11.04.2013 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Traktor jako univerzální nosič

Technický vývoj komunální techniky kráčí rychle vpřed a pro traktory to platí dvojnásob. Jejich uživatelé kladou na svoje pomocníky stále větší nároky, které by šlo zjednodušeně vyjádřit ve dvou požadavcích.

Prvním je zvyšování jednotlivých technických parametrů při zachování kvality, velikosti a hmotnosti stroje. Pro potřeby komunálních služeb, údržby travnatých ploch, práce ve vinicích a sadech, skladové logistiky, ale i pro třeba stavebnictví, je čím dál důležitější, aby využitá mechanizace dokázala plnit úkoly mohutných strojů při co největší manévrovatelnosti a pokud možno kompaktních rozměrech. Zosobněním těchto požadavků není pouze důraz na výkon stroje a rychlost pojezdu, ale i na vybavení jako jsou hydraulická soustava, komfortní kabina, vytápění, klimatizace a další.
Druhý požadavek souvisí s univerzálností použití komunálního traktoru, a to především s ohledem na co nejširší škálu výkonného příslušenství, které lze k němu agregovat.

Čtyři modelové řady

Především na plnění těchto požadavků se soustředí korejská firma Kukje Machinery Ltd. při vývoji a výrobě traktorů Branson a příslušenství k nim. Současná nabídka je rozčleněna do čtyř modelových řad, které sdružují kompaktní traktory s mechanickými převodovkami o výkonech od 21 do 55 k (řady 00 a 20R/CX) a stroje s hydropojezdy od 24 do 47 k (řady 00h a 10/20h).

S bohatým příslušenstvím

Řady 00 a 00h, traktory s univerzálním využitím, charakterizují vlastnosti jako minimální šířka od 112 cm, možnost hydropojezdu i mechanického řazení, zadní a mezinápravový vývodový hřídel a dva hydralické okruhy vepředu a vzadu. Vzhledem k faktu, že lze traktor vybavit i předním tříbodovým závěsem a vývodovým hřídelem, stejně tak jako vytápěnou kabinou, otevírá se uživatelům široká nabídka příslušenství, které lze agregovat.
Sečení trávy umožňuje připojení čelně nesené sekačky s mulčováním a vzadu nesených mulčovačů se sběrem i s vyklápěním do výšky. K traktorům je nabízena i možnost mezinápravového sečení s připojením sběrného boxu Grass Vampire s objem 600 nebo 750 l. Možná je také agregace s příkopovým ramenem s bočním dosahem až 3,5 m, které lze ovládat buď lanovody, nebo elektrohydraulicky. Rameno může být agregováno na zadní i na přední část traktoru, což zvyšuje produktivitu práce. Využitelnost nosiče při sečení trávy je podpořena možností vybavit jej travními pneumatikami.
Zimní údržba je příležitostí pro nářadí jako čelní a zadní stavitelné radlice, čelní šípové pluhy, sypače a to jak diskové, tak samonakládací válečkové, kartáče pro odmetání sněhu.
Mezi další příslušenství, které se s tímto typem traktoru běžně používá, patří štěpkovače, rotavátory, zakladače trávníků, podkopové lžíce a zametací kartáče pro zimní i letní použití.
Novinkou v sortimentu příslušenství jsou čelní nakladače Stoll, značky s velkou tradicí na evropském trhu. Výhodou použití těchto nakladačů je, že i na takto malém traktoru nabízí v základní výbavě mechanický paralerogram a po celý rozsah zdvihu (maximální zdvih 2247 mm) poskytují konstantní zdvihací sílu 540 kg. Kromě toho jsou vybaveny univerzálním upínacím systémem Bob Cat (s možností připojení třetí funkce), který umožňuje připojení rozličných adaptérů jako paletizačních vidlí a vidlí na balíky.

Širší výběr nářadí

Ještě širší nabídku příslušenství lze připojit k traktorům řady 20R a 20CX o výkonech od 35 do 55 k. Také tyto traktory je možné, kromě standardních šípových, vybavit travními a industriálními koly. Kromě zimního příslušenství, které tvoří radlice, šípové pluhy, sněhové frézy, sypače a zametací nástavby, je k dispozici i nabídka letního a manipulačního příslušenství.
V letním období je pro sečení možné traktory osadit příkopovými rameny, a to buď se zadní, nebo přední agregací o bočním dosahu až 5 m. Pro rozsáhlejší plochy zůstává aktuální možnost připojit zadní mulčovače a cepová kosící ústrojí se záběry až do 180 cm, stejně tak jako čelní sekačky s mulčováním, jejichž použití je pro obsluhu pohodlné a přehledné.
Také na traktory řad 20R a 20CX jsou k dispozici nové nakladače Stoll. Pro tyto řady se nabízí modely s konstantní nosností 920 kg, mechanickým paralerogramem a maximální výškou zdvihu až 2580 mm, taktéž vybavené univerzálním rychloupínacím systémem Bob Cat.
Kromě vlastností, u této kategorie traktorů obvyklých, jako je uzávěrka diferenciálu a volitelný pohon všech kol, nabízí traktory řady 20R a 20CX též velmi vysokou manévrovací schopnost, danou možností vytočit kola přední nápravy až do úhlu 60° na obě strany. Tato výhoda je markantní především při práci s nakladačem a ve stísněných prostorech.

Nové převodové ústrojí

Novinkou pro modelový rok 2013 je též úprava převodového ústrojí u všech modelů traktorů Branson. Díky ní jsou nyní schopné jet na nejvyšší rychlostní rozsah až o 5 km/h rychleji, než tomu bylo doposud. Nová maximální rychlost je tak pro traktory řady 00 stanovena na 22 km/h a pro traktory řad 20R a 20CX až na 32 km/h.

Popisek:  Branson 4520CX s čelním nakladačem a štěpkovačem

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down