Trávníkářský kurz pod křídly jara

Další ze série vzdělávacích akcí pořádaných spolkem IOG ČR a Fotbalovou asociací České republiky (FAČR) hostil první plnohodnotný jarní den Městský sportovní areál u levého břehu řeky Otavy v jihočeském Písku. Sjelo se sem na 30 zájemců o vědění. Mix teorie a praxe byl vyvážený, vydatný a pestrý.

Základní kurz přípravy, údržby a renovace fotbalových hřišť se zde konal 21. března také díky součinnosti s Jihočeským krajským fotbalovým svazem a firmou Městské služby Písek, s. r. o., která má areál ve správě. Azyl pro teoretickou část poskytl přilehlý hotel OtavArena.

Dobře namíchaný koktejl

Osvědčenou a zavedenou formu kombinace odborných přednášek a praktických ukázek techniky pro údržbu především travnatých sportovišť nebylo potřeba měnit. Účastníky přivítal předseda IOG ČR a KSHP (Komise pro stadiony a hrací plochy) FAČR Michal Koťan.

O hlavních druzích trav pojednal Martin Fučík ze společnosti PARK – sadovnické a krajinářské úpravy, s. r. o. S hlavními chorobami a škůdci trávníků seznámila účastníky Ing. Michaela Křepinská (Český Trávník, s. r. o.), o výživě a hnojení travnatých ploch pohovořil Ing. Kamil Pečenka (Agro CS a.s.). Rostlinné extrakty pro využití na travnatých plochách jako alternativu k chemickým přípravkům představil zástupce firmy Agriculture Service, s. r. o., Ing. Radek Váňa. Odborný program uzavřel vyčerpávající prezentací o celoroční údržbě fotbalového hřiště dlouholetý groundsman Michal Koťan.

Následných praktických ukázek techniky pro údržbu sportovišť s přírodním i umělým povrchem se ujali zástupci známých firem: EUROGREEN CZ, s. r. o., Profigrass, s. r. o. a STROM PRAHA, a. s.

Počasí vypustilo stroje

„Máme tady tři přírodní fotbalová hřiště a jedno s umělou trávou, lehkoatletický stadion, hřiště na hokejbal, beachvolejbal a plážový fotbal, tenisový kurt, posilovnu, rehabilitační zařízení a šatny se sociálním zařízením. Úzce spolupracujeme s FC Písek a s provozovatelem hotelu OtavArena. V sezóně jsou všechna hřiště v permanenci každé odpoledne pět dnů týdně. Služeb areálu využívají pro soustředění také různé sportovní kluby,“ vysvětlil vedoucí píseckého městského sportoviště Michal Žofka a pokračoval:

„Z techniky využíváme především vřetenovou sekačku Jabobsen TriKing 1900, rotační Etesii 124D s možností agregace vertikutátoru, pískovačku, aerifikátor Verti Drain 2519 a malotraktor Iseki 6495. Příznivé klimatické podmínky nám už dovolily pracovat venku. Koncem března vyčesáváme trávníky kvůli zbavení staré plsti a zlepšení přísunu vody a kyslíku ke kořenovému systému. Věnujeme se také intenzivnímu hloubkovému provzdušnění vegetační vrstvy strojem Verti Drain, kdy se opět zlepší především vodní a kyslíkový režim trávníku. Následovat bude přihnojení a lokální dosev prořídlých míst.“

***

Písecký kurz pro groundsmany měl v režii IOG ČR již tradičně vysokou úroveň. Každý z účastníků si nejen osvěžil znalosti, ale určitě se dozvěděl i něco nového a přínosného pro svou práci. Užitek nepochybně přinese také obsahově pestrá stostránková „trávníková“ brožura Sborník 2022, kterou přibalili pořadatelé frekventantům na cestu.

Text a foto Jan Kroupa

O IOG ČR

Spolek The Institute of Groundsmanship Česká republika (IOG ČR) byl založený v roce 2006 jako česká pobočka společnosti IOG, která již více než 70 let sdružuje groundsmeny (správce sportovišť) v kolébce trávníkářství – Anglii. Cílem bylo vytvořit také v ČR aktivní oborové sdružení, které bude komplexně (teoreticky i prakticky) pomáhat profesionálním i dobrovolným pracovníkům ošetřujícím travnaté sportovní plochy, především správcům fotbalových hřišť.

Členy spolku IOG ČR jsou také dodavatelé techniky, materiálů a služeb včetně renovací a rekonstrukcí sportovních ploch. Vzhledem k tomu, že je stále více fotbalových hřišť ve správě obcí a městských organizací, spolek nezapomíná ani na pověřené pracovníky obcí, technických služeb a správy městských areálů. Zmínit lze též spolupráci s podobně zaměřenými oborovými svazy, školami a univerzitami.

(Podrobnosti v Komunální technice 4/2023)*

K obrázkům:

1: Na fotbalovém hřišti se činil žací stroj Etesia 124D s čelně agregovaným vertikutátorem, rotačním žacím ústrojím a sběrem hmoty do koše

2: V nabídce společnosti STROM PRAHA dominoval traktor John Deere 3046R v agregaci s provzdušňovačem trávníků Terra Spike

3: V Písku nechyběla společnost EUROGREEN CZ, která kromě komplexních dodávek služeb a produktů pro sportoviště dováží techniku Iseki a další značky