Údržba zeleně na všechny způsoby

Končí zima, sníh roztál a my se díváme na naše trávníky, parky, nebo zelené pásy a přemýšlíme, jak to letos bude vypadat, zda-li bude pršet a tráva nám bude růst před očima, nebo bude sucho a zelené plochy budou nepěkné. Toto neovlivníme, ale již dnes si můžeme naplánovat a ovlivnit investice do techniky, která nám péči o zelené plochy usnadní a přispěje k jejich vyšší kvalitě.

Firma CIME Pelhřimov má již dobré postavení a jméno mezi uživateli strojů na údržbu a sklizeň zelených ploch a má také velkou přednost v tom, že spolupracuje s výrobci, kteří se specializují pouze na techniku vhodnou na ošetřování zeleně.

Od přípravy po sečení

Všem zájemcům může tedy vyhovět v poradenství a dodat kvalitní technologické linky, nebo jednotlivé stroje, které jsou určené například pro založení a obnovu trávníků, dále na sekání, nebo mulčování a to jak intenzivní, tak i extenzivní zanedbaných ploch a také stroje na údržbu veškerých zelených ploch. A tak jakmile roztaje sníh a zelené plochy oschnou, je možné začít práce a nejprve urovnat nerovnosti, zahrabat krtiny, nebo pohnojit.
V časném jaru, pokud jsme to nestihli na podzim, odstraníme listí, mech a starou trávu a to tak, že provzdušňujeme přednostně vertikutací, kdy vyčešeme odumřelé zbytky trav a vyhrabeme mech a plstě. Jiný způsob vhodný pro pěstěné trávníky je aerifikace, která je spojená s hlubším provzdušněním a vpichy ocelovými hroty.
Začátkem jara, někdy už v dubnu, začínáme první sekání na výšku asi 5 cm, které pravidelně opakujeme podle počasí a intenzity růstu trav. Zde určitě platí, že čím dříve začneme sekat, tím lépe pro kvalitu zeleně. Přes léto sekáme zelené plochy na delší výšku okolo 7 cm, aby nedocházelo k poškození kořenových krčků trav a ty potom lépe snášely suché období, protože sucho trávy trvale poškozuje. Nezapomínáme ani na začišťování okrajů zelených ploch, aby nedocházelo k jejich nežádoucímu rozšiřování.
Na místech, kde se opakovaně nedaří trávník udržet v pěkném stavu, raději vysaďte půdopokryvné dřeviny, nebo keře. Ušetří to spoustu času a kritiky.

