prodat. Stroj se tak nemusí sešrotovat a nalezne nového majitele.

Stroje se nacházejí ve Schweiggersu v okrese Zwettl v Dolním Rakousku. Mezi zařízeními jsou dva mobilní čelisťové drtiče od výrobce Metso Minerals (nyní Metso:Outotec). Drtiče Lokotrack LT105S a LT95 jsou zařízení na drcení kamene, která pracují mobilně v těch nejnáročnějších podmínkách při demolici budov, výstavbě tunelů nebo i v kamenolomech. K dispozici jsou také různá pásová a kolová rypadla a vozidla pro přepravu suti.*

Obr.: S hmotností 30 t jde o malý, ale výkonný stroj na recyklaci demoličních materiálů: mobilní drtič kamene Metso Lokotrack LT95

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down