Trojice nakladačů pomáhá recyklovat

Meziobecním nakládáním s odpadem v rámci sdružení sedmi obcí na východě Polska u hranic s Běloruskem a Ukrajinou se zabývá ZZO Włodawa (Zakład Zagospodarowania Odpadów MZC Sp. z o.o.). Vzhledem k nutnosti recyklace odpadu od více než 24 000 obyvatel zde běží provoz 24 hodin denně, šest dní v týdnu. Klíčovou roli ve správném fungování provozu hrají překládací stroje.

Na podobných místech se často používají kloubové nakladače, v obci Włodawa však vsadili na tři teleskopické nakladače Bobcat, příležitostně podporované traktorem s čelním nakladačem.

„Teleskopické nakladače Bobcat jsou pro naše podmínky perfektní. Jsou kompaktní, snadno ovladatelné a nabízejí vysokou výšku zdvihu. Nakládání odpadu na třídicí linku je u nás organizováno tak, že nakladač se musí na malém prostoru otočit o 90 stupňů. To se s těmito stroji daří velmi dobře,” chválí dobrou ovladatelnost trojice nakladačů předseda představenstva ZZO Włodawa Krzysztof Chilczuk.

Bezporuchový provoz

První teleskopický nakladač Bobcat, model TL470 s maximální výškou zdvihu 7 m a nosností 3,5 t, byl dodán do provozovny ve Włodawě v roce 2013. Dosud odpracoval přes 20 tisíc motohodin a je stále v provozu. „Nikdy neměl vážnější poruchu a nikdy jsme v něm neopravovali motor. Jednou byl problém s palivovým čerpadlem, ale to nebyla chyba výrobce, ale spíše paliva samotného,” vzpomíná Krzysztof Chilczuk.

V roce 2018 zde zakoupili druhý nakladač Bobcat, model TL35.70, tedy se stejnými provozními parametry jako starší stroj. Aktuálně se jeho „nájezd“ blíží k 5000 motohodinám. Vedení ZOO Włodawa investice do techniky vyhodnotilo jako velmi efektivní, a proto v srpnu 2021 přibyl do flotily strojů třetí nakladač. Opět zvítězil TL35.70, ale tentokráte s trochu jinou specifikací.

Krzysztof Chilczuk vysvětluje volbu techniky: „Teleskopické nakladače s takovými pracovními parametry dobře vyhovují našim potřebám a pracovním podmínkám. Dva starší stroje však mají 20palcová kola. Při zvažování koupě dalšího nakladače jsme chtěli, aby byl vybavený 24palcovými koly. Díky tomu má větší světlou výšku a je ještě efektivnější při práci na skládce. Při nakládání na zpracovatelskou linku navíc může obsluha odvážněji vjet přímo do haldy odpadu. Nový stroj má také mnohem bohatší výbavu, která zahrnuje například klimatizaci, vzduchem odpružené sedadlo, ochranu kabiny, a nakonec výstrahu při couvání nikoli jako pípání, ale méně agresivní tak zvaný bílý šum, který jsme opravdu chtěli.“

Univerzální pomocníci

V ZZO Włodawa neexistuje rozdělení úkolů mezi nakladače – každý z nich se používá na všechny práce. Přiřazení jednotlivých strojů konkrétním operátorům usnadňuje údržbu techniky. Třídírna funguje 24 hodin denně, takže stroje se mění s obsluhou.

Kromě nakládání materiálu na zpracovatelskou linku se zde používají nakladače k tlačení a skládání odpadu, aby se maximalizovalo využití dostupného prostoru. Přefiltrovaná a podsítová frakce putuje do kontejnerů, se kterými se zpočátku manipulovalo pronajatým hákovým nosičem. Takové řešení však bylo spojené s vysokými náklady, proto padlo rozhodnutí o změně.

Nakladače jsou nyní vybavené speciálními držáky, přičemž v zadní části jsou ke kontejnerům připevněna malá kolečka. Díky tomu mohou stroje snadno vláčet kontejnery a vyprazdňovat je: poddimenzovanou frakci ve třech kompostérech a přepadovou frakci na vyhrazeném dvoře, odkud ji po vyzvednutí přepravní jednotkou odebírá externí firma.

Nakladače se také používají k vykládání kompostovacích nádob, vytváření hromad kompostu a jejich překopávání a provzdušňování. Po vyzrání se kompost prosévá. Nakládání materiálu do třídiče i sběr a doprava vzniklých frakcí je také prací pro nakladače. Důležitým úkolem, který stroje plní prakticky denně, je nakládka na tzv. posuvné podlahy odpadu k likvidaci a manipulace se sypkými recyklovatelnými materiály. Na druhé straně se odpad ve formě balíků nakládá na nákladní auta. Při stohování je nejlepším vybavením drapák na balíky. Velká výška zdvihu a dosah „teleskopů“ umožňují snadné a bezpečné vykonávání takových prací.

Také pro úklid

V ZZO Włodawa se nakladače používají také k údržbě aktuálně provozované skládky a rekultivaci té již uzavřené. Používají se tam hlavně pro tvorbu přenosových vrstev a výstavbu technologických komunikací. Aby využití strojů bylo ještě efektivnější, kromě univerzální lopaty, dvou velkoobjemových lopat, paletových vidlí a drapáku na balíky zahrnuje sortiment příslušenství také zametací kartáč. Díky tomu mohou nakladače úspěšně pomáhat při úklidu prostor závodu.

Krzysztof Chilczuk ujišťuje, že o práci s nakladači Bobcat je mezi operátory značný zájem. Chválí především vysoký výkon, dobrý výhled a všestrannost. Nikdy nedostal signál, že s těmito stroji nelze něco dělat. Upozorňuje také na nízkou spotřebu paliva, v průměru 4,7 l/h. Tato hodnota potom vynikne v souvislosti s množstvím a rozsahem odvedené práce.

Klíčová je také délka záruky. U strojů Bobcat jsou standardem tři roky s limitem 3000 pracovních hodin. Dodatečně ji lze prodloužit na pět let/5000 hodin.*

(red)

Foto Karol Wójtowicz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down