05.09.2013 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Travní sekačky ze severu

Travní sekačky patří dnes k základnímu vybavení každé menší nebo větší zahrady, přičemž dominují zejména rotační sekačky se spalovacím motorem a jejich uživatelé preferují spíše modely doplněné systémem pojezdu různé konstrukce. Samozřejmě se setkáváme taktéž se sekačkami vřetenovými, zejména na menších zahradách nebo v zahrádkářských koloniích. Kde se klade důraz na co nejtišší provoz, používají se rotační sekačky elektrické, případně akumulátorové a pomalu se prosazují rotační sekačky robotické, které ještě před pár lety patřily spíše do kategorie sci-fi.

Výrobců travních sekaček existuje na trhu celá řada a dnes není problém si vybrat různé modely ve velice širokém spektru záběrů, provedení, standardní výbavy či výbavy dodávané na přání a nejen na našem trhu jsou k dispozici travní sekačky pocházející z kterékoli evropské země, z amerického kontinentu či Asie.
Mezi tradiční výrobce této techniky patří původem švédská značka Stiga, pro kterou je kromě výše uvedených charakteristik typická taktéž žlutočerná barevná kombinace a tohoto výrobce můžeme směle zařadit mezi výrobce renomované či značkové. Některé modely se spalovacím motorem si blíže představíme.

Mulčovací sekačky

Typické sekačky se spalovacím motorem reprezentují modely se sběrným košem, avšak někteří uživatelé dávají přednost tzv. mulčovacím sekačkám, kdy odpadají starosti s manipulací se zelenou hmotou a navíc dochází k průběžnému hnojení travnatých ploch. Systém sekání s trvalým mulčovacím efektem nese v případě značky Stiga obchodní označení Multiclip a je spojen s tomu odpovídající geometrií žacího nože a samotného skeletu.
Ve výrobním programu značky Stiga nalezneme celkem čtyři modely mulčovacích sekaček s tím, že tři modely se dodávají se spalovacím motorem a model Multiclip 50 EL je osazen motorem elektrickým o výkonu 1600 W.
Základním typem se spalovacím motorem značky Briggs and Stratton 550 Series E je typ Multiclip 50 s ocelovým podvozkem a záběrem 480 mm. Nominální výkon motoru udává výrobce na úrovni 2,94 kW (4,0 k). Výška sečení je nastavitelná v rozsahu pěti poloh od 31 do 75 mm pomocí čtyř páček a kola jsou uložena prostřednictvím kuličkových ložisek. Kola jsou tvořena kompozitními materiály. Základní hmotnost činí 28 kg a sekačka není vybavena pohonem pojezdu.
Následuje model Multiclip 50 S, který vychází z výše uvedeného modelu a používá stejný agregát o stejném výkonu. Také zde je možné nastavit výšku sečení, a to na zadních kolech centrálně a na kolech předních individuálně, tedy třemi páčkami, přičemž poháněná jsou přední kola. Vodicí madla jsou jako v případě výše uvedeného základního modelu nastavitelná výškově a navíc jsou sklopná do přepravní polohy. Kola podvozku jsou opět vyrobená z kompozitních materiálů, šasi samotné je taktéž ocelové a celková hmotnost této sekačky činí 32 kg.
Nejvýkonnější model z této řady nese typové označení Pro 53 S Svan, nabízí pracovní záběr na úrovni 510 mm a je osazen zážehovým motorem Honda GCV 160 o výkonu 4,04 kW (5,5 k). Tento model je kromě využití v zahradách určen podle údajů výrobce taktéž k nasazení v komunálním sektoru a je určen pro celodenní nasazení. Na rozdíl od výše uvedených modelů je tento stroj tvořen hliníkovým skeletem a motor je podle údajů výrobce uložen na antivibrační desce. Nastavení výšky střihu je vyřešeno prostřednictvím centrálního mechanizmu, a to v pěti polohách v rozsahu 30 – 65 mm. Také zde se setkáme s pohonem předních kol a kola jsou v tomto případě vyrobena z hliníkové slitiny. Vodící madla jsou kromě výškového nastavení vybavena nastavením bočním a samotná rukojeť je taktéž zvedatelná. Boční nastavení madel umožňuje pohodlné sečení kolem překážek. Kola jsou uložena prostřednictvím ložisek a celková hmotnost sekačky Pro 53 Svan činí 36 kg.

