18.12.2020 | 08:12

Trenčianske Teplice sa pýšia inteligentným smetiakom

Slovenské kúpeľné mesto Trenčianske Teplice rieši problémy s odpadom v centre mesta inovatívne. V spolupráci s miestnou firmou umiestnili na frekventované miesto inteligentný smetiak na solárnu energiu a v momentálnej dobe ho testujú. Od moderného smetiaka si mesto sľubuje čistotu, vyššiu kapacitu a o polovicu menej vývozov odpadu.

Trenčianske Teplice stavili na inovatívnosť. Tam, kde bolo kedysi dehonestujúce stojisko plné odpadkov, dnes nájdeme čisté miesto s inteligentnou smetnou nádobou. Zásluhu si môže pripísať inteligentný smetiak, ktorý samospráva osadila v spolupráci s firmou Elkoplast Slovakia. Momentálne je smetiak ešte v testovacou období.

Inteligentný smetiak má rozmer ako bežný smetiak, no jeho útroby vedia jeho kapacitu zvýšiť až päťnásobne. Vnútri sa nachádza bežná 120 litrová nádoba a lisovacie zariadenie odpad priebežne stláča, čím sa zvyšuje jeho kapacita. Vo vnútri sa totiž nachádzajú senzory zaznamenávajúce množstvo odpadu a keď sa naplní limit v požadovanej výške, lisovacie zariadenie sa samo spustí a odpad v nádobe stlačí. Inteligentné zariadenie má aj inteligentné ovládanie. Pomocou smart aplikácie dáva o sebe  vedieť  každú hodinu a informuje napríklad o počte stlačení, aktuálnom stave jeho naplnenia či stave batérie.*