16.07.2012 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tichá a ekologická údržba

Při údržbě veřejných ploch ocení jak obsluha stroje tak obyvatelé přilehlých ploch tichý provoz stroje. Připočítá-li se ještě bateriový pohon, a tedy absence nepříjemných výfukových plynů, zdá se, že je vyhráno. Důležitou otázkou je i nízká hmotnost pracovního nástroje a pohonu.

Všechny jmenované body splňuje francouzská značka Pellenc, specialista na údržbu komunálních ploch a veřejné i soukromé zeleně. Její distribuci na českém trhu zajišťuje od března tohoto roku společnost Adacom, s. r. o.

Základem je kvalitní baterie

Práce na vývoji speciální techniky pro komunální použití probíhají již tři roky. Všechny stroje, které nabízí širokou škálu využití, se vyznačují dvěmi společnými prvky. Těmi jsou speciální Li-Ion baterie a motor.
Výhodou baterií je vysoká kapacita, životnost a nízká hmotnost. Stejné baterie se využívají například v mobilních telefonech či laptopech. Jsou z 80 procent recyklovatelné.
V nabídce je pět modelů baterií, které se liší hmotností a výkonem. Nejmenší a tedy i nejlehčí model o hmotnosti 2,4 kg má kapacitu 200 Wh, tedy 0,2KWh. Model větší váží 4 kilogramy a nabídne 0,4 KWh, další na řadě je 0,7 KWh a hmotnosti 6,1 kg a nejsilnější variantou je 0,8 KWh o hmotnosti 6,6 kilogramu včetně zádového postroje. U všech těchto baterií udává výrobce minimální životnost 800 cyklů nabití a vybití. Především pro arboristy, kteří jsou často nuceni proplétat sebe i pracovní nářadí mezi větvemi, je k dispozici speciální plochá verze baterie Poly 5 o hmotnosti 3,6 kilogramu a kapacitě 0,5 KWh. Pro srovnání – nikl-kadmiová varianta baterie o stejném výkonu by vážila okolo 15 kilogramů.
Plně nabitá baterie vydrží šest hodin čisté práce (bez vypínání a zapínání) a poté následuje cyklus nabití trvající čtyři hodiny. Baterie jsou vybaveny inteligentním systémem, který doplní pouze chybějící kapacitu.
Baterie jsou umístěny na zádech pracovníka, nejmenší varianta na pásku.

Výhod je mnoho

Kromě čistého provozu bez emisí a škodlivých látek obsluha velmi ocení tichý provoz pracovního nářadí. Oproti benzinovým motorům se nepotýkáme s problémem špatného startování při nízkých teplotách, není třeba řešit kanystry s palivem či dostatek oleje ve stroji. Výrobce uvádí i nízkou hladinu vibrací, která dovoluje delší práci obsluhy bez nepříjemných následků.
Náklady na tyto stroje se pohybují ve výši 3,5 Kč na den a při jejich plném zapojení do pracovního procesu dochází podle Jana Křivana ze zastupující společnosti Adacom k návratnosti investice do zakoupeného nářadí 160 dní. Za dobu svého provozu baterie ušetří zhruba tři tisíce litrů benzínu a 60 litrů oleje.
Společnost Pellenc vyvinula vlastní baterii jako kompromis mezi silou, šíří použití, hmotností a ergometrií. Bez ohledu na použitý model zajišťuje baterie konstantní výkon. Nástroj i baterie jsou samostatně řízené a hlídá je indikátor kapacity napětí, který ukazuje procento nabití baterie. Každá je vybavena inteligentním systémem dobíjení. Ten umožňuje dobytí baterie kdykoliv bez ohledu na stupeň vybití a dobu využití. V případě, že baterie není využívána po čtyři po sobě jdoucí dny, je automaticky vybita, aby se zvýšila skladovatelnost a nesnížila životnost.

Jenom baterie by nestačila

Samotná baterie by však stroj nepoháněla. Je třeba i moderně zkonstruovaného motoru, který by energii uloženou v baterii přeměnil na výkon. Motory Pellenc vynikají malými rozměry a hmotností. Ztráty energie jsou minimální díky jejich 90% účinnosti. Životnost dosahuje 29 000 otáček za minutu bez zjevného opotřebení. Princip práce těchto motorů je podobný jako motorů ve vlacích TGV. Po dosloužení je možno 95 % motoru recyklovat.
Baterie je propojena s pracovním nástrojem kabelem. Pracovní nástroje jsou lehké a pevné a jsou vyrobeny z kombinace uhlíkového vlákna a hořčíku. Pracovní nástroje jsou umístěny na popruhy či háčky a šetří tak namáhání obsluhy. V sortimentu nalezneme pracovní nástroje určené pro všechny operace nutné k optimální péči o veřejnou či soukromou zeleň, ale i areály golfových hřišť, sadů či vinic.

Jednoduchá údržba

Pracovní nástroj s označením Excelion je specialistou na sečení a vyžínání trávníku a řez keřů. Pracovní ústrojí může být osazeno polyamidovou strunou či kovovými kotouči ve více vyhotoveních. K dispozici jsou čtyři pracovní rychlosti, nižší jsou určeny pro obydlené či hůře přístupné plochy. Na nástupištích, březích řek či strmých svazích je ideálním pomocníkem možnost teleskopického vysunutí či zasunutí pracovního ústrojí a naklápěcí hlava. Hmotnost pracovního nástroje nedosahuje ani 3,5 kilogramů.
Dalším nástrojem jsou plotové nůžky s označením Helion. V nabídce je více variant. Opět jsou k dispozici čtyři pracovní rychlosti a nejtěžší teleskopická varianta s dosahem 3 metry váží 4,1 kg, nejlehčí 3 kilogramy. Výhodná je možnost natočení pracovního ústrojí od + 90 do – 45 °. Délka ústrojí může být 51, 63 a 75 centimetrů. Jejich záměna díky patentovanému systému uchycení nezabere ani minutu.
Cultivion je dalším pracovním nářadím z dílny společnosti Pellenc. Jak název napovídá, využijeme jej k jednoduché kultivaci půdy. Zvládne operace jako okopávání, odplevelení, provzdušnění a prokypření půdy. Hmotnost tohoto nástroje činí pouhých 3,1 kilogramu a pracovní záběr je v závislosti na osazeném pracovním ústrojí 16 či 22 cm. Výhodou je možnost využití devíti natočení pracovního ústrojí v závislosti na typu terénu.
K řezu dřevin se využije Selion, ruční pila. V nabídce jsou dvě varianty. Stroje jsou odlehčeny a dosahují hmotnosti maximálně dva kilogramy. Pily jsou v nabídce i na teleskopickém držáku a umožňují tak jednoduše odstraňovat výše umístěné větve ze země. Čtyři varianty těchto pracovních nářadí mají hmotnost 2,7 až 3,4 kilogramy s délkou rukojeti 1,3 až 3 metry.
Při údržbě zeleně se nejde obejít bez ručních nůžek, společnost Pellenc je nabízí pod označením Treelion. Ve více variantách nabízí rychlou a jednoduchou možnost řezu dřevin. Mohou být ruční či pákové, s možností volby otevření břitů. Maximum otevření je 65 mm s možností řezu max. 45 mm. Hmotnost těchto pracovních nástrojů se pohybuje mezi 945 gramy po 1,9 kg v případě pákových nůžek s dosahem 150 cm.
Nabídku uzavírají fukary Arion, vhodné k údržbě zpevněných ploch. Mají všechny výhody výkonu benzínového fukaru, ale bez negativních průvodních jevů jako hluk a velká hmotnost

Popisek:

Fukary Arion, vhodné k údržbě zpevněných ploch

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down