Traktor jako švýcarský nůž

V loňském roce obohatil stáj komunální techniky John Deere zajímavý kompaktní traktor. Lépe než posledními dvěma slovy předchozí věty nelze John Deere 1026R popsat. S délkou 2846 mm při rozvoru 1450 mm a šířkou pouhých 1200 mm je dokonce velmi kompaktní. A traktorem se také nazývá právem, protože je nabitý skvělou výbavou a i přes své rozměry umí úplně všechno, co jeho o mnoho větší kolegové.

Výrobce jej při uvedení do prodeje srovnával se švýcarským nožem – malým rozměry a velkým možnostmi využití. Se vznětovým tříválcem o objemu 1,1 litru, maximálním výkonu 18,5 kW (25,2 koně) při 3200 ot./min a s točivým momentem 63,7 Nm při 1900 ot./min, s hydrostatickou převodovkou, ovládanou dvojicí pedálů TwinTouch, umožňujících přešlápnutím špičky pravé nohy měnit směr jízdy vpřed a vzad, a pohonem všech čtyř kol má k tomu dobré základní předpoklady.

Jakýmkoliv terénem pohodlně a v bezpečí

O každém traktoru hodně napoví už jen to, jak jezdí. Plynulé rozjezdy i změna převodového poměru společně s uzávěrkou diferenciálu slibují dobrou průchodnost. A s nejvyšší rychlostí ve výši 14,6 km/h bude traktor na své poměry i dostatečně hbitý. Pro pohodlí při práci je vybaven tempomatem, odpruženým sedadlem Deluxe, hydraulickým řízením s nastavitelným volantem, vhod přijde také plochá a snadno přístupná podlaha.
Nezbytným požadavkem dneška je bezpečnost provozu. Proto v základní výbavě najdeme kotoučové brzdy, spočívající kvůli životnosti v olejové lázni, ochranný rám ROPS či bezpečnostní kabinu, dále brzdu vývodového hřídele a čidlo hlídající zda je řidič skutečně na svém místě.

Připravený po všech stránkách

Hned v úvodu bylo zmíněno, že je traktor John Deere 1026R nabitý skvělou výbavou. K ní patří hydraulická soustava s průtokem 24 l/min pracující při tlaku 148 barů, přičemž na řízení a brzdy připadá 10,8 a na pohon nářadí 13,2 l/min, dále standardně dodávaný zadní tříbodový závěs kategorie 1, který v ramenech unese 525 kg a ve vzdálenosti 610 mm za jejich koncem 309 kg a také nezávislý, prostřednictvím kotoučové spojky v olejové lázni ovládaný zadní a střední vývodový hřídel s 540 (zadní) a 2100 (střední) otáčkami za minutu. Vývodový hřídel je schopen přenést jmenovitý výkon 13,4 kW (18 koní).
Přední vývodový hřídel se stejně jako přední závěs dodává na přání, přičemž závěs může být trojúhelníkový nebo v provedení QuickHitch rychloupínací a natáčecí. U majitelů velkých traktorů mohou všechna výše uvedená čísla budit rozpaky, ale pořád je třeba mít na paměti, že jde o skutečně malý traktor, vážící pouhých 700 kg (bez náplní), případně 850 kg (s kabinou), s přípustnou užitečnou hmotností 1327 kg, maximálním zatížením přední nápravy 612 kg a zadní ve výši 715 kg. V tomto zorném úhlu už všechny parametry nejen dávají smysl, ale celkem i budí respekt. Ve výčtu hmotností je zapotřebí doplnit, že do tažného závěsu lze připojit přívěs či stroj s maximálně 1370 kilogramy.

Automatické připojování

Teď se ale teprve dostáváme k tomu hlavnímu, co činí tyto traktory výjimečnými – k nářadí a příslušenství. Komunální traktor pracuje nejčastěji s žacím ústrojím a čelním nakladačem. Obě tato nářadí vyvinul John Deere přesně na míru tomuto malému všeumělovi, a to tak, aby usnadnil řidiči práci, jak to jen jde.
Žací ústrojí John Deere je vyrobené z legendární oceli 7-Iron a jmenuje se AutoConnect, což je anglická zkratka pro automatické připojení. Jak to funguje? Řidič jej připojí, aniž by opustil své sedadlo, na pracné a zdlouhavé umísťování ústrojí mezi nápravy můžete zapomenout. K žacímu ústrojí najedete a pomalu jej přejedete předními koly. Jakmile uslyšíte dvě klapnutí, znamenající, že se k traktoru připojilo jak žací ústrojí, tak vývodový hřídel pro jeho pohon, máte hotovo. Pomocí páky žací ústrojí zdvihnete a jste připraveni vyrazit! Stejně jednoduše a bezpracně se ústrojí i odpojuje. K pohodlí přispívá také nastavení výšky sečení otočným ovladačem přímo ze sedadla obsluhy. Žací ústrojí má boční výhoz a pro tento traktor se dodává s pracovním záběrem 1,37 nebo 1,52 metru. Posečenou hmotu můžete rovnou mulčovat, vyhazovat do boku nebo s volitelným sběracím systémem John Deere 580 sbírat do koše. Koš může mít objem 600 nebo 800 litrů, dá se zvedat do výšky a vysýpat přímo na přistavený vůz nebo do kontejneru.
S čelním nakladačem je to podobné. Pomalu najedete rovně předkem traktoru mezi ramena nakladače, pření náprava sklopí podpěru a nakladač se automaticky připojí k traktoru. Pak se na svém sedadle jen nakloníte vpřed, připojíte pravou rukou hydrauliku a máte hotovo! Odpojování je pak stejně snadné jako připojování. Pro traktor John Deere 1026R je určen čelní nakladač John Deere H120 s nosností 380 kg, výškovým dosahem 1809 mm a silou na otočném čepu (tzv. trhací silou) odpovídající hmotnosti 825 kg.
Traktor John Deere 1026R můžete obout do industriálních nebo trávníkových pneumatik, vybavit kabinou, předním závažím či závažím v zadních kolech kvůli dotížení a dalším vybavením, například pracovními světly, zametacími kartáči, radlicí, tažnou tyčí…

Nejen všestrannost…

Tak přesně takhle vypadá švýcarský nůž, když se do jeho výroby pustí největší výrobce traktorů, zemědělské, zahradní, komunální a golfové techniky na světě. Vzhledem k pověsti značky John Deere je nejen všestranný, ale stejně jako jeho alpský protějšek vyrobený z kvalitních materiálů, spolehlivý a v genech má zakódovanou i dlouhou životnost a to vše za cenu od 348.750,- Kč bez DPH.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *