24.02.2009 | 01:02

Traktory pro ty, kdo chtějí víc

Jedním z předních výrobců traktorů, který nabízí ucelený sortiment deseti modelových řad s výkonem od 65 do 600 koní, je firma CASE IH. Její stroje jsou určeny především do zemědělství, komunálního sektoru a stavebnictví.

V České republice ji zastupuje výhradní dovozce společnost AGRI CS. a. s. Nejenom ve světě, ale i u nás, patří značka CASE IH k nejprodávanějším, o čemž svědčí její stabilní druhé místo v prodejnosti v ČR. Pro komunální nasazení jsou nejvhodnější zejména čtyři modelové řady Quatum C, JXU, Maxxum a CVX. Pokrývají výkonové rozpětí od 65 do 217 koní s možností zvolit si jednodušší traktor s mechanickou převodovkou nebo špičkový stroj s převodovkou plynulou.

Úpravy podle přání Pro komunální oblast se traktory CASE IH dodávají speciálně upravené podle požadavku zákazníka. Úpravy lze objednat přímo z výrobního závodu nebo je uskutečnit až v České republice.
K základním požadavkům patří změna barvy na oranžovou, zejména RAL 2011. Dokonalý jízdní komfort, vysokou životnost a bezpečnost na sněhu zaručují profesionální komunální pneumatiky Nokian TRI2. Pro snadné připojení nářadí lze dodat přední upínací desku nebo čelní tříbodový závěs. Pro pohon čelního nářadí se nabízí vývodový hřídel s možností přídavné převodovky s vyosením.
Na přání lze dodat až osm vnějších okruhů, a to s mechanickým nebo elektronickým ovládáním. V elektronickém provedení je možné u každého z nich nastavit individuálně průtok a časování. Samozřejmostí je jejich případné vyvedení do přední části traktoru.
Hlavní axiální hydraulické čerpadlo může mít na přání průtok až 130 l/min a standardně je vybaveno systémem Load Sensing, který neustále snímá tlak a dodává pouze požadované množství oleje.

Komfort, bezpečí, otoční řízení Bezpečnostní kabina traktorů je navržena podle nejmodernějších standardů s ergonomickým rozvržením ovladačů, které jsou u modelových řad Maxxum a CVX integrovány do loketní opěrky pohybující se současně se sedadlem. Obsluha má tak všechny potřebné ovladače neustále po ruce a traktor tak dokáže ovládat doslova jedním prstem.
Na přání je možné dodat kabinu a přední nápravu s odpružením. Již tak vysoký komfort se ještě znatelně zvýší. Zejména pří jízdě vysokou rychlostí po silnici je tato funkce uživateli velmi vítaná. Klimatizace a pohodlné sedadlo spolujezdce patří ke standardní výbavě.
Těm, kdo často pracují v zimě, se budou určitě hodit vyhřívaná vnější zpětná zrcátka s elektrickým nastavováním nebo vyhřívané přední a zadní okno. Při práci v noci všichni ocení velký počet pracovních světel s možností jejich natočení do stran.
Traktory CASE IH se také velmi často vybavují plnohodnotným otočným řízením, které je schváleno pro provoz na pozemních komunikacích. Otočné řízení lze dodat na traktory od 100 koní s mechanickou nebo plynulou převodovkou.
V zadní části kabiny, která je upravená přímo z výroby, se nachází zvětšený prostor pro nohy řidiče, panel přístrojů a také plnohodnotný volant, pomocí něhož se řídí v opačném směru. Obsluha se pouze se sedačkou, na které stále sedí, otočí vzad. Důležité je zmínit, že kompletní ovládání, které je na pravé loketní opěrce, se samozřejmě otočí se sedačkou a řidič je má v nezměněné poloze.

Rozmanité nasazení Z modelových řad CASE IH se u nás nejčastěji prodávají traktory JXU s výkonem od 70 do 105 koní, MAXXUM s výkonem od 110 do 178 koní nebo CVX s plynulou převodovkou a výkonovým rozpětím 140 až 217 koní. Jejich nasazení je velmi rozličné a zaleží vždy na konkrétním uživateli. Příklady uvádějí obrázky.
V zimě se často agregují s čelními nebo zadními pluhy, nesenými sypači a také s frézou na sníh. Pro letní údržbu jsou díky vysoké únosnosti náprav přímo předurčeny pro práci se žacími rameny s možností jejich umístění dopředu, mezi nápravy anebo do zadního tříbodového závěsu. Dokonalé přizpůsobení rychlosti je možné v případě mechanické převodovky díky jemnému odstupňování s možností plazivých rychlostí. V případě bezstupňové vario převodovky lze plynule zvolit jakoukoliv rychlost.
Komunální traktory CASE IH se díky své moderní a promyšlené technologii staly oblíbenými i v České republice. Jako příklad lze jmenovat podniky Správy a údržby silnic Ústeckého kraje, Valaška, Moravskoslezského nebo Pardubického kraje, která provozuje dokonce tři špičkové traktory CVX a plynulou převodovkou. Města a obce vlastnící menší traktory modelové řady JXU bychom spočítali jen těžko…