07.02.2022 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Traktor roku 2022, nejlepší speciál

V soutěži o titul Traktor roku 2022 v kategorii Best Specialized se v loňském roce utkaly čtyři traktory. Soutěž už druhým rokem probíhala vzhledem k pandemii covid-19 spíše v digitálním světě, ale vyhlášení se nakonec uskutečnilo na živo, a to na veletrhu Eima v italské Bologni. Nakonec zvítězil speciál do hor traktor Reform Metrac H75 Pro.

O titul bojoval traktor Carraro Compact VLB 75, Ferrari Vega 85 DualSteer, Antonio Carraro SRX 5800 a Reform Metrac H75 Pro. Porota vybrala jako vítěze model Reform Metrac H75. Jako speciál do hor ji zaujal svým nízko položeným těžištěm, hydrostatickou převodovkou a možností ovládat dvě nářadí současně.

Zrozen pro práci v horách

Oceněný model Reform Metrac H75 Pro vstoupil na scénu v roce 2020 a hned vzbudil velký zájem. Jeho výhodou je všestrannost, výborná svahová dostupnost i průjezdnost těžkým terénem a v neposlední řadě hospodárnost.

Pohonnou jednotkou je motor Perkins 904J-E28T– EU5 se čtyřmi válci, zdvihovým objemem 2,8 l a maximálním výkonem 75 koní. Maximální točivý moment činí 300 Nm a je dosahován při otáčkách 1600 ot/min. Uložení motoru je na straně stroje, tak aby nebylo narušeno nízké těžiště.

Pro splnění platné emisní normy je zařazen oxidační katalyzátor, filtr částic a systém zpětné recirkulace výfukových plynů. Nově je řešený systém chlazení, kdy chladič kapaliny motoru i oleje hydrostatiky jsou v jednom bloku a snadno výklopné do boku. Výhodou takového řešení je snadné čistění chladiče i lepší přístup k ostatním částem motoru.

Reform Metrac používá dvourozsahovou hydrostatickou převodovku (0 až 20 km/h a 0 až 40 km/h) a dvouokruhové brzdy všech pojezdových kol.

Hydrostatický pohon pojezdu umožňuje plynulé přizpůsobení rychlosti pojezdu příslušným pracovním podmínkám a umožňuje plynulý rozjezd bez trhání i na svazích. Pohon pojezdu je elektronicky řízený, což zajišťuje optimální účinnost a vytváří správnou rovnováhu mezi požadovaným výkonem a spotřebou. V případě potřeby nižšího výkonu může řidič přepnout do "úsporného režimu".

Všechna kola jsou také řízená a přední náprava nabízí výkyv až 15°, čímž zajišťuje vždy maximální kontakt kol s podložkou. Optimalizovaný terénní podvozek a inteligentní systém pohonu všech kol nového Metracu H75 zajišťují dostatečnou trakci a ochranu půdy v každé situaci.

Hydraulický systém je ve standardu poháněn čerpadlem o průtoku 29 l/min (na přání může být až 52 l/min) a ovládání hydraulických ventilů je řešeno mechanicky i elektricky.  Ve standardu jsou čtyři, na přání až šest párů rychlospojek. Standardem je dále přední a zadní tříbodový závěs, oba s nosností 1,5 tuny, a také přední i zadní vývodový hřídel.

Pohodlné svezení

Reform Metrac H75 pro má novou kabinu, která je umístěna v těžišti stroje a vyznačuje se nízkou hlučností, naměřeno bylo jen 74 dB.

Pohodlný nástup umožňují velké a celoskleněné dveře, levým zadním sloupkem je nasáván vzduch do kabiny. Tím se odděluje čistší levá a špinavější pravá strana stroje (vpravo je umístěn motor a chladiče). Základem pro ovládání nového Metracu H75 je nová ergonomická loketní opěrka s multifunkčním joystickem a centrálním otočným ovladačem "R-Com". Loketní opěrka je trvale připevněna k sedadlu řidiče, pohybuje se s ním, což umožňuje pohodlnou a přesnou práci i na extrémních svazích.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down