Trh obohatily nové otočné teleskopické manipulátory

Bobcat představil novou řadu otočných teleskopických manipulátorů (foto) pro trhy v Evropě, na Blízkém východě a v Africe. Pro evropský trh je určených devět modelů s motory Stage V, výškou zvedání 18–39 m a nosností 5–8 tun. Nabídku doplňují čtyři modely s agregáty Stage IIIA, výškou zvedání 18–26 m a nosností 5–6 tun. Určené jsou pro Blízký východ a Afriku.

Uvedené modely manipulátorů Bobcat s výškou zvedání 18–26 m jsou poháněné motory Deutz, ty s 27–39 m využívají značku Volvo. Oba výrobci motorů poskytují vybavení pro modely Stage IIIA i Stage V, což umožňuje snazší údržbu i rychlejší zaškolení obsluhy.

Snadný přístup

Kabina nabízí také další nové úpravy interiéru včetně vnitřního LED světla za sedadlem. K dispozici je praktická přihrádka pro uložení dálkového ovládání stroje. Pod levou loketní opěrkou se nachází další LED světlo, které se rozsvítí při otevření dveří a osvětluje podlahovou plochu pro snazší nastupování.

Přístup do kabiny byl vylepšený novým umístěním a přizpůsobením přístupového žebříku. Ten je nyní vybavený dvěma madly pro snadnější použití a nachází se před kabinou blíže ke středu stroje. Standardem je také další žebřík v pravé zadní části, který je užitečný zejména pro servisní práce na zadní straně výložníku. Na joysticku přibylo nové tlačítko, které umožňuje obsluze snadno vyrovnat věž s přístupovými žebříky na pravé a levé straně teleskopického manipulátoru.

Vládne Evropa

U základních modelů z nové řady otočných teleskopických manipulátorů přináší Bobcat nabídku řešení pro čtyři hlavní segmenty s rozsahem výšek zvedání 18, 21–22, 25–26 a 30–32 m s atraktivní nabídkou nosností u strojů pro všechny výšky. Bobcat nabízí v těchto segmentech také další modely, každý s dodatečnou nosností 1 tuny. Díky nové řadě Bobcat pokrývá také pátý segment s otočnými teleskopickými manipulátory s dosahem 27, 35 a 39 m a zvýšenou nosností až 8 tun.

Trh s otočnými teleskopickými manipulátory celosvětově roste – v roce 2023 se prodalo více než 4500 těchto strojů. Odvětví je silně soustředěné v Evropě (85 %), přičemž Itálie, Německo, Francie a země Beneluxu zde zaujímají 76 %. Severní Amerika tvoří 10 % světového trhu. Zbývajících 5 % je rozprostřených po celém světě.*

Foto archiv/Bobcat

(Celý příspěvek vyšel v časopisu Komunální technika 4/2024)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down