Stroje podle podmínek

Firma CIME může nabídnout komplexní spolupráci včetně dodávek strojů šitých na míru do určitých podmínek. Specializuje se na sekání zelených ploch, kde jsou k dispozicisekačky s nulovou osou rotace Walker různých výkonů a záběrů, které jsou vhodné na údržbu parkových areálů, členitých a svažitých ploch, špatně přístupných a úzkých zelených pásů, ale také golfových hřišť, protože vždy budete mít upravený a kvalitně střižený trávník. Předností je jejich výkon, jednoduché ovládání a snadná, rychlá a levná údržba. Dále díky čelnímu uchycení žací hlavy, která je kolmo sklopná a nože snadno přístupné, je jejich univerzálnost s možností celoročního využití i pro zimní údržbu.
Ošetřování zelených ploch ale není jen jejich sekání. Dnes již jsou běžné další práce spojené s provzdušňováním, sbíráním spadlého listí, úklidem odpadků a exkrementů, drcením, nebo štěpkováním odřezaných větví. Společnosti CIME nabízí například cenově velmi příznivé stroje firmy Billy Goat, která má dostatečně široký výrobní program, jež může uspokojit všechny, kdo chtějí používat například komunální případně průmyslové vysavače, fukary, vysavače na nákladní auta, nebo vleky a další. Tyto stroje slouží pro nakládání shromážděného listí, případně štěpek, posečené travní hmoty, nebo jiného drobného dřevního odpadu na korbu vozu, aby pak byl následně odvezen.
Pro provzdušňování půdy, které je spojené s rozrušováním zhutnělého povrchu půdy s cílem dosažení a vytvoření optimálních podmínek pro růst trávy a správnou regeneraci trávníku se současným rychlejším vsakováním vody do půdy a tím i celkového zlepšení kvality zelené plochy jsou v nabídce speciálně konstruované stroje pro pronikání do zhutnělé povrchové vrstvy trávníku se současným propicháváním, nebo zařezáváním pracovních orgánů do půdy, což podporuje růst a obnovu kořenového systému trav, která potom zůstane zdravá a odolná proti mechanickému zatížení. Jsou to provzdušňovače s hvězdicovitě uloženými dutými hroty pracujícími do hloubky až 7,5 cm.
Jinou skupinou strojů jsou vertikutátory a pročesávače s vyměnitelnými pracovními orgány, kterými jsou volně uchycené nože, nebo pevné svislé hvězdice. Pracovní hloubka je 1,1 až 2,5 cm a je zde možnost mít plastový zásobník na přísev různých druhů osiv, což je doporučováno v řídkých, nebo vyzimovaných místech trávníků.
Vyčesanou hmotu je potom vhodné posbírat a na to jsou určené vysavače na trávu a nečistoty, které mají velký pětinožový rotor s maximálním sáním a zvýšeným drcením. Sací hubice má obrovský sací výkon, velký průchod a snadno se ovládá. Záchytný vak o objemu 180 litrů zachytí velké množství hmoty. Odlišnou technologií, kdy posekanou, nebo fukary sfoukanou trávu necháváme na hromádkách, uklízíme nakladači odpadu, což jsou vysavače zavěšené na korbě vozu, nebo tažené s vlastním podvozkem. Největší typy mají motory o výkonu až 25 koní s turbínou o průměru 45 cm s 18 sekacími body, takže drtí a redukují objem nasávaného odpadu v poměru 12:1. Zajímavými i potřebnými stroji z výrobního programu firmy Billy Goat jsou sekačky na vysokou trávu a křovinořezy, které sekají trávu o výšce 60 cm, nebo likvidují nálety na zanedbaných plochách do průměru až 5 cm a porosty vyšší jak 150 cm. Máme odzkoušeno v praxi a doporučujeme všem těm, kteří mají plochy, na které se dostanou jednou, nebo dvakrát za rok.
Významnými pomocníky v péči o trávníky jsou také malotraktory, které slouží jako nosiče různého nářadí a adaptérů. CIME Pelhřimov nabízí malotraktory v širokém výběru od 22 až do 100 koní, se stejně velkými koly, s různě velkými koly s řízením kloubem, nebo řízenou přední nápravou s kabinou, nebo bez ní a další volitelnou výbavou, například s předními rameny a vývodovou hřídelí a podobně, takže pokud chcete profesionální stroj, tak volte kvalitu a spolehlivost se zajištěným servisem a zárukou od našich dodavatelů a výrobců firmy Goldoni a Valpadana.
Novinkou v nabídce jsou elektromobily, které se poprvé představily v loňském roce a které jistě najdou široké uplatnění, například při odvozu odpadů z centra měst, nebo obcí, protože nikoho neobtěžují hlukem, ani výfukovými plyny, a to vše je podpořeno jejich ekonomickým provozem.
V neposlední řadě se firma CIME velmi aktivně zabývá poradenstvím jak zpracovat biologicky rozložitelné odpady formou kompostování a má k dispozici technologii s podporou dotace až do 90 %, která je vhodná jak pro ukládání kompostu na volné ploše, tak i do vaků.
Na závěr je nutno říci, že ošetřování zeleně neznamená práci pouze ve vegetačním období trav, ale zahrnuje i zimní údržbu veřejných i neveřejných ploch a z těchto důvodů jsou dnes mnohé stroje konstruovány jako multifunkční zařízení, které je možné využívat po celý rok a tím se zvyšuje návratnost vložené investice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *