18.04.2019 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Traktor pro vyvážecí i další práce

V okolí obce Krahulčí v okrese Jihlava se stará Bohumír Holec zhruba o pět hektarů lesa. Od loňského léta mu při vyvážecích i dalších pracích výrazně pomáhá kompaktní traktor New Holland Boomer 30.

Lesní práce vykonává Bohumír Holec jako doplňkovou činnost, vlastní tři hektary lesa a další dva má pronajaté. Nicméně ani oblast nacházející se nedaleko Telče neminula silná kůrovcová kalamita, takže práce je v lese víc než dost. Po těžbě a následných vyvážecích pracích bude následovat školkování a postupná obnova lesních porostů. Při všech zmiňovaných činnostech se obratný výkonný traktor v brzké době uplatní.

Do loňského června pracoval v agregaci s vyvážečkou traktor Shibaura SP1540 s výkonem motoru 15 koní. Ten měl ovšem již svoje nejlepší léta dávno za sebou, takže přišel čas poohlédnout se po jeho zdatném nástupci. „Vybíral jsem z několika značek traktorů a rozhodoval se nejen podle pořizovací ceny, ale především podle technických parametrů umožňujících pro mě vhodné agregace nářadí. Mimo jiné jsem navštívil předváděcí akci v Hustopečích a vyzkoušel si traktor, který mě zaujal. Model New Holland Boomer 30 s výkonem motoru téměř 30 koní svými parametry nejlépe vyhovoval a spojení s vyvážečkou Vahva Jussi 320 je velice zdařilé a především funkční. Od loňského června odpracovala tato souprava při drobných vyvážecích pracích více než sto motohodin k mojí plné spokojenosti. Traktor vyhovuje svými rozměry, projede prakticky všude a výkonově bohatě stačí. Při koupi traktoru jsem nevyužil možnost dotací, jeho výběr byl o to snazší, jelikož jsem nebyl ničím limitován. Zvolil jsem verzi bez kabiny pouze s ochranným rámem, protože manipulace se strojem je tak v lesním porostu jednodušší a v zimních měsících se moc práce stejně nenadělá. Do lesa jsem zvolil variantu traktoru s mechanickou převodovkou a pohonem všech kol. Ovládání traktoru je velice jednoduché a stroj si poradí i v náročném terénu. Předpokládám, že jej brzy využiji i při dalších činnostech při obnově lesa, uplatní se například při orbě, s bránami i dalšími vhodnými adaptéry. Důležité je, že stejně jako vyvážečka je traktor homologován pro jízdu na veřejných komunikacích, při dopravě dřeva na pilu jej určitě využiji,“ hodnotí Bohumír Holec dosavadní zkušenosti s novým traktorem.

Více v časopisu Komunální technika 4/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down