Traktor nezklamal ani při extrémní zátěži

Komplexní služby v oblasti výstaveb, rekonstrukcí a regenerace travnatých ploch s přírodním i umělým povrchem jsou hlavní činností společnosti MAXGREEN, která má svoje sídlo ve Velkých Hošticích nedaleko Opavy. Kromě péče o sportovní plochy a větší okrasné parky nabízí tato společnost svoje služby také zemědělcům a působí též v komunální sféře. Z uvedené široké škály vykonávaných prací je jasné, že k jejich kvalitnímu zajištění musí pomáhat profesionální technický park. Do něj patří mimo jiné také traktor TYM T 555 s mechanickou převodovkou.

„Jako společnost s ručením omezeným působí firma MAXGREEN na trhu od května roku 2021, ale s údržbou travnatých ploch a sportovišť jsme začali jako soukromé osoby již v roce 2013, takže máme v tomto segmentu dost zkušeností stejně tak jako v zemědělství, kterému se dlouhodobě věnujeme. Svoje služby nabízíme také okolním obcím, pro které můžeme zajistit například mulčování veřejných ploch, kontejnerovou dopravu, štěpkování, výkopové práce a terénní úpravy i zimní údržbu komunikací. Naše firma má tři stálé zaměstnance, dalších šest zaměstnáváme sezónně. Námi vykonávané činnosti jsou totiž zhruba z devadesáti procent sezónního rázu a odehrávají se v období od jara do podzimu a ve velké většině jsou vázány na příznivé počasí. Právě to je jeden ze zásadních důvodů, proč musejí být naši pracovníci a s nimi i potřebná technika dokonale připraveni, aby se poměrně krátké vhodné časové úseky daly plně využít. U používané techniky si nemůžeme dovolit výpadky, takže vsázíme na spolehlivé v praxi osvědčené značky a totéž se dá říci o jejich dodavatelích schopných zajistit rychlý a bezproblémový servis i dodávky náhradních dílů. Jedině tak můžeme našim obchodním partnerům garantovat rychlou a kvalitně odvedenou práci,“ říká úvodem Adam Fiala, jednatel společnosti MAXGREEN.

Výkonný traktor se vždycky hodí

Při šíři nabízených prací je jasné, že ve strojovém parku nemůže chybět spolehlivý traktor vhodný k agregaci s různými pracovními adaptéry. V kategorii menších obratných traktorů vsadily ve firmě MAXGREEN již před několika lety na značku TYM. „Když jsme se rozhodovali o koupi traktoru dané výkonové třídy, čerpali jsme ze zkušeností s těmito stroji v našem regionu. Například na golfovém hřišti v Kravařích pracují tyto stroje od roku 2010 a neslyšeli jsme dodnes o vážných potížích. V okolí využívají různé subjekty asi 15 traktorů této značky a reference jsou příznivé. Dovozce traktorů, společnost TYM Central Europe, úzce spolupracuje se společností Profigrass, se kterou jsme měli pozitivní zkušenosti, tak jsme se rozhodli, že jihokorejský traktor vyzkoušíme. Prvním modelem, který jsme využívali, byl starší traktor T 353. Odvedl u nás kus práce a dodnes slouží v jedné z našich partnerských organizací k plné spokojenosti. Když jsme za něj hledali náhradu, nabídl nám dovozce model T 555 s ideální výbavou v této kategorii. Důležitá pro nás byla hmotnost traktoru umožňující jeho snadný transport, protože přejezdy z místa na místo jsou při naší práci opravdu časté. Oslovila nás též výbava potřebnou hydraulikou, možnost využití čelního nakladače i pohodlí v kabině, ve které obsluha tráví nemálo času. Celková modifikace malotraktoru s parametry větších strojů umožňuje celou škálu agregací nářadí. Zaujal nás též praxí prověřený spolehlivý motor Yanmar s nízkou spotřebou pohonných hmot a možnost mechanické převodovky, která je pro velkou část našich činností vhodnější než hydrostat,“ vysvětluje Adam Fiala.

Traktor má za sebou odpracovaných 2500 motohodin většinou v extrémních podmínkách takřka na hranici únosnosti. V komunálních službách pracuje například se sněhovou radlicí s pracovním záběrem 2,5 metru, což nebývá běžné. Zvládá i agregace s výkonnými mulčovači, transport materiálu a výkonný je i v agregaci s čelním nakladačem. Jak uvedl Adam Fiala, traktor utáhne i šestitunový náklad. Na golfových hřištích pracuje v kopcovitém terénu s pískováčkou s celkovou hmotností 4,5 tuny a díky mechanické převodovce a vynikajícím tahovým vlastnostem to zvládá. Zajímavá je i zdvihová kapacita zadního závěsu dosahující 1,5 tuny, kterou traktory s výkonem motoru okolo 50 koní běžně nemívají.

„Pro naše účely je vhodnější varianta s mechanickou převodovkou, ale pokud by měl traktor pracovat pouze v obci, asi bych si vybral hydrostatický pohon. Všestranný traktor je totiž v komunálních službách vhodný naprosto na vše a většinou při práci v obci nebývá v celodenním zápřahu jako u nás. Výhodou jsou i jeho rozměry a především nízké provozní náklady. Náš traktor při plném výkonu spotřebuje zhruba 20 litrů nafty za deset hodin práce, což rozhodně není mnoho,“ upozornil Adam Fiala.*

Více v časopisu Komunální technika 4/2024.

1 – Traktor TYM T 555 má za sebou odpracovaných 2500 motohodin většinou v extrémních podmínkách, ve kterých se osvědčil

2 – V komunálním sektoru může traktor pomoci mimo jiné při výkopových pracích, či terénních úpravách

3 – V agregaci s taženým rozmetadlem je traktor jako doma. Kromě pomoci při údržbě fotbalových hřišť zvládne i práci v náročnějším terénu

4 – Traktor se uplatní i v zemědělských provozech