Tři desítky let s úspěchem v zádech

Před více než třiceti lety, přesně 23. května 1994, byla do obchodního rejstříku zapsána společnost Scania Czech Republic s. r. o. jako dceřiná firma a oficiální zastoupení švédského výrobce těžkých nákladních vozidel, autobusových podvozků a průmyslových motorů.

Zatímco v letech 1994 a 1995 Scania v Česku registrovala nejvýš desítky kusů nákladních vozidel, za první čtyři měsíce roku 2024 je s 520 kusy dvojkou v segmentu těžkých nákladních vozidel N3.

Stálý růst

Scania Czech Republic v roce 1994 navazovala na působení nezávislého importéra společnosti STM, která Scanie do Česka dovážela od roku 1992. Ještě před tím si první zákazníci vyzvedávali vozidla přímo v centrále v Södertälje u Stockholmu.

Začátky byly skromné: firma měla 21 zaměstnanců (dnes je jich víc než 350) a vlastnila jediný servis v pražských Stodůlkách, který obsluhoval celou republiku. Až později přibyly další nezávislé autorizované i ty přímo vlastněné společností Scania, která je dnes součástí skupiny Traton začleněné do koncernu VW Group.

Od roku 1994 do konce roku 2023 záznamy společnosti evidují přes 24 000 prodaných vozidel. Od ledna do dubna 2024 se Scania stala dvojkou na českém trhu v segmentu N3 s 520 registrovanými vozidly.

Nákladní vozidla Scania si vysloužila přezdívku King of the Road. Mezi ikonické produkty patří osmiválcové silniční tahače s nezaměnitelným zvukem a vysokým výkonem, které dnes společnost nabízí jako jediná na trhu, ale také hospodárné šestiválce, jež jsou mezi zákazníky nejoblíbenější.

Firma slaví úspěchy rovněž u hasičů, armády a komunální sféře – např. svoz odpadu, speciály pro údržbu silnic. Kromě těžkých nákladních vozidel nabízí i autobusy a průmyslové motory do stavební mechanizace, jako jsou nakladače.

Značka žije!

Novinkou jsou služby spojené s dobíjením elektrických vozidel. Scania je schopná zajistit návrh, instalaci i provoz dobíjecí infrastruktury v zákazníkově depu. Unikátní nabídkou bude rovněž dobíjecí systém Charging Access, který umožní přístup k veřejným stanicím vhodným k dobíjení elektrických vozidel. V Česku se objeví v příštích letech.

„Přes všechny změny mohu říci, že i po třiceti letech zůstala řada věcí stejná. Naše značka nadále zaměstnává lidi, kteří pro ni žijí, máme kolem sebe věrné zákazníky, řidiče a fanoušky. Jsem přesvědčený o tom, že to samé bude moci říct i můj nástupce za dalších třicet let,” uzavírá Zdeněk Petrás.

(Celý příspěvek vyšel v Komunální technice 6/2024)

Foto archiv/Scania