18.02.2016 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Traktor značně pomohl při čistotě obce

V jihovýchodní části okresu Přerov se nachází na rozloze 365 hektarů obec Přestavlky s 266 obyvateli. Při jejím úklidu v létě i v zimě výrazně pomáhá malotraktor Yanmar EF 235 s příslušnými adaptéry.

Nový traktor se zametacím kartáčem, sběrnou vanou a systémem skrápění získala obec v roce 2014 na základě dotačního programu OPŽP vypsaného na pravidelnou údržbu obce a snížení prašnosti. „Traktor jsme přebírali těsně před vánočními svátky 2014. Na jeho pořízení včetně potřebného nářadí se nám podařilo získat podporu v podobě dotace ve výši 992 286 Kč, přičemž obec se podílela částkou 94 294 Kč. Pro obec to byl opravdu dobrý vánoční dárek, protože po více než roce provozu mohu říci, že tato technika výrazně přispěla k čistotě a v naší poklidné vesnici je na komunikacích pořádek,“ říká s uspokojením starostka obce Přestavlky u Přerova Jana Macháčková.

V létě každý den, v zimě podle potřeby

V letních měsících traktor zametá každý den a zvládne tak uklidit denně více než dva kilometry místních komunikací a veřejných prostranství. V zimě je nasazován podle potřeby a klimatických podmínek. „Komunikace v zimě nesolíme, využíváme pouze posypů pískem, nebo drtí. Traktor při tom využíváme na dopravu těchto inertních materiálů a potom samozřejmě po aplikaci také při jejich úklidu. Pokud by napadlo větší množství sněhu, může traktor pracovat také se sněhovou radlicí. Ale zimy jsou poslední dobou u nás mírné, nacházíme se v nadmořské výšce od 213 do 332 metrů, proto sníh nebývá příliš často a zatím neuvažujeme ani o pořízení sypače. Dříve posypový materiál na komunikacích zůstával, dokud jej nerozjezdily automobily, což ke vzhledu obce rozhodně nepřidalo a i prašnost byla samozřejmě větší. Nyní si traktor se zametacím kartáčem s úklidem posypu poradí a na vzhledu obce je to vidět. Určitě by byl dobře využitelný i při některých dalších činnostech, ale udržitelnost projektu je deset let, takže po tu dobu se u nás bude nový stroj věnovat pouze předem definovaným činnostem,“ zdůrazňuje Jana Macháčková.*

Více v časopisu Komunální technika 2/2016

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down