24.02.2009 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tři roky na českém trhu

Od představení prvních traktorů jihokorejské výroby českému trhu uplynuly již tři roky. Nemohlo tomu být jinak, než že těmito prvními vlaštovkami byly traktory značky TYM. Značky, která má na evropském komunálním trhu dlouhou historii a stabilní pozici.

Písmena TYM jsou důvěrně známá každému anglickému nebo německému „greenkeperovi“ a tyto traktory uvidíte v katalogu renomovaných anglických výrobců nářadí a příslušenství, kde mají své výrobky agregovány se zdomácnělými „TYMy“. Tajemství tohoto úspěchu je jednoduché a není tajné: traktory TYM určeny pro export jsou vyráběny ve zvláštní specifikaci, díky které jsou evropskému uživateli vždy blíže.

Na první pohled je to design, který zaujme a osloví náročného evropského zákazníka a zároveň plní požadavky na funkčnost, praktičnost a ergonomii. Druhý pohled doporučujeme zaměřit pod kapotu. Najdete tam moderní, známé a osvědčené agregáty Mitsubishi a Caterpillar. Pro tyto motory je zcela samozřejmé, že plní všechny požadavky trhu, ať již jde o kvalitu, výkon, spotřebu, emisní limity, dostupnost náhradních dílů a servis. Na kvalitu použitých agregátů navazují pak i ostatní komponenty a celkové zpracování strojů.

Když je všestrannost na prvním místě Již v prvním roce představení značky se traktory TYM začaly prosazovat jako stroje pro komunální údržbu. Prvními v provozu byly modely výkonové řady 30 koní s mechanickou nebo hydrostatickou převodovkou. Později se k nim přidaly traktory s dvourozsahovým hydropojezdem a výkony 23 a 27 koní. Výborný poměr cena-výkon nabízí model T233 HST (23 koní). Jde o maximálně všestranný, na obsluhu velmi jednoduchý, pohodlný, úsporný a v neposlední řadě atraktivní subkompaktní traktor. Tento a nebo jeho výkonnější varianta s motorem Mitsubishi o výkonu 27 koní jsou již v České republice provozovány v kombinaci s čelním nakladačem, podkopovým ramenem, čelní odpruženou radlicí, zametacím kartáčem, sypačem soli či inertu, mezinápravovou sekačkou se systémem sběru posečené hmoty, cepovým mulčovačem, mulčovačem se sběrem, rotavátorem, svahovým mulčovačem, půdním vrtákem, třístranně sklopným návěsem. Traktor má k všestrannosti skvělé předpoklady dané jeho bohatou základní výbavou. K pohonu nářadí agregovaného na závěs kategorie I slouží zadní vývodový hřídel nebo vývodový hřídel mezinápravový, připravený pro pohon mezinápravové sekačky. Čelně nesené nářadí je pak hnáno předním vývodovým hřídelem. Nechybí hydraulický okruh vzadu a dva vpředu ovládané joystickem. Pro zimní údržbu jsou v nabídce dva typy kabin: komfortní kabina Mauser s integrovaným ochranným rámem a ekonomická varianta ochrany proti počasí, která se montuje ke stávajícímu ochrannému rámu traktoru.

Zaostřeno na komunální provedení Větší komunální nosiče reprezentují v provozu modely T653 a T700 s 65 a 70 koňskými silami. Flotilu těchto strojů používá například síť známých hypermarketů k zimní údržbě parkovišť a přilehlých komunikací a čištění zametacím kartáčem mimo zimní období. Tyto traktory v praxi demonstrují čelní desku DIN dodanou na přání a následnou agregaci s čelní odpruženou radlicí, takže tato kombinace pak v provozu snese i to nejtvrdší nasazení v údržbě silnic. K podobným účelům je, kromě všech jiných aplikací, vhodná i nová řada traktorů T903 a T1003. Jedná se o stroje s motory Caterpillar o výkonech 90 a 100 koní a převodovkami 32/32 rychlostí s dvoustupňovým powershiftem, elektrospojkou, reverzací pod zatížením a klimatizovanou kabinou v základní výbavě. Oproti stávající nabídce na trhu přicházejí takto výkonné traktory z Jižní Koreje opět v kompaktních rozměrech, které přispívají k efektivní a bezpečné práci v plném provozu. Ostatně tyto body jsou společné všem traktorům TYM a jejich ergonomickému řešení jednoduchého ovládání a důrazem na pohodlí obsluhy, která za volantem tráví dlouhé motohodiny.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down