S ocelovým podvozkem

Asi většina sekaček se spalovacím motorem, s nimiž se setkáme na našich zahradách, je tvořena ocelovým podvozkem o záběru na úrovni 450 – 550 mm. V této kategorii nabízí značka Stiga poměrně širokou paletu modelů, přičemž základ nabídky tvoří dvojice základních modelů Collector.
Prvně jmenovaným zástupcem je sekačka s označením Collector 46 S o pracovním záběru 450 mm, která je poháněná spalovacím motorem Briggs and Stratton 450 Series o nominálním výkonu 2,57 kW (3,5 k). Uživatel má na výběr, zda bude pracovat se zadním výhozem, nebo zda zvolí sběr do koše, který má v tomto případě objem 55 l a je konstruován jako celoplastový. Součástí příslušenství je rovněž mulčovací záslepka pro drcení travní hmoty bez nutnosti sběru do koše. Výška střihu je v tomto případě nastavitelná v rozsahu 30 – 67 mm, a to v pěti pozicích prostřednictvím centrálního mechanizmu. Pojezdová kola jsou vyrobena z odolného plastu a jsou uložena prostřednictvím kuličkových ložisek. Poháněná jsou v tomto případě zadní kola a obsluha má k dispozici výškově nastavitelnou do přepravní polohy sklopnou rukojeť. Základní hmotnost činí 25 kg. Značka Stiga dodává tento model také s typovým označením Collector 46, který je představuje provedení bez pojezdu a jehož základní hmotnost činí 24 kg. Pro větší rozlohy je určen model Collector 53 S s pracovním záběrem na úrovni 530 mm, který je osazen spalovacím motorem Briggs and Stratton 625 Series o výkonu 3,67 kW (5,0 k). Co se konstrukčních prvků týká, jsou víceméně shodné s modelem 46 S, přičemž vzhledem k většímu pracovnímu záběru činí základní hmotnost 36 kg.
Pro náročnější uživatele nabízí značka Stiga v řadě základních modelů dvojici sekaček s typovým označením Combi 48 SQ BW o základní hmotnosti 33 kg a Combi 53 SQ BW o hmotnosti 37 kg a pracovním záběru 460, respektive 530 mm. Výška sečení se nastavuje centrálně v šesti pozicích od 22 do 90 mm. Pro oba modely je charakteristický systém 4 in one Multifunction, což znamená, že je možné pracovat se zadním výhozem bez sběru do koše, se sběrem do koše, s mulčovací záslepkou a poslední možností je pracovat s bočním výhozem při sečení hutných porostů. Model Combi 48 je osazen motorem Briggs and Stratton 575 Series EX o výkonu 3,31 kW (4,5 k), zatímco model Combi 53 se osazen motorem stejného výrobce, avšak agregátu s typovým označením 675 Series XVS o výkonu 3,67 kW (5 k). Pro oba modely je charakteristický pohon zadních kol, která mají průměr 280 mm, zatímco průměr přední kol dosahuje 200 mm. Sběrný koš je opat konstruován jako plastový a pojme 60 l. Vodící madla jsou výškově nastavitelná a sklopná, pojezdová kola jsou vyrobena z kompozitních materiálů a jsou uložena prostřednictvím kuličkových ložisek.

Vyšší výkonová kategorie

Vyšší výkonovou kategorii reprezentují v rámci výrobního programu značky Stiga modely s označením Tubo, které se nabízejí v řadách variant a kombinacích.
Základním modelem je Stiga Turbo 48 S BW Plus Honda osazená motorem tohoto japonského výrobce s typovým označením GCV 160 o výkonu 4,04 kW (5,5 k), přičemž je možné zvolit taktéž provedením této sekačky s motorem Briggs and Stratton 675 XVS o stejném nominálním výkonu.
Další variantu představuje typ Turbo 48 SE BW Plus, který je osazen motorem Briggs and Stratton doplněným elektrickým startérem. Všechny výše uvedené typy sekaček nabízí pracovní záběr na úrovni 480 mm, možnost sběru do koše, zadního výhozu nebo mulčování či centrálně nastavitelnou výšku sečení v šesti polohách a v rozsahu 25 – 90 mm. Zadní kola jsou poháněná a dosahují velkého průměru pro zvýšení trakčních schopností a jsou uložena prostřednictvím ložisek. Sběrný koš je kombinovaný, tj. tvoří jej plastová kapota a nosná kostra opatřená potahem z technické textilie, přičemž objem koše činí 60 l. Základní hmotnost sekaček této řady činí 35 kg.
Z výše uvedených typů vychází a výše uvedené technické parametry nabízí modelové řada Turbo 53 S BW Plus Honda osazená motorem Honda GCV 190 o výkonu 4,41 kW (6 k) a taktéž model Turbo 53 S BW Plus s motorem Briggs and Stratton 675 XVS. Také v rámci těchto modelů využívá výrobce ocelového šasi, kompozitních pojezdových kol či výškově nastavitelného a sklopného vodícího madla. Pracovní záběr činí 530 mm, opět se setkáme s pohonem zadních kol, centrálním nastavením výška, nebo kombinovaným košem o objemu 60 l. Základní hmotnost dosahuje 39 kg.
Uvedenou modelovou řadu doplňuje čtveřice sekaček typové řady Excel dodávaná s již zmiňovaným systémem 4 in one Multifunction. Prvním modelem této řady je typ Excel 50 SQ o pracovním záběru 500 mm, který je osazen již několikrát zmiňovaným spalovacím motorem Briggs and Stratton 675 XVS. Obsluha má k dispozici centrální nastavení výšky sečení v 6 polohách od 22 do 95 mm, poháněná jsou opět zadní kola, jejichž průměr činí 300 mm, zatímco průměr přední kol dosahuje 210 mm. Sběrný koš kombinované konstrukce pojme 75 l a je navíc vybaven indikátorem naplnění. Obdobně jako v případě výše uvedených modelů Turbo, tak také v případě modelů Excel se setkáme s ocelovým šasi vyrobeným ze zinkované oceli a pojezdová kola uložená prostřednictvím kuličkových ložisek a jsou vyrobena kompozitních materiálů. Základní hmotnost činí 50 kg.
Z tohoto typu vychází sekačka s označením Excel 50 SEQ vybavená navíc elektrickým startérem. Dalším modelem je typ Excel 55 SQ osazený motorem Briggs and Stratton 750 DOV o výkonu 4,41 kW (6 k), přičemž se setkáme rovněž v souvislosti s tímto modelem s motorem Honda GCV 190 o stejném výkonu. Sekačka pak nese označení Excel 55 SQ, Honda, BBC a je navíc vybaven spojkou nože. Pro oba modely je charakteristik pracovní záběr na úrovni 550 mm, přední kola o průměru 210 mm a zadní o průměru 300 mm, objem kombinovaného koše na úrovni 75 l, centrální nastavení výšky sečení v 6 pozicích a rozsahu 22 – 95 mm nebo vlastní hmotnost dosahující 52 kg.

S hliníkovým podvozkem

Vrcholem nabídky všech výrobců klasických rotačních sekaček jsou zpravidla modely s hliníkovým šasi a nejinak je tomu v případě značky Stiga. Jedná se celkem o pět modelů s obchodním označením Turbo. Základem nabídky je dvojice sekaček, a to Turbo Power 53 S osazená motorem Briggs and Stratton 675 XVS a Turbo Power 53 S Honda s motorem Honda GCV 160, oba o stejném výkonu na úrovni 4,04 kW. Uživatel nalezne ve výbavě těchto sekaček o pracovním záběru 530 mm centrální nastavení výšky sečení v sedmi pozicích v rozsahu 30 – 80 mm nebo kombinovaný sběrací koš o objemu 70 l. Základní hmotnost činí 39 kg.
Dále nabídka sekaček s hliníkovým šasi zahrnuje modely Turbo 50 S o záběru 480 mm, Turbo 55 S o záběru 550 mm a Turbo Pro 55 4S Honda o záběru taktéž 550 mm s tím, že tento model nabízí navíc čtyři rychlostní stupně pohonu pojezdu. Prvně jmenovaný typ o hmotnosti 34 kg je osazen motorem Briggs and Stratton 675 XVS, nabízí centrální nastavení výšky střihu v rozmezí 20 – 70 mm, a to v devíti pozicích, nechybí ergonomická rukojeť vyrobená z měkčené pryže nebo textilní koš o objemu 70 l. Sekačka ve standardním provedení zahrnuje mulčovací záslepku.
Druhý typ z řady Turbo nesoucí označení 55 S, je osazen motorem Briggs and Stratton 750 DOV a záběr činí 550 mm. Centrální nastavení výšky sečení umožňuje v devíti polohách nastavit rozsah 30 – 80 mm. Ve výbavě nechybí hliníková kola s kuličkovými ložisky či textilní koš o objemu 70 l a mulčovací sada. Základní hmotnost dosahuje 39 kg. Vrcholem nabídky je model Turbo Pro 55 4 S Honda vycházející, který je osazen motorem Honda GCV 190 o výkonu 4,77 kW (6,5 k) a čtyřrychlostní pohon pojezdu je řešen prostřednictvím zadních kol. Základní hmotnost činí 41 kg, ostatní základní technické parametry odpovídají modelu Turbo 55 S.
Z výše uvedených modelů rotačních sekaček se spalovacím motorem vyplývá, že se jedná o velmi široké portfolio s řadou prvků základní výbavy i příslušenství dodávaného na přání. Kromě těchto modelů sekaček se zážehovými motory se můžeme u značky Stiga setkat také se sekačkami elektrickými, ale o těch zase někdy příště.

Popisek: Stiga Turbo Pro 55 4 S Honda nabízí záběr 550 mm, objem koše 70 l a čtyřrychlostní pohon pojezdu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down