07.04.2022 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Traktory s maximální univerzalitou

V široké nabídce techniky, kterou má ve svém portfoliu společnost AGROMEX, jsou bezesporu velice důležitým artiklem kolové traktory Fendt. Široká škála vyráběných modelů pokrývá svými řadami 200 až 1000 výkonové spektrum od 72 do 517 koní a je vhodná nejen pro využití v zemědělství. Profesionální stroje nacházejí uplatnění i v komunální sféře, při údržbě silnic a jejich okolí i při práci v lese v agregacích s rozmanitou škálou pracovních adaptérů.

 Nabídkou kolových traktorů výrobce momentálně pokrývá výrobními řadami 200 až 1000 výkonové spektrum od 72 do 517 koní. Pro využití v technických službách budou zřejmě nejzajímavější traktory s výkonem zhruba do 130 koní, nicméně při určitých činnostech mohou najít uplatnění i nejvýkonnější stroje. „Ucelené portfolio traktorů umožňuje jejich případné využití nejen v zemědělských provozech, ale i v komunální sféře nebo při lesnických pracích. Při údržbě měst a obcí se zřejmě nejvíce uplatní zástupci řady 200 s tříválcovými motory a výkony až  124 koní. Nicméně mnoho měst a obcí je též vlastníkem lesních porostů, o které je třeba se postarat. A při lesnických pracích se mohou uplatnit i ty nejvýkonnější modely traktorů v agregacích se štěpkovači nebo pařezovými frézami. I když tyto práce budou zřejmě ve většině případů zajišťovány specializovanými firmami formou služeb,“ uvedl ředitel prodeje strojů firmy Agromex Ing. Filip Javorek.

S důrazem na všestrannost

„Z hlediska svého ovládání, hydrauliky i komfortu jsou traktory Fendt komplexně připraveny k využití v zemědělství, dopravě i komunální sféře. Pokud jde o traktory vhodné pro práci v technických službách, můžeme jejich případným uživatelům nabídnout nejen provedení v typické oranžové barvě bez příplatku, ale především hned několik bezpečnostních prvků. Některé vyráběné modely jsou konstruovány s možností pojezdové rychlosti až 60 km/h, která se při delších přejezdech bezpochyby hodí. Při provozu na veřejných komunikacích nicméně často číhá nebezpečí střetu s jiným účastníkem silničního provozu. Proto mohou být traktory vybaveny speciálním komunálním sedadlem se zvýšenou opěrkou a tříbodovým bezpečnostním pásem. Z pracovního hlediska jsou k dispozici například různé počty hydraulických okruhů podle potřeby využívaných pracovních adaptérů,“ vysvětluje Mgr. Jakub Hurta, produktový specialista kolových traktorů společnosti AGROMEX .

Zřejmě největší využití najdou při práci ve městech a obcích traktory výrobní řady 200 s výkony tříválcových motorů od 72 do 124 koní, plynulým pojezdem a komfortním ovládáním. „Modely V/F/P Vario s úzkým rozchodem a celkovou šířkou od  pouhých 107 cm nejsou určeny pouze pro práci v sadech a vinicích, velice dobře se hodí například pro zimní údržbu chodníků, kde mohou své obratnosti bezezbytku využít. K dispozici může být až 7 + 2 hydraulických okruhů a možnost výbavy se pohybuje od jednoduché až po tu nejsofistikovanější. Pro další běžné práce například s žacími stroji se hodí další zástupci řady 200 s výkony motorů 72 až 124 koní. Nejvyšší modely disponují funkcí DynamicPerformance, tedy navýšení výkonu motoru až na 124 koní, což řidič využije především při pracích s vývodovou hřídelí a při horkých letních teplotách, protože ani s klimatizací nedojde k poklesu výkonu traktoru,“ říká Jakub Hurta.

„Modely řady 200S jsou koncipovány stejně jako ostatní traktory Fendt jako stavebnice a určité technické prvky jsou variabilní podle přání a potřeb uživatele. I stroje této třídy je možné vybavit odpruženou kabinou i nápravou, ideálním doplňkem je čelní nakladač s komfortní loketní opěrkou s elektronicky ovládanými okruhy. Traktory řady 200S patří mezi univerzální stroje, které zvládají agregaci se štěpkovači odpovídajícího výkonu, mohou pracovat v dopravě s návěsy a přívěsy, vhodná je agregace s příkopovými rameny i mulčovači. Nechybí ani přední okruhy potřebné pro zametací kartáče, na přední vývodový hřídel může být agregována sněhová fréza. Kompaktní Fendt 200S Vario má vysoce výkonnou hydraulickou soustavu, která najde uplatnění v celé řadě aplikací. Možné využití je tedy velice široké a celoroční. V Německu, či Rakousku je takovéto využití obratných traktorů Fendt naprosto běžné. Stroje s vario převodovkou nabízejí obsluze maximální komfort a traktory disponují i dalšími vlastnostmi vhodnými pro komunální agregace,“ popisuje možnosti traktorů řady 200S Filip Javorek.

Výhodou je též možnost využití plně integrovaného čelního nakladače s různými variantami upnutí a funkcí, což platí pro všechny traktory až do výrobní řady 700.

Uplatnění ale mohou najít i výkonnější modely. U řady 300 s vyšším výkonem motoru (do 133 koní) a větší nosností upozornil Jakub Hurta například na možnost bezpečného náklonu (do 25 stupňů) a vysokou světlou výšku. „Mohlo by se zdát, že traktory vyšších řad 500 a 700 s čtyřválcovými a šestiválcovými motory Deutz, jejichž výkon dosahuje až 246 koní, nenajdou v technických službách uplatnění. Ale například v agregaci se třemi agregovanými vyžínacími rameny nebo mulčovači zvládnou údržbu okolí komunikací během jednoho přejezdu. Výhodou nejvýkonnějších traktorů Fendt řad 800, 900 a 1000 je plnohodnotné otočné řízení a společně s možností využití plazivých rychlostí jsou velice dobře využitelné například v agregaci se silniční frézou, popřípadě při práci v lese. Ostatně díky převodovce vario zajišťující plynulý chod je možné minimální pracovní rychlost od 20 m/h využít u všech vyráběných traktorů Fendt,“ dodal Jakub Hurta.  

Profesionalita, komfort a bezpečnost

„Pokud bych měl shrnout výhody traktorů Fendt, nemohu zapomenout kromě těch výše uvedených na standardní možnost prodloužení záruky přímo od výrobce, která se vždycky hodí. Z technických prvků bych ještě rád připomenul panoramatické čelní sklo kabiny usnadňující obsluze práci s čelním nakladačem a dalším nářadím. Široké možnosti různých variant nabízí osvětlení traktoru kombinovatelné přesně podle používaných pracovních adaptérů.  Další výhodou je možnost předního tříbodového závěsu díky nosnosti nápravy nezávislého na agregaci čelního nakladače. Pokud zmíním nápravy, u výrobní řady 200 jsou nápravy pevné s možností odpružení, u vyšších výrobních řad jsou vždy odpružené. Díky univerzalitě traktorů nemusí uživatel pracovat pouze s vyhraněnou skupinou dodavatelů agregovaného příslušenství, ale může použít prakticky jakékoli nářadí, které již vlastní. To vše nahrává k určité diverzifikaci využití traktorů, které mohou pracovat například v zemědělském provozu i v komunálních službách,“ uzavírá Jakub Hurta.*

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down