24.09.2015 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tři nové stroje pro letošní údržbu zeleně

Koncem roku 2007 byla založena za účelem správy bytového a nebytového fondu společnost Jihoměstská majetková, jejímž jediným vlastníkem je Městská část Prahy 11. Kromě správy bytového fondu a správy mateřských a základních škol se akciová společnost stará mimo jiné také o údržbu veřejné zeleně. Zhruba čtyři měsíce k této činnosti využívá novou rotační sekačku Jacobsen MP 493 a dvě multifunkční sekačky Shibaura CM374.

Hned první týdny provozu novou techniku značně prověřily. „Začátek letošní sezóny byl opravdu náročný, zelené hmoty bylo na sečení více než dost a vzhledem k tomu, že jsme sekali nejen veřejnou zeleň, ale i areály škol a mateřských školek, bylo práce hodně. Většinu ploch sečeme systémem bez sběru a podle povětrnostních podmínek zvládáme v průměru sedm osm sečí za sezónu. Ideální by ale bylo ještě nějakou seč přidat,“ říká náměstkyně ředitele pro oblast úklidu a údržby zeleně Helena Šubertová.

Letní seče sice již nebyly vzhledem k přetrvávajícímu suchu zdaleka tak vydatné, ale obsluha sekaček se rozhodně nenudí. „Se sekačkou Jacobsen MP 493 běžně zvládnu posečení pěti hektarů za den. Se stroji s širokým záběrem mám zkušenosti i z minulých let a kvalita sečení i výkon nového stroje jsou ve srovnání s konkurencí více než vyhovující. Je pravda, že techniku se snažíme využívat na maximum a ani to vlastně jinak nejde, abychom zvládli požadovaný počet sečí. Některé součástky tak dost trpí a určitá místa jsme museli oproti původnímu konstrukčnímu řešení zesílit. Ale to jsou běžné porodní bolesti nových modelů a dají se snadno napravit,“ seznamuje s prvními provozními zkušenostmi obsluha stroje Pavol Zamba. Kromě vysokého výkonu je podle jeho názoru velkým kladem nové sekačky také bezkonkurenční průjezdní šířka (1,65 m)a velmi dobrá svahová dostupnost. „S rotační sekačkou Jacobsen udržujeme především větší plochy včetně centrálního parku a některý svažitý terén. Multifunkční sekačky Shibaura se věnují sečení dalších menších ploch. I při jarním sečení přerostlých porostů jsem při jedné osmihodinové směně bohatě vystačil s pohonnými hmotami. Denní spotřeba se pohybovala okolo 40 litrů nafty. Terény ovšem u nás nejsou vždy ideální, a tak by se při celodenním zápřahu určitě hodila pneumaticky odpružená sedačka, kterou lze objednat za příplatek,“ hodnotí Pavol Zamba.*

Více v časopisu Komunální technika 9/2015.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down