13.08.2020 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Traktor šitý pracovním adaptérům na míru

Jako organizační složka městského úřadu pracuje v jihočeském městě Borovany technická četa zabezpečující komunální služby ve městě i jeho šesti přilehlých obcích. Deset zaměstnanců hospodářského dvora se stará o letní i zimní údržbu komunikací, úklid odpadkových košů, pečuje o veřejnou zeleň a připravuje zázemí pro časté kulturní akce, které se v Borovanech pravidelně konají několikrát týdně. Povinností je tedy vždy více než dost a kvalitní technika se k jejich úspěšnému zvládnutí určitě hodí. Od loňského podzimu strojový park hospodářského dvora výrazně posílil nový traktor Fendt 210 Vario.

„Požadavky na vyšší kvalitu údržby veřejných prostranství, zeleně i komunikací se neustále zvyšují, proto jsme již před časem začali vážně uvažovat o nutné obnově technického parku a náhradě starších strojů za nové, které by práci lépe zvládaly. Několik let provozujeme například výkonné příkopové rameno, které bylo ovšem do loňského podzimu limitováno agregací se starším traktorem, jehož technické parametry zcela neodpovídaly potřebám. Traktor sice agregaci zvládal, ale na svůj maximální výkon a vyžínací rameno se stejně nemohlo ukázat ve své plné síle. Provoz tak nebyl ekonomicky ideální, nemluvě o životnosti traktoru, který technicky trpěl. Proto jsme do městského rozpočtu v loňském roce zařadili investici do nového stroje,“ popisuje Ing. Petr Jenkner, starosta města Borovany.

Před zakoupením traktor dokonale prověřili

Než došlo v Borovanech ke koupi nového traktoru, byly předem stanoveny přísné požadavky pro jeho výběr. „Ve strojovém parku technické čety bylo několik pracovních adaptérů, které chceme při komunálních službách dále využívat. Šlo například o již zmiňované příkopové rameno, sněhovou radlici se sypačem, mulčovač i vlek. Zásadní podmínkou výběru tedy bylo, aby nový traktor všechna uvedená přídavná zařízení zvládal, a to pokud možno bez složitých technických úprav. Abychom to zjistili, nebylo jiné cesty než před výběrovým řízením všechny agregace s konkrétními traktory poctivě vyzkoušet,“ vysvětluje Petr Jenkner.

Nabídek se sešlo poměrně hodně a k vlastnímu testování byly vybrány tři traktory různých značek. K jejich výsledkům se poté vyjádřili kompetentní technici i obsluha, která v Borovanech s traktorem pracuje. „Na základě získaných poznatků jsme si sestavili ideální technický model traktoru vhodný pro práci s naší sněhovou radlicí a sypačem, mulčovačem, vyžínacím ramenem a vlekem. Přiznám se, že mě potěšilo, že zvítězil traktor Fendt, protože tuto značku považuji za absolutní světovou špičku,“ říká Petr Jenkner a dodává: „Příjemně nás překvapila i nabízená pořizovací cena, protože vím, že stroje této značky rozhodně nepatří k nejlevnějším na trhu, jelikož za kvalitu se zkrátka platí. Ovšem při sledování ekonomiky provozu stroje je třeba kalkulovat i s dalšími náklady na jeho provoz, které jsou stejně důležité jako prvotní investice do nákupu. Proto jsme porovnávali i doporučované intervaly budoucích povinných servisů, jejich rozsahy a pochopitelně ceny. Doporučená délka servisních intervalů určitě svědčí o kvalitě použitých komponentů a ukazuje, s jakou životností traktoru se dá počítat.“

Více v časopisu Komunální technika 8/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down