12.03.2018 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Třídění vyrobeného kompostu – cesta ke zvýšení jeho odbytu

V současné době má řada kompostáren v ČR problémy v oblasti odbytu kompostu. Jednoznačně hlavními odběrateli vyrobených kompostů by měli být zemědělci. Ti se však do nákupu kompostů příliš nepouštějí, ačkoliv kompost představuje zdroj živin pro rostlinu, zlepšuje úrodnost půdy a chrání půdu před erozí, což je zvlášť významné v erozně ohrožených oblastech.

Avšak zemědělci nejsou jedinými odběrateli vyrobených kompostů. Existuje řada dalších oblastí, ve kterých je zájem o kvalitní kompost. Patří sem zejména:

  • zahradnictví, pěstování okrasných rostlin;
  • soukromé zahrady,
  • úprava, revitalizace krajiny (krajinotvorba),
  • údržba a výsadba veřejné zeleně,
  • úprava a údržba okolí cest, silnic a železnic,
  • obchodní centra a zahrádkářské potřeby.

 

V množství kompostu dodávaného do těchto oblastí hraje důležitou roli (na rozdíl od zemědělců, kteří odebírají kompost netříděný) jeho konečná strukturální čistota, kterou výrazně ovlivňuje jeho finální mechanická úprava, která je zajišťována tříděním, proséváním, popřípadě separací vyrobeného kompostu.

Třídění kompostu

Zařízení, kde bývá kompostování provozováno jako komerční činnost s cílem prodeje vyrobeného kompostu, je vhodné z důvodu finalizace vyrobeného kompostu vybavit třídicí technikou s odpovídajícím výkonem, která umožní třídit hotový kompost na dvě i více frakcí určených k expedici nebo opětovnému zařazení do kompostovacího procesu. Podle vlastností tříděného kompostu (zejména vlhkost kompostu, množství cizích předmětů biologicky nerozložitelných) a podle požadavku na finální produkt se používají různé typy strojů.

Třídicí, popřípadě prosévací zařízení jsou tedy využívány pro úpravu vyrobeného kompostu, popřípadě k třídění surovin, které jsou do procesu zpracovávání zařazovány před započetím vlastního kompostovacího procesu.*

Více v časopisu Komunální technika 3/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down