12.12.2019 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Třídič podstatně přispěl ke zvýšení kvality finálního produktu

Komplexní služby pro město zajišťuje příspěvková organizace Technické služby města Pelhřimova. Letní i zimní údržba komunikací, péče o veřejnou zeleň i osvětlení, správa hřbitovů, sportovišť a městského mobiliáře je jen velice stručným výčtem činností, o které se musí každodenně pelhřimovské technické služby postarat. Nemalý podíl v široké škále povinností patří též odpadovému hospodářství.

„Ve městě a jeho částech nezajišťujeme pouze svoz odpadů pomocí tří souprav, ale provozujeme pět zařízení důležitých ve vytvořeném systému nakládání s odpady. Konkrétně jde o sběrný dvůr, překládací stanici, kompostárnu a dvě zařízení pro nakládání se stavebním odpadem a zeminou. Svozové soupravy jsou technicky specifikovány přesně podle potřeby jejich nasazení. Odlišují se vozidla využívaná v kopcovitém terénu svážející směsný a tříděný odpad z obcí a souprava operující ve městě. Nejnovější svozová nástavba Haller má kapacitu zásobníku 21 m3 a pracuje na třínápravovém podvozku Mercedes-Benz. Ve svozu jsme tedy soběstační, nicméně pravidla nakládání s odpady se mění a s tím musíme počítat,“ poznamenává Ing. Eva Hamrlová, vedoucí provozního úseku pelhřimovských technických služeb.

 

Kompostárna s novou technologií

V provozu městské kompostárny zpracují technické služby přibližně 4500 tun biologicky rozložitelného odpadu za rok. Dříve byla snaha zpracovat biologický odpad v Pelhřimově pomocí aerobních fermentorů, ale tato technologie se jim v praxi příliš neosvědčila. Přešli proto na technologii výroby kompostu v pásových hromadách. „Bylo třeba doplnit technický park o překopávač a následně vyplynula z provozu potřeba pořídit i třídič. Nový třídič jsme pořídili letos v únoru před zahájením sezóny a po roce provozu mohu říci, že jsme vybrali dobře. Bubnový třídič NP 6200 zvládá ve vysoké kvalitě nejen práci na naší kompostárně, ale funguje i ve službách, takže je dostatečně využitý,“ krátce hodnotí nový stroj ředitelka příspěvkové organizace Technické služby města Pelhřimova Ing. Pavla Licehammerová.*

Více v časopisu Komunální technika 12/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down