14.11.2017 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Třídí Češi skutečně na jedničku, nebo si to jen myslí?

Výzkum Centra pro výzkum veřejného mínění AV ČR uvádí, že 87 % respondentů třídí běžný odpad vždy nebo často, více než tři čtvrtiny pak i nebezpečný odpad. Mnohdy skloňované úspěchy Čechů v třídění mají však málo společného s realitou. Podle údajů Ministerstva životního prostředí obyvatelé ČR v roce 2015 vyprodukovali 5,3 milionu tun komunálních odpadů. Z toho na skládkách skončilo 47 %, což je celých 2,49 milionu tun. Stejnou hmotnost má například 450 tisíc soch svatého Václava na Václavském náměstí v Praze.

Stačí tedy nahlédnout pod pokličku popelnice na komunální odpad a hned se ukáže, jestli jsou Češi skutečně třídící specialisté, nebo je ještě prostor ke zlepšení. A kdo ve skutečnosti nahlíží do odpadu? Institut Cirkulární Ekonomiky (dále jen INCIEN), který považuje odpady za zdroje blízké budoucnosti.

„Cílem je zjistit skutečnou skladbu odpadu, který se již dále nevyužívá, a navrhnout taková opatření, která by zvýšila míru třídění přímo v domácnostech. Brzy totiž budeme muset začít plnit recyklační cíle a skončit se skládkováním recyklovatelných odpadů,” říká Laura Mitroliosová, projektová manažerka INCIEN. Na základě analýz je totiž možné zaměřit se na konkrétní problémové toky odpadů v obci nebo ve městě.

Vzorkování odpadů Pražanů přináší zajímavé výsledky. I když jsou Praze barevné kontejnery na každém rohu, stále třídíme nedostatečně. Část nevytříděného komunálního odpadu by tak mohla být vytříděna a odevzdána k recyklaci.*

Více v časopisu Komunální technika 11/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down