27.02.2020 | 07:02

Tradiční výrobce hledí neustále vpřed

Jičínský výrobce zahradní techniky se může opřít o silný inovační potenciál. Letos například nejprodávanější traktor Starjet P4 vybavil pohonem všech kol. Může tak nabídnout nejvýkonnější i nejlevnější stroj 4 x 4 na trhu, který zvládne sekání i v obtížném terénu.

Pro zahradu i komunál

Seco Industries ve třech samostatných divizích zaměstnává téměř 600 lidí. Z poloviny se na výkonech firmy podílí výroba speciálních strojů pro zahradní, parkovou a komunální údržbu včetně originálních dílů a příslušenství.

Informoval o tom vedoucí tuzemského prodeje divize Zahradní traktory Petr Fischer s tím, že v současnosti Seco Industries ovládá 15 % českého trhu se zahradní technikou a je největším výrobcem tohoto sortimentu u nás. V prodeji výkonných travních mulčerů jičínská společnost ovládá dokonce 70 % tuzemského trhu.

Všude kromě Antarktidy

K nejvýznamnějším exportním destinacím společnosti Seco Industries v oboru zahradní techniky patří Francie, Německo, Itálie, Polsko, Slovensko a další země Evropské unie. Aktuálně například jičínský výrobce získal nového distributora pro španělský a portugalský trh. Své traktory firma vyváží také do Austrálie, na Nový Zéland, do USA, Číny, Ruska nebo Jižní Koreje.

„Naše zahradní a profesionální stroje pro sečení a sběr trávy nebo pro mulčování dnes pracují na všech kontinentech kromě Antarktidy,“ shrnuje Petr Fischer a dodává, že v roce 2019 společnost Seco Industries na český a zahraniční trhy dodala zhruba 6860 zahradních traktorů s 66% tržním podílem exportu. Jasně nejrozšířenější a historicky nejúspěšnější jsou přitom stroje modelové řady Starjet pro sečení nebo mulčování pravidelně udržovaných travnatých ploch, které firma vyrábí od roku 1994.

Robustní, spolehlivé, bezpečné

Kromě náročných majitelů soukromých zahrad a pozemků, kteří se na tuzemských tržbách divize Zahradní traktory jičínské společnosti podílejí 53 %, využívají stroje SECO při každodenní parkové a komunální údržbě stovky měst a obcí v celé republice. Technika z Jičína pomáhá třeba i při úpravách zoologických zahrad a sportovních areálů včetně travnatých ploch většiny prvoligových fotbalových klubů.

Seco Industries se drží osvědčené obchodní a marketingové strategie, vycházející ze slavné 132leté tradice strojírenství a výroby zemědělských strojů ve městě. Tu v roce 1888 zahájila jičínská továrna na výrobu hospodářských strojů a nářadí Knotek a spol., později známá pod názvy Agrostroj a AGS Jičín.

„Naší neměnnou strategií je nabízet robustní, spolehlivé a bezpečné traktory s vysokou užitnou hodnotou. Proto v našich špičkově vybavených strojírenských provozech chceme i nadále držet pod vlastní kontrolou výrobu všech důležitých dílů,“ zdůrazňuje Martin Slepička, pracovník propagace a marketingu divize Zahradní traktory.

Čtyři řady, 15 modelů

V současnosti Seco Industries dodává na trh 15 modelů vlastní konstrukce ve čtyřech hlavních řadách – Challenge, Starjet, Crossjet a Goliath – z toho 11 strojů je určeno pro sečení a sběr trávy, čtyři pro mulčování. Všechny traktory z Jičína jsou přitom vybaveny skutečně profesionálními motory a převodovkami od předních světových výrobců.

Jako jediná u nás firma poskytuje rovněž možnost variabilního dovybavení všech základních modelů. Zákazník se tak podle svých specifických potřeb a přání může rozhodnout pro některou z desítek dalších funkcí a díky tomu například může svůj traktor využívat celoročně.

„Charakteristické jsou také naše profesionální, velmi dobře dostupné a rychlé servisní služby, ale i výhodné ceny náhradních dílů a příslušenství, které sami vyrábíme,“ říká Martin Slepička. Seco Industries dnes disponuje zhruba 70 prodejními a servisními místy po celé České republice. V ceně každého traktoru SECO jsou kromě jiného i odborná doporučení a předvedení nejvhodnějšího modelu přímo u zákazníka i dovoz objednaného stroje spojený s odborným zaškolením obsluhy.*

(Podrobnosti v Komunální technice 2/2020)