10.10.2013 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Traktory úspěšně pracují v komunální sféře

Celkem čtyři modelové řady traktorů New Holland nacházejí uplatnění v komunální sféře, při letní údržbě zeleně i letní a zimní údržbě komunikací. Podrobněji rozebereme pouze největší a nejmenší z nových traktorů, modely T6 a T4 Power Star. Zbývající dvě modelové řady traktorů New Holland s označením T4 a T5 zajišťují plynulý přechod mezi popisovanými dvěma modelovými řadami a disponují tak některými technickými prvky obou popisovaných modelových řad podle úrovně zvolené výbavy.

Ale ani u uvedených přechodových řad se technický vývoj nezastavil. U traktorů New Holland T5 vyráběných v oranžové barvě je například nyní možné dopředu namontovat upínací DIN desku a k ní vyvést pomocný pohon PTO.

Ideální pro práci s nakladačem

Nejmenší z nových modelových řad je T4 PowerStar, která je nástupcem řady T4000. Nové PowerStary jsou oproti svým předchůdcům především větší a navazují na úspěšnou sérii traktorů Ford New Holland, které se prodávaly hlavně v Severní Americe. Celkem projekt T4 Power Star zahrnuje tři modely s výkony pod 75 koní (T4.55, T4.65 a T4.75) a je stále osazen motory s technologií EGR pro splnění emisní normy Tier3. Traktory PowerStar najdou své využití především tam, kde je častá práce s čelním nakladačem.

Kabina a ergonomie ovládacích prvků

Pracovníci vývojového oddělení New Holland využili možností, jenž jim poskytuje zázemí mateřské společnosti FIAT Group, a při konstrukci nového traktoru využili nejnovější virtuální 3D technologie, které si mohou ostatní výrobci traktorů těžko dovolit. Co jim to umožnilo? Mohli si tak osahat a otestovat poznatky stovky uživatelů, kteří při vývoji traktorů pomáhali. Nová kabina a ergonomie ovládacích prvků je testována jak pro osoby menších postav, tak pro opravdu urostlé chlapíky.
Je možné se těšit na největší prosklenou plochu v této výkonové kategorii, rovnou podlahu výhodnou u častého nastupování a vystupování typického v komunální sféře a bezkonkurenční výhled střešním oknem na čelní nakladač. O 15° otočné sedadlo řidiče umožňuje snadný pohled na bočně nesené mulčovače. Obsluha má dostatečně velký prostor nad hlavou, k dispozici výbornou bezprůvanovou klimatizaci s deseti průduchy a široce otevíratelné dveře.
Využití nejmodernějších inženýrských technologií se také odráží v rozmístění ovládacích prvků. Nová kabina obsahuje „ovládací oblouk“, na kterém uživatel najde vše podstatné pro obsluhu traktoru, snadno dostupné řadicí páky a joystick pro obsluhu čelního nakladače nebo mezinápravově montovaného nářadí.

Ověřený motor

Traktor využívá hospodárný, mechanicky řízený motor F5C o objemu 3,2 litru s výkony 55, 64 a 74 koní, kterých dosahuje při 2300 ot/min. Maximální točivé momenty činí 240, 275 respektive 310 Nm, a to při 1250 ot/min s převýšením točivého momentu 41, 38 popřípadě 36 %. Díky velkému převýšení točivého momentu a posazení maxima točivého momentu do velmi nízkých otáček je motor velmi pružný a umožňuje obsluze používat traktor při nižších otáčkách motoru a zařazené vyšší rychlosti. Lze tak dosáhnout velmi příznivé spotřeby paliva. Díky těmto parametrům jsou k dispozici i hospodárné otáčky vývodového hřídele 540, což se příznivě projevuje na ekonomice provozu. Práce s kartáčovým zametačem tak je možné zvládnout za snížených otáček motoru a levněji. Dále jsou k dispozici klasické otáčky PTO 540 ot/min pro práci například se šťěpkovačem a otáčky závislé na pojezdové rychlosti, které podniky údržby zeleně a komunikací také často využívají.

Převodovky jednoduché i užitečné

Nejzákladnější převodovkou pro traktory řady T4PowerStar je mechanicky reverzovaná převodovka 12 x 12, kterou lze nahradit hydraulicky reverzovanou převodovkou, tzv. elektroreverzem. Ta je maximálně výhodná pro práci s čelním nakladačem, protože šetří samotné převodové ústrojí a hlavně výrazně ulehčuje práci řidiči. Tuto předovku lze navíc doplnit o plazivé rychlosti, a to na 20 x 20, kdy je možné dosáhnout minimální pojezdové rychlosti 108 m/h, což se hodí v době zimní údržby při práci se sněhovou frézou. Pro pohyb po komunikacích také přijde vhod max. rychlost 40 km/h.

Výkonná hydraulika

Hydraulické čerpadlo dosahuje průtoku 48 l/min. Traktor je navíc vybavený samostatným hydraulickým čerpadlem pro řízení, takže práce s čelním nakladačem a hydraulicky poháněnými stroji je bezpečná, rychlá a přesná.

Úsporné a přitom výkonné

Nejvyšší modelová řada traktorů vhodných pro komunální účely zahrnuje stroje s označením T6.120 – T6.175 a navazuje na úspěšné traktory řad TS-A či novější T6000 Plus a Elite. Tyto stroje jsou osazené čtyřválcovými a šestiválcovými motory s jmenovitými výkony od 110 do 140 koní, které díky elektronickému řízení vstřikování CommonRail mají k dispozici i navyšování výkonu v rozsahu 30 – 40 k. Vyšší výkon je pak k dispozici při jízdě po silnici, odběru výkonu přes PTO (práce se sněhovou frézou, mulčovačem), či přes hydrauliku. Emise jsou řešené technologií SCR, která prokazatelně snižuje spotřebu a celkové provozní náklady a zvyšuje výkonnost strojů. Kromě značky New Holland najdeme v tomto segmentu technologii SCR opravdu jen těžko.

Převodovka podle potřeby

Standardně jsou traktory osazené převodovkou částečně řazenou pod zatížením ElectroCommand ECO s dodatečným sedmnáctým rychlostním stupňem, díky němuž traktor dosahuje maximální rychlosti 40 km/h při snížených otáčkách motoru a šetří tak palivo. Od roku 2013 jsou traktory T6 navíc osazované také nejmodernějšími plynulými převodovkami AutoCommand, které maximálně zvyšují komfort jízdy, umožňují naprosto přesně dodržovat zvolenou pojezdovou rychlost a pomáhají šetřit palivo, protože udržují motor velmi blízko oblasti s maximálním točivým momentem, kde je nejnižší spotřeba.
S převodovkou AutoCommand se pojí také nová loketní opěrka SideWinder a multifunkční páka se silově úměrným režimem. Stejným směrem a stejnou rychlostí s jakou pákou obsluha pohne, tak se traktor rozjede. Pokud tedy bude například čistit dopravní značky, kdy je potřeba rychle přejíždět od jedné k druhé a zároveň potřebuje velmi jemně a přesně manévrovat v bezprostřední blízkosti značky, pak silově úměrný režim maximálně ocení.

Práce v pohodlí

Nejčastěji používanou hydraulickou funkci (s průtokem až 125l/min) je samozřejmě možné také ovládat z multifunkční páky, takže práce je opravdu hračkou. Pro ovládání čelního nakladače je k dispozici samostatný integrovaný joistick.
Když se řekne SideWinder, znamená to také dotykový monitor s úhlopříčkou 10.4“, na kterém se nastavují detailnější funkce traktoru. Na monitoru lze zobrazovat výstup externích kamer a o přestávce sledovat oblíbená videa. Tyto traktory se celkově hodí na těžší práce, do horských oblastí a k údržbě vozovek vyšších tříd. V současnosti traktor řady T6 v komunální úpravě pracuje například na Šumavě v Železné Rudě.

Popisek: Projekt T4 Power Star zahrnuje tři modely s výkony pod 75 koní (T4.55, T4.65 a T4.75)